@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Ev Sahibinden Depozito Nasıl Alınır
Ev Sahibinden Depozito Nasıl Alınır

Bir kiracı, mülk sahibine vermiş olduğu depozitoyu geri alabilmek için kira kontratının bitmiş ve kiracının mülkü boşaltmış olması şarttır. Normal şartlarda kiracı mülke zarar vermediğinde, evden çıkarken harici olarak boya masrafı, tadilat, fatura masrafı gibi çeşitli maddi zararlar bırakmadıysa, Kiracının eve ya da demirbaşlara zarar vermiş olmadıysa, Kiracının kira borcu bulunması, Kiracının ödemekle yükümlü olduğu fatura ya da apartman giderlerini karşılamamış olması ve kira sözleşmesine aykırı bir durum yaşanmadığında, depozitoyu geri alma hakkına sahiptir.
Ancak zararlar varsa bu zararların depozito parasından karşılanmasının ardından, şayet geriye depozito parasından kalırsa o miktarı alabilir.
Evde bir maddi hasar oluşmamasına rağmen ev sahibi depozitoyu geri vermek istemezse, hukuki yollara başvurabilirsiniz. Tüketici Yasası’nda sözleşmedeki haksız şartlar maddesine göre, depozito geri verilmediğinde kiracı hakkını arayabilir. 4077 sayılı yasanın 4A maddesi de ayıplı hizmet kavramını düzenliyor, buna dayanarak da işlem yapılabilir. 
Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.
Ev sahibinin depozitoyu ödemek istememesi ya da evin hasar durumunu abartarak depozitodan daha çok kesinti yapmak istemesi durumunda, kiracının ilk olarak ev sahibinin aleyhine icra takibi açtırması ve depozitoyu ev sahibinden talep etmesi gerekir. Yargıtay tarafından şimdiye kadar görülen çok sayıda davada depozitonun geri verilmesi kararı çıktığı görülmüştür. Bu sebepten dolayı ev sahibiniz depozitoyu geri vermeye yanaşmazsa muhakkak hukuki yollara başvurmanızı ve hakkınızı aramanızı öneriyoruz.

@erolkaranet - 01.09.2020
Faydalı olacak yazı
Ev Sahibi Depozitomu Vermezse
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.