@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Ölen Kimsenin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir ?Miras araştırması yapmak, Miras paylaşımının adil olması, vefat eden kişinin mirasının tam olarak bilinmesi ve mirasçılar arasında hukuksuz bir paylaşımın olmaması adına önemlidir. Vefat eden kişinin mal varlığının ne kadar olduğunu nasıl öğrenebiliriz. Miras araştırması söz konusu olduğunda vefat eden kişinin mal varlığının öğrenilmesi için mirasçılık belgesinin yani veraset ilamının bulunması şarttır.

Miras kalabileceğini tahmin ettiğiniz bir kişinin ölümü sonrası size miras bırakıp bırakmadığını ya da geride kalan mal varlıklarının ne olup bittiği öğrenmek için yapılması gerekenleri yazımızda maddeler halinde izah etmeye çalışacağız.
Öncelikle şunu belirtelim ki, son yıllarda her şeyin elektronik kayıtlara dökülmesi bu yönde araştırma yapanların işini çok ama çok kolaylaştırmaktadır. Bu demektir ki, ölen kişinin mal varlığının tutarını öğrenmeniz mümkündür.

İşte mal varlığı araştırması yapabilmenin yolları

  • Öncelikle alacağınız Veraset ilamı diğer bir deyişle mirasçılık belgesi noterden alınabilir, noter sisteminin vermemesi yahut atanmış mirasçıların yer almaması durumunda dava açılarak talep edilir. 
  • Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebi UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir."
  • E-Devlet üzerinden "Miras sorgulama", "Mirasçılık Belgesi Verilmesi", "Veraset ilamı" işlemleri yapılabilmektedir.
  • Miras bırakanın gayrımenkullerinin olup olmadığı tapu müdürlüklerinden yazılı başvuru yapılarak sorulur. Artık herhangi bir tapu dairesinden tüm Türkiye'deki mal varlıkları sorgulanabiliyor.
  • Vefat edenin banka hesapları için de banka genel müdürlükleri yahut şubelerine yazılı başvuru yapılabilir. Banka şubelerinden miras araştırması yapılırken şubelerde “kiralık kasa” bilgilerine ulaşılamaz. Bunun için bankaların genel merkezine başvuru yapılması gerekir. Tek tek bankalara soramayacak durumdakiler Bankalar Birliği'ne yazılı müracaatlar yapılarak hangi bankalarda hesabı olduğu öğrenilir. Daha sonra ilgili bankalara gidilir.
  • Ölen kişinin üzerine kayıtlı araçlar trafik tescil müdürlüklerine ya da sigorta şirketlerinden , mirasçılık belgesi ile yapılacak başvuru sonucunda öğrenilebilmektedir. 
  • Yaptığınız araştırmalardan bir sonuç alamaz ya da istenilen bilgilere ulaşamadıysanız yahut şüphelendiğiniz bir durum varsa veyahut bunlarla uğraşamazsanız terekenin tespiti davası açabilirsiniz.

Eğer ki mirasçılar arasında miras paylaşımı hakkında sorunlar yaşanırsa, miras paylaşım davası açılabilecektir. Aynı zamanda mirasta hukuka aykırı devirlerin olduğu tespit edilirse, muris muvazaası gibi işlemlerden de söz etmek mümkün olacaktır..

Önemli not : Mal varlığının öğrenilmesi aşamasında yeterli vaktiniz, yazışma şekillerini bilemediğiniz durumlar ve nereye nasıl müracaat etmeniz konusunda bilginiz yoksa, uğraşamayacaksanız en iyisi bu konuda işinin ehli bir miras avukatı ile iletişime geçmeniz gerekecektir.. 

Avukat konusunda fikir almak için lütfen erolkara.net sitesinden avukat ismi konusunda  yardım talep etmeyiniz. Bu tür epostalara cevap verilmeyecektir.

@erolkaranet - 25.09.2020

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.