@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Tekirdağ Malkara Trafik EDS'leri Kabus Oldu
2015 yılından beri uygulamaya konulan Tekirdağ Malkara'daki Trafik Denetleme (EDS veya TEDES)  sisteminde yaklaşık 5 yıldan beri önü arkası kesilmeyen bir ceza tepkisi var ki, bu cezaya muhatap olanlar beddua etmekten de geri kalmıyorlar. Bedduaların ardı arkası kesilmezken Malkara trafik denetlemenin haksız denilen ve ucunda büyük rant var diyerek tepki gösterilen bu uygulaması zaman zaman Tekirdağ'ın üst düzey yöneticilerinin beyanları da medyalık olmaktadır. Hatta EDS ve TEDES uygulaması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dahi tepkisine neden olduğu haberleri de aşikarken..

İstanbul- Çanakkale otoyolunun üzerinde bulunan Malkara ve Keşan ilçelerinden geçen her 100 sürücünün 90'ının bu cezadan kurtulmadığı ve bu durumu bilen binlerce kişinin de geçmek istemediği D100 Karayolu yasadışı denilecek boyuta gelen hız sınırının değiştirlmemesi ile kafalarda soru işaretlerine neden olmaktadır.

Malkara'ya hizmet getirmekten çok, gelişmesine katkı sağlamaktan ziyade TEDES sistemini getirmekle ünlenen  Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul belediyenin web sitesi üzerinden sistem hakkında açıklama yaparken "Nampet Işıklı Kavşağı ile Total Işıklı Kavşağı gidiş-dönüş istikametlerine toplam 4 adet kamera kullanılarak düzenli ve güvenli trafik akışını sağlamak, trafik kural ihlalinde bulunan araçları tespit etmek amaçlanmıştır. Trafik kurallarını ihlal eden araçların plakaları tespit edilerek anında ceza işlemi elektronik olarak gerçekleşecektir. Sistemin işleyişinde; kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar kırmızı ışık ihlali yapan araçları ve radar görevi gören diğer kameralar ise hız ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflamaktadır. Fotoğrafların Trafik Kontrol Merkezine iletilmesi sonucunda ihlali yapan araç sürücüsü hakkında yasal cezai işlem yapılmaktadır. 3 aylık alt yapı çalışmalarından sonra Türkiye'de Belediye olarak bir ilki gerçekleştirdiğimiz gelir paylaşımlı model projemiz 12.01.2015 tarihinde hizmete başlayacaktır." özündeki fikri açıkça beyan ederek gelir paylaşımını vurgulamıştır. 

2014 yılında Belediyenin duyurusunda kullandığı fotoğraflar ( Kaynak : Malkara Belediyesi)

Çanakkale yolu üzerine bulunan ilçeye rantiyenin nasıl sağlanacağı yolunda bulduğu çözümü gelir paylaşımı olarak vurgulayan belediyenin hizmet yerine hezimet getirmesinden, ceza yoluyla gelir elde edeceğini beyaz etmesinden daha çirkin ne olabilir. Oysa bir belediye Deli dumrul vazifesi yerine şehre uğramadan sadece gelip geçen araçlara daha uygun yol geçisi sağlaması gerektiğini unutmuşa benziyor. Yarın bir gün açılacak olan Çanakkale 1915 Köprüsüyle daha çok trafiğe sahip olacak ilçede bölünmüş yol olarak ayrılan yolun rant haline getirilmesi devlet konumundaki bir kamu kuruluşunun girişimi tüm şikayetlerde zorbalık olarak tanımlanmaktadır.

Geçtiğimiz ay bir kaç kere geçtiğimiz ve EDS'lere özellikle dikkat edecek şekilde yol almamıza rağmen sadece Malkara'da cezadan kurtulmamamız bizi bu araştırmaya yönlendirdi. Ve gördük ki, Malkara'da kesilen cezalar Deli Dumrul'un cezasından da beter.

