erolkara

Türkiye Barolar Birliği'nin verdiği yetkinin ardından kuruluş genel kurulunu yapan İstanbul 2 No'lu Baro, tüzel kişiliğini kazandı
Çoklu baro yasasının çıkmasından sonra ilk alternatif baro İstanbul’da kuruldu. Türkiye Barolar Birliği'nin verdiği yetkinin ardından Haliç Kongre Merkezi'nde kuruluş genel kurulunu yapan İstanbul 2 No'lu Baro, başkan ile yönetim, disiplin ve denetim kurulu üyelerini belirledi.

Avukat Gönül Yıldız'ın başkan seçildiği İstanbul 2 No'lu Baro, Türkiye Barolar Birliği'ne bildirimde bulunulmasının ardından tüzel kişilik kazandı.
Baronun yönetim kurulunda ise Necati Ceylan, Niyazi Paksoy, Cavit Tatlı, Şengül Karslı, Mustafa Ağca, Özcan Dolapçıoğlu, Yasin Şamlı, Perihan Özdemir, Gökhan Taran ve Hatice Akkaya yer alıyor.

Olağan genel kurulda başkan ve yönetim belirlenecek

İstanbul 2 No'lu Baro'nun tüzel kişiliğini kazanmasıyla Türkiye'nin 81'inci barosunun kurulmuş olduğunu ifade eden Necati Ceylan, yine Bayburt'ta da baro kurulması için çalışmaların olduğunu dile getirdi.
Ceylan, ekim ayının ilk haftasında seçimli olağan genel kurul yaparak başkan ile yönetim, denetim ve disiplin kurulunu, Türkiye Barolar Birliği delegesini seçeceklerini belirterek, 3 Ekim'de yapılacak olağan genel kurulda ilk gün çoğunluk sağlanamazsa sonraki hafta toplanılacağını aktardı.
Geçen günlerde yapılan toplantının kuruluş genel kurulu olduğunu dile getiren Ceylan, "Bu hafta yapılacak olan bizim ilk genel kurulumuz olacak. Yasal düzenlemenin ardından Türkiye'de kurulan ilk baro olduk. Yine 81 baro içerisinde üye sayısı açısından İstanbul 2 No'lu Baro, Türkiye'de 10-11'inci sırada yer alıyor. Baromuzda 2 bin 55 üyemiz var. İstanbul'da 49 bini aşkın avukat bulunuyor" dedi.
Avukat Abdullah Balta, “Avukatlık kanununda yapılan değişiklikler sonrasında bir grup arkadaşlarımızın başlattığı ikinci baro, önceki gün yönetimini seçerek bismillah demiş oldu. Yönetimi pırıl pırıl insanlardan kurulmuş, hepsi çok değerli hukukçular. İkinci baro yola çıkarken bazı taahhütlerde bulundular. Bunlardan biri ve bence en önemlisi de özgürlükçü, katılımcı bir baro vaadi idi. Bunun ilk göstergesi de seçmiş oldukları başkan ile gerçekleşmiş oldu. Saygıdeğer meslektaşım Gönül Yıldız hanımefendi kurucu başkan oldu. Gönül Hanım iyi bir avukat ve aynı zamanda tesettürlü bir meslektaşımız. Bunu belirtmemin nedeni elbette ki kılık kıyafet takıntımız değil. Bir zamanlar başörtüsünden dolayı ruhsat dahi verilmeyen, hakları gasp edilen anlayıştan bu günlere gelindi. Bu durum vesayetçi anlayışın çirkinliğini de ortaya koymuş olması bakımından çok önemli. Yolları bahtları açık olsun. İnşallah güzel işlere imza atarlar” açıklamasında bulundu.


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski