@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerMadem Salgın Var. Tek Kullanımlık Poşetler Ücretsiz Olsun 
Plastik poşetlerin ücretlendirilmesinden sonra vatandaşların tercih ettiği bez torbalar virüs tehdidi altında kalınca uzmanlar, bez torbaların her kullanım sonrası yıkanmaması dolayısıyla hijyenik olmamasına yol açtığı ve bu nedenle virüs taşıma riski içinde olduğunu belirtiyor. Çözüm olarak da marketlerin ücretle verdiği poşetlerin salgın hastalık dönemi boyunca bedava verilmesi öneriliyor.

Tek kullanımlık plastiklerin gıdayla bulaşan hastalıkları önlemenin en ucuz, en kolay ve en güvenli yolu olduğunu belirten araştırmacılar "Çok kullanımlık plastiklerin viral ve bakteriyel hastalıkların yayılımını artırabileceğini söylüyor. Bez torbaların sık sık yıkanmaması durumunda bulaştırılabilecek patojenlerden var çoğu kişi bu torbaları hiç yıkamıyor. Virüsler üzerinde yapılan bir araştırma, virüs ve bakterilerin alışveriş torbalarında uzun süre yaşayabildiğini" belirtiyor. 

Uzmanlar, "Defalarca kullanılan file ve bez torbalar, virüsü marketten eve evden markete taşıyabiliyor. Bu anlamda tek kullanımlık plastik poşetler salgının artmasını engelleyebilir. Korona tehdidi nedeniyle market alışverişinde birçok insan kendi torbası yerine market poşeti kullanmaya döndü, zira bu poşetler evin kapısında atılıyor. Evden getirilen ise her seferinde dezenfekte edilmek, yıkanmak zorunda ve evin içine virüs getirme riski yükseliyor. O nedenle market alışverişlerinde poşet kullanımı yine arttı. Zaten ekonomik olarak zor günlerden geçerken marketlerde zorunlu hale gelen ücretli poşet uygulamasının korona tehdidi bitene kadar kaldırılması" gerektiğini belirtiyor

erolkara.net / 24.09.2020


Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

Bilmeniz Gerekebilir