GündemSaros'a yazan bir vatandaş bu yolda kesilen cezaların haksızlığını şu şekilde dile getiriyor


"2016 yılında, Malkara-Keşan yolunda, otomobiliyle seyir halindeyken hız sınırı ihlaliyle kendisine trafik cezası uygulandığını iddia eden Hüseyin Kadri Gültekin  yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:  "Trafik cezasının yapıldığı yer ekte görüleceği gibi Keşan –Malkara –Tekirdağ bölünmüş oto yoludur. Karayolları Trafik kanunu 50. Maddesine göre bölünmüş yollarda otomobiller için hız sınırı 110 km/saattir. Vatandaş olarak söz konusu yasal değişiklikleri çoğunlukla medyadan takip ediyoruz ve hız sınırının bölünmüş yolda 110 Km/saat olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. Yukarıda belirttiğim bölünmüş yolda her 5 km de döner kavşak mevcuttur. Sayısız köy yolu giriş ve çıkışı vardır. Buralarda hız sınırı 50Km/saat olarak belirtilmiştir. Trafik cezasının uygulandığı alanda herhangi bir kavşak ya da yan yol girişi bulunmamaktadır. Herhangi bir notaya konan 70 Km hız tabelası fark edilse bile bölünmüş yol olmasının verdiği avantaj ile 110 Km/saat hızla giderken birden 70Km/Saat sınırına düşülmesi mümkün değildir. Benden alınan bu para cezasını ülkeme ve başta bulunan iktidara helal etmiyorum. Belli ki yapılan bu yolların ve bitmek bilmeyen onarımlarının parası ödediğimiz vergiye rağmen birde trafik cezaları ile tahsil edilmektedir.”

8 Eylül 2018 tarihinde sosyal medyada yaptığı açıklamada AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt YÜKSEL'in " Tekirdağ’da bulunan CHP’li Belediyeler özellikle EDS'ler üzerinden vatandaşımıza ceza kestirerek, gelirlerini arttırmaya çalışıyor. Bu nedenle de Emniyet Müdürlüğümüze baskı yapmaya çalışıyor." ifadelerini kullanması ortaya atılan iddialara adeta ışık tutuyordu. Ve bunu gündeme taşıyan GündemTekirdağ haber sitesi de bu tepkiye geniş yer veriyordu.

"TRAFİK CEZASI RANTINA BÜYÜKŞEHİR ENGELİ" başlığı ile Malkara'daki 50 KMlik hıza tepki gösterenlerden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı'nı manşete taşıyan Olayaktif'de haberinde şunları yazıyordu "Tekirdağ-Malkara yolunun tamamı bölünmüş yol olmasına rağmen hız sınırı hala eski sınır olan 50 km’de tutuluyor. Uluslararası yol niteliğinde olan ve Çanakkale, İzmir gibi şehirlere giden binlerce aracın her gün geçiş yaptığı yolda  uygulanan 50 km hız sınırının hem trafiği hem de sürücülerin can güvenliğini tehlikeye atacak kadar düşük olduğu ifade edilirken, Malkara girişine kurulan EDS sistemi nedeniyle birçok vatandaşın aşırı hızdan ceza kesilmek suretiyle tuzağa düşürülmek istendiği kaydediliyor. Projeye ortak olan CHP’li Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul da hedefteki isimler arasında. Malkara girişindeki trafik ışıklarının olduğu noktaya kurulan EDS’nin kestiği cezaların %70’inin devletin kasasına, %30’unun da Malkara Belediyesi’nin kasasına gideceği öğrenildi. Malkara Belediyesi de sistemin kurulması ve işletilmesi karşılığında 7 yıllığına anlaştığı bir şirkete kasasına giren paranın yarısını, yani kesilen cezaların % 15’ini ödeyecek. Yolun trafik yoğunluğu nedeniyle ihaleyi alan firmanın 6 ay ile 1 yılda maliyetlerini çıkaracağı ve 6 yıl boyunca kâr edeceği belirtiliyor.

Haberler bu yönde gelişirken uygulamaya gelen tepkiler üzerine son verildiğini de "Öte yandan, Aralık ayında uygulamanın yürürlüğe girmesi planlanırken, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) konuya el koyduğu, 50 km olan hız sınırının 70 km’ye çıkarılması ile ilgili çalışma başlattığı ve yeni düzenleme yapılana kadar EDS uygulamasını durdurduğu öğrenildi. 

