@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Nevruz Kadın Sıbyan Mektebi
Nevruz Kadın Sıbyan Mektebi - 
Nevruz Kadın'ın Sultan IV.Mehmed'in cariyelerinden biri olduğuna dair bilgilere rastlasakta bununda kesin bir bilgi olmadığı dile getirilmektedir.
Süleymaniye Kirazlı Mescit Sokak ile Şifahane Sokak köşesinde bulunan sıbyan mektebinin  1930'lü yıllarda Evkafça (Vakıflar) tarafından evvelce Süleymaniye müezzinlerinden Şevket Efendi’ye satıldığı söylenmektedir. 

Buradan söz ederken size 1970'li yıllarda küçük bir anımızdan da bahsedeceğiz. Binanın altında bulunan dükkanlardan sol tarafta bir bakkal dükkanı vardı. Bakkalı Kemal ağbi adında yıllardır evlenmemiş ve dükkanın üstünde yaşayan ve kır saçlarından hafızlarımızda kalan haliyle güzel bir insan tarafından tek başına işletilirdi. Bakkalın önü televizyonun ilk çıktığı yıllarda her akşam hava karardıktan sonra ana baba gününe dönerdi. Gece yarılarına kadar kimi oturarak kimi ayakta camın arkasındaki siyah beyaz televizyonu izler dururduk.
Yandaki dükkan ise önceleri odun kömür ve gazyağı satılan bir dükkandı. Daha sonra eczaneye dönüştürüldü. uzun yıllar eczane olarak işletilen dükkanın ardından sıkça el değiştiren ve sonunda aşağıdaki resimlerde fe göreceğiniz gibi kapanıp tarihe kavuştular

Araştırma. Erol Kara

2014 yılları
2018 yılları
 
2019 yılları

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.