@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Kalenderhane Cami Bahçesinde Tarih Toprağa GömülüyorFatih Sultan Mehmet Han'ın vakfıyelerinden İstanbul, Fatih ilçesinde Vezneciler semtinde yer alan Vefa sınırları içerisinde bulunan ve aynı adı taşıyan mahallenin uç kısmında yer alan Kalenderhane Camii eski adıylaTheotokos Kyriotissa Kilisesi Doğu Roma döneminden kalma bir yapıdır. 

9. veya 10. yüzyıla ait olduğu varsayılan Kalenderhane Caminin avlusunda kilisenin ilk zamanlarında yapıya dahil olan ancak şimdi yıkılıp harabe halini alan duvar kalıntıları bulunmaktadır. Cami yapılmadan önce buraya ilk defa Roma hamamının yapıldığı ve daha sonra Bizanslılar döneminde 3 kez kilise yapıldığı daha sonra camiye çevrilen alan Fatih Sultan Mehmet tarafından, Kalenderi tarikatı dervişlerine zaviye olarak tahsis edilmiş. Caminin ne tarafında olduğu bilinmeyen manastırın keşiş odaları, harim kısmı ise tevhidhâne-semâhâne olarak kullanılmıştır. Kalenderhâne Camii’nin müştemilâtı durumunda olan ve olmayan medrese'den kaldığı belirtilen ikisi biraz büyük, diğerleri ufak ölçüde odacıklar halinde onbeş hücresi varmış. Kuyusu ve şadırvanından eser olmadığı belirtiliyor. 

Caminin avlusunda kilisenin ilk zamanlarında yapıya dahil olan ancak şimdi yıkılıp harabe halini alan duvar kalıntıları bulunmaktadır. Cami bu hamam duvarları üzerine denk gelmektedir. Hamama ait kalıntılar halihazırda otlar arasında gelene geçene BANA SAHİP ÇIKIN DERCESİNE sessiz bir feryat içinde..

Daha fazla söz etmeden bu gün toprakla karışmaya yüz tutan tarihi kalıntılar, cami altında var sayılan dehlizlere açılan girişler bugün sahipsiz kalmış durumdadır. ve define avcıları, tarihi eser kaçakçıları buralarda cirit atmaktadır.

İşte göz göregöre gidecek olan tarihi eserler..


Roma hamamı kalıntılarıHaber : Erol Kara - 20.09.2020

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.