Düşük hız limitlerine müdahale eden ve düzenlemeler getirmeyi amaçlayan UKOME’nin, Malkara’da çok büyük bir yanlışın önüne geçtiği yorumları yapılırken, Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul’a ise rant uğruna vatandaşları mağdur etmeyi görmezden gelmesi nedeniyle büyük tepki gösterilmiş.

Ve uygulama 70 km hız sınırına çıkartılarak malkaram.com'dan Emin Borazan & Onur Akıncı "Tedes Para Tuzağı mı" diye sorunu gündeme taşıyor. İlçedeki muhtarların dahi tepki gösterdiği uygulama sonrası buradaki hız sınırı küçük araçlar için 82 km'ye ağır vasıtalar için 70 km ile sınırlı kalıyor.


Konu hakkında Malkara Kaymakamlığı "2015 yılında Trafik Elektronik Denetleme sistemi kurulmuştur. Faaliyeti durdurularak yapılan çalışmalar neticesinde düzenlenen Elektronik Denetleme sistemi 20.12.2018 Perşembe günü yeniden faaliyet geçirilecektir. Devletimizin amacı vatandaşına tuzak kurmak, ceza kesmek değil," diyerek Tekirdağ Malkara ilçesinde kurulan ve Emniyet Müdürlüğü bünyesine alındığını belirttiği EDS (Elektronik Denetleme Sistemi ) 20.12.2018 Perşembe günü yeniden devreye gireceğini açıklıyor

Tekirdağ yollarındaki EDS sorunu ekşisözlük adlı sosyal mecrasında da bu yollara ait yorumlar yer alıyor ve üç şeritli uluslararası yolda 70 veya 82 km hızın nasıl sağlanabiileceği sert tepkilerle dile getiriliyor. Şikayetvar.com'a kadar bölünmüş yolda 70 / 82 km lik hız tartışmaları devam ederken vatandaşlar bazı tabelaların sürücülerin zor göreceği yerlere konulduğunu, bölünmüş yolda rant cezası olduğunu bu sorunun sadece Malkara'da değil D100 yolunun üzerindeki her ilçede uygulandığını bir çok yerde paylaşıyor.

Bölünmüş yolda 110 km hıza izin veren mevzuat varken 70 km lik yolu sırf vatandaşın gözünü boyamak için %12'lik toleransı ilave ederek 82 km hıza çıkartan zihniyet emsal yargı kararlarına bakacak olursa bu konuda bir çok cezanında iptal edildiğini görecek. Mesela emsal olaylardan birinde; bir kadın sürücüye 78 km ile seyrettiği için kesilen ceza itiraz sonucu mahkeme tarafından iptal edildi. Hâkimin kararı; sürücülerin yeterince bilgilendirilmeden kendilerine tuzak kurarak cezalandırılması, çağdaş hukuk kuralları ile bağdaşmaz şeklinde açıklandı.


Karayolları Genel Müdürlüğü hız sınır tablosuna bakıldığında da 82 km lik bir hızın olmadığı görüleceği gibi Otomobil için şehirler arası çift yönlü karayolunda 90 km , bölünmüş yolda hız sınırının 110 km, otoyollarda 120 km olduğu net olarak görülmektedir. Tekirdağ'da uluslararası D100 karayolunda meskun mahaleden bölünmüş yola bölünmüş yoldan meskun mahaller arasında kurulan tuzak sistemlerle 80 - 100 km arasındaki hıza ceza kesilmesi adaletsizliktir. Haksızlıktır. Vatandaşın kanını emmek için Delidumrul taktiğini uygulamak demektir. Devlet vatandaşına tuzak kurmaz..
Tuzak kurarak gelir elde edeceğinize gişe koyarak geçecek her aaraçtan para toplamanız dah dürüst olacaktır. Bunu uygulamayı da ultralüks ve akıllı yol çalışması yaparak kısmen hak edersiniz. Asfaltı çürümüş, çukur çakır olan, engebeli ve bakımsız yollarınızla değil tabi.

Erol Kara - 10.09.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

2 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.
  1. Erol abim be derdimize derman, dillerimize tercüman olmuşsun. Adamsın adam, yetkililer inşallah bu güzide siteyi görür

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederiz. Dileriz sağır sultanlar duyar siz de sıkıntıdan kurtulursunuz..

      Sil