videoerk

Zamana Ayak Uyduramayan Asırlık Üniversite

Pandemi salgını yüzünden online denilen uzaktan eğitime geçen ve hatta sınavları öğrencilerin bulunduğu yerden yapmasını sağlayan imkanlar sağlayan üniversiteler mezun öğrencilerin diplomalarını talebi halinde kargo ile gönderirken, kendilerinin asırlık olduğunu, Cumhuriyetin ilk üniversitesi olmakla övünen üniversiteleri halen çağın gerisinde kalan yönetmeliklere bağlı kalarak diplomaları göndermemekte ısrarcı davranmaktadır.
Dünya üniversiteler sıralamasına bile giremeyen köhneleşmiş zihniyetle idare edilen ve zamana ayak uydurmayan hizmet anlayışlarıyla geçmiş yıllarda yapılan yönetmeliklere bağlı olarak faaliyet gösteren devlet üniversitelerinden bazıları öğrencileri pandemi sürecinde dahi sıkıntıya sokmaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok üniversite yönetimleri Koronavirüs tedbirleri nedeniyle hem öğrenci hem de öğrenci yakınlarının sağlığını korumak amacıyla bir dizi önlemi hayata geçirdi. Hatta, yeni sistem ile diplomalarının hazır olduğuna dair öğrencilere bilgilendirme SMS‘i göndermelerine rağmen bazı devlet üniversitesi diploma teslimi konusunda kendilerine gönderilen epostalara, telefonlara cevap vermediği gibi, öğrencinin birinci derecede yakını gitse dahi diplomaları teslim etmemekte ısrarcı ve geleneksel davranmaya devam etmektedir.
Hatta, birinci derece yakınına dahi diplomayı vermekten imtina eden üniversitenin noter tasdikli vekaletname şartı da komik değil midir? Kişinin hem de birinci derece yakınının getirdiği öğrenciye ait belgeleri dahi gözü göremeyen üniversitenin noter zorlaması nedendir. Bugün devletin bile e-devlet gibi elektronik sistemler üzerinden vatandaşına hizmet verdiği sistemler varken noterden vekalet isteme lüksü ve notere para kazandırma sevdası nedendir. Hatta bugün tapu devir işlemleri bile alıcının başka şehirde satıcının başka şehirde olması ile mümkün kılınmışken. Bazı üniversiteler noter şartını kaldırmış iken bazıları buna devam etmektedir. Hangi çağdayız diyesimiz geliyor.
Sağlık Bakanlığı seyahat konusunda uyarılar yapmasına, birçok il valisi şehre giriş çıkışları belirli saatlerde yasak etmesine ve yolculuk yapmanın mecbur kalınmadıkça yapılmaması yönünde birçok kararlar ve uyarılar alınsa da yazımızın birinci derecede muhatabı olan Ankara Üniversitesi farklı şehirlerde okuyan, farklı şehirlerde sınavlara giren uzaktan eğitim mezunlarına bile diplomalarını göndermemekte kararını ısrarla sürdürmektedir.
Yaklaşık iki aydır telefonla öğrenci işlerine ulaşılamazken, ilgili ilgisiz birim sorumlularına, dekanlık ve rektörlük makamlarına gönderilen epostalara dahi cevap verilmemekte, diploma talebinde bulunan öğrencilere olumlu/olumsuz yanıt verme zahmetinde bile bulunulmamaktadır.
Hatta yolu Ankara'ya düşen ya da Ankara'da mukim birinci derece yakınlarına dahi "öğrencinin vekalet vermesi" şartını koşan idare gelenleri de kapıdan çevirmektedir.

Kendisi de bir devlet üniversitesi olan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi başta olmak üzere bir kısmının aşağıdaki listede adını verdiğimiz okullar "Kovid-19 salgınından dolayı öğrencilerimiz diplomalarını almaya gelemeyeceklerinden biz de diplomaları PTT kargo ile sistem üzerinden talep ettikleri adreslerine göndereceğiz" derken yine bir devlet üniversitesi olan Ankara'nın yıllar önceki uygulamayı öğrenci ya da yakınlarının önüne ilahi yasa gibi çıkartması anlaşılır gibi değil.
Bilhassa uzaktan eğitimle mezun olan, yedi ayrı şehirde ve yurt dışında sınava girmiş, salgın nedeniyle evlerinden bu yıl içerisinde bulundukları yerden sınava girerek mezun olan öğrencilere diplomalarının kargo yoluyla gönderilmemesi hatta sınava girdikleri okullara bile göndererek çözüm üretmemeleri zamana ayak uyduramayan çözümsüzlük sunan okul anlayışını ortaya koymaktadır.

İşte diplomaları kargo ile gönderen üniversitelerden bazıları

Sivas Cunhuriyet Üniversitesi
Amasya Üniversitesi
Bayburt Üniversitesi

Erzurum Atatürk Üniversitesi
Mersin Üniversitesi
Süleyman Demirel Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
Artvin Çoruh Üniversitesi
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Tokat Üniversitesi


Ankara Üniversitesinden Covid-19’a göre esneklik talebi

“Pandemi yüzünden online denilen uzaktan eğitime geçen, sınavları online yapan, mezun öğrencilerin diplomalarını talebi hâlinde kargo ile gönderen üniversitelerimize rağmen en köklü üniversite olan Ankara Üniversitesi hâlen eski yönetmeliğe göre diploma vermekte ısrar etmektedir. En yakınına da noterden vekâletname getirme şartını sürdürmektedir.

Bugün tapu devir işlemleri bile alıcının başka şehirde satıcının başka şehirde olması ile mümkün kılınmışken, “hangi çağdayız?” diyesimiz geliyor.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonu çerçevesinde mecbur kalınmadıkça yolculuk yapılmaması gerekirken yazımızın birinci derecede muhatabı olan Ankara Üniversitesi farklı şehirlerde okuyan, farklı şehirlerde sınavlara giren uzaktan eğitim mezunlarına bile diplomalarını göndermeme kararında ısrarcıdır. Yaklaşık iki aydır telefonla öğrenci işlerine ulaşılamazken, ilgili ilgisiz birim sorumlularına, dekanlık ve rektörlük makamlarına gönderilen e-Postalara dahi cevap verilmemekte, diploma talebinde bulunan öğrencilere olumlu/olumsuz cevap verme zahmetinde bile bulunulmamaktadır. Hatta yolu Ankara'ya düşen ya da Ankara'da mukim birinci derece yakınlarına dahi "öğrencinin vekâlet vermesi" şartını koşan idare gelenleri de kapıdan çevirmektedir. Bu konuda üniversite yetkililerine Covid-19 salgınını göz önünde bulundurarak kararlarını yeniden gözden geçirme ve mezun öğrencilere bu kolaylığı sağlama çağrısında bulunuyoruz. Saygılarımızla.

Erol Kara-İstanbul
Türkiye Gazetesi


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski