@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Türktelekom'da Abone Olacaklara Uyarı

Kısa bir süre önce yaşadığım bir Türktelekom abonelik yenileme işlemi sırasında yaşadıklarımı kısaca aktarmak istiyorum. Yaşadıklarımın birilerine faydalı olacağını ümit ediyorum.
Şahsen ben internet aboneliğinde yeni değilim. O ilk yılların saat bazlı, çevirmeli internet abonelği olan yıllardan bu yana internet abonesiyim.Ve aynı zamanda Türktelekom abonesiyim. Google bile ortada yoktu. Windowslar bile yeni doğuyordu biz internetle boğuşuyorduk.
Bir sürü internet aboneliği sağlayan firmalar çıkmış, paketler satın alıyor ama bu farklı dünyaya girmek için her fedakarlığa ve masrafa katlanıyorduk.
Yıl 1997 - 1998 evdeki telefon üzerinden verilen numarayı çeviriyorsunuz. gece saat 22.00 sonrası ucuz idi. Sabah sanıyorum 06.00 kadar en ucuz olan dönemdi ve biz gündüz iş gece internet uykusuzluktan şikayet etmezdik. Çok farklı bir dünyaya gidiyor ve bazen kopuyor, bağlanmıyor ama aldırmıyorduk. Hani bir zamanlar siyah beyaz televizyonun karşısında saatlerce ibrik ya da akvaryumu izlerdik de onun gibi bir şey..
Neyse o gündür bugündür internet aboneliğinde yaşamadığımız bir şey kalmamış bir kullanıcı olarak bugünlere geldik.
Ve her aboneliğimizde bizlere sözde farklı farklı tarifeler sunan ancak kazıklamadan bırakmayan şirketlerin çokluğu bugünden bile fazlaydı. Biz Türktelekomla başladık öyle de devam ediyoruz. Altyapı üzerinden hizmet veren firmalar ana cazip gelmiyordu. Okyanusta boğulmak varken gölde niye yüzelim derdim. Derdim de okyanustaki sürprizlerde bitmek bilmedi. Bitmeyecek gibi de..
Olay başlıyor.
Yeni abonelik imkanlarından faydalanmak üzere Türktelekom web sayfasından araştırma yaptım. Tüm paketleri ayrı ayrı inceledim.

Sadece üstte gözümüze batırılmaya çalışılan sunumlara değil, şeytan ayrıntıda gizlidir deyip alt tarafta bulunan küçük yazıları da okudum.
Seçmelerden seçme yaptıkça aslında hızları farklı da olsa süreçte kaz yolma tarifeleriyle karşı karşıya kalıyordum. Özde fark eden yok kafa karıştıran paket çok. Hatta yasak olmasına rağmen satışta yoksa vitrinde olmaması gereken paketler bile vardı. Ancak onlara baktığım zaman 2019 da bitmiş görünüyordu.


Hız konusunda sunulan çoğu hız bulunduğumuz yerleşkede kesinlikle yok. Siz abone olsanız da altyapı buna asla imkan tanımıyor. Benim 24 MB hıza iki yıldır aboneliğimde 10-12 MB hız almam gibi.


Ve sonunda en uygun 16 MBlık 68 TL lik pakette karar kaldım. Bunun altında yazılan yazılarda yalın internet paketi için alınacak 10 TL ücretin pakete dahil olduğu yazılıydı. ( Lütfen buraya dikkat edin, dahildir ibaresi net olarak yazılı ) Bu bilgiler ekranda herkesin görebileceği şekilde açık ve net yazılı.
Fotoğrafