@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Sabah Namazına Gelmeyen İmam Cemaatin Güvenini Yıkmıştır
Dün sitemizde, sabah namazı bir yana vakit namazlarına dahi camiye uğramayan, ezanmatik ve merkezi ezanla işi geçiştiren, rapor alan, sürekli arazi olan imamların aldığı maaşa temas eden bir müftünün paylaşımına yer vermiştik.

Giderek artan bu görevden kaçmaya ilişkin kamuoyunun ne düşündüğünü araştırırken karşımıza Danıştay çıktı.

Danıştay'ın sabah namazına uğramayan imam hakkında bir kararı emsal olur, dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir not olarak sayfalarımıza almaya karar verdik. 

"Danıştay, sabah namazlarına kalkamayıp ezan okumayan imamın naklinin hukuka uygun olduğuna karar verdi. Danıştay, sabah namazına uyanamayan imamın, camiye gelecek olan cemaatin güvenini yıktığına hükmetti.

İmam ve müezzinlere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ’uyarı’, ’yer değiştirme’, ’kınama’ ve ’meslekten ihraç’gibi cezalar verildiğine dikkat çeken Daire üyeleri, kendilerine gelen dosyaların büyük bir bölümünde sabah namazına kalkmayan imamlara verilen ’yer değiştirme’ cezasına yapılan itirazlar olduğunu belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği bu kararın iptali talebiyle dava açılıyor. Daire olarak, sabah namazına kalkmayan imamın cemaatin güvenini yıktığına bu nedenle bulunduğu yerden başka bir yere atanmasında hukuka aykırılık olmadığına karar veriyoruz" görüşünü dile getirdiler.

Yetkililer, verdikleri kararlarda; din hizmetleri sınıfında çalışan personelin atanmasında genel şartlar yanında, "itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğu" şeklinde ortak bir nitelik şartının da arandığını ve cemaatin güveninin sarsılmasının doğuracağı olumsuz sonuçları engellemek amacıyla atama işlemini iptal etmediklerini kaydettiler.

Kaynak Yerel Medya - 25.09.2020 - @erolkaranet


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.