@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Altı Yıldır Camiyi Tamamlayamadılarİstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde 2014 yılında yıkılan ve yenisinin yapılacağı söylenen Bereç Çifte Minareli Caminin tamamlanması yılan hikayesine döndü. Çevre halkı ve esnafı yakınlarında başka cami olmadığı için 1 km ötedeki camiye gitmek zorunda kalıyor.

2014 yılında içinde bulunduğu küçük sanayiye ait işyerlerinin bulunduğu alanının mülkiyet sahibi tarafından Rezidans yapılmak üzere yıkılmasıyla birlikte yıkılan ve yenisinin yapılacağı söylenen, bir çok polemiğe sebep olan Gaziosmanpaşa Berec Çifte Minare caminin akıbeti merak ediliyor.


NoviBazaar Gaziosmanpaşa adıyla yapılan devasa plazanın hemen arkasına konıuşlandırılan daha önce Salihpaşa Caddesi üzerinde bulunan eski caminin yerine yapılması planlanan caminin beton halindeki son durumu içler acısı gibi görünüyor. Rezidans yapının bittiği ve önümüzdeki aydan itibaren yeni sakinlerine kavuşacağı söylenirken bulunduğu yerdeki tek cami olma özelliğini kazanacak olan yeni caminin tamamlanmaması tepkilere de neden olmaktadır. Haziran ayı içinde Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'nın bizzat gezerek bilgi aldığı cami ile alakalı olarak yakın bir zamanda tamamlanacağına dair sosyal medyada paylaşım yaptığı belirtiliyor.

Daha önce tepkilere neden olan caninin yıkımı sonrası oluşan polemiklere Gaziosmanpaşa Belediyesi "1960'lı yıllarda sanayi̇ bölgesi̇ olması ve sanayi çalışanlarının i̇badet i̇hti̇yaçlarını yapabi̇lmesi̇ i̇çi̇n mesci̇t olarak arsa sahi̇bi̇ tarafından yaptırılan ve i̇lerleyen yıllarda yeterli̇ görülmeyi̇p, yi̇ne arsa sahi̇bi̇ tarafından cami̇ye dönüştürülmüştür. Ayrıca yapının günümüz şartlarına uygun olmayıp depreme dayanıklı olmaktan uzak olması ve cami̇ni̇n 400 metrekare olması günümüz talepleri̇ni̇ karşılayamaması üzeri̇ne kamuoyu ve müftülük tarafından di̇kkati̇mi̇ze sunulmuştur. Mülki̇yet sahi̇bi̇ kendi̇ tapulu arsasının üzeri̇ne ti̇caret+konut olan i̇mar hakkını kullanma talebi̇nde bulunmuştur. Ayrıca 400 metrekare olan cami̇ni̇n yeri̇ne bin 500 metrekare kapalı alana sahi̇p olan cami̇ i̇nşaatı arsa sahi̇bi̇ tarafından yapılıp kamuya arsası i̇le bi̇rli̇kte devredi̇leceği̇ yapılan protokolle projelendi̇ri̇lmi̇şti̇r." cevabı vermişti.

BİTTİĞİNDE BÖYLE OLACAKTI


CAMİNİN ESKİ HALİ

Haber : erolkara.net / 28.09.2020

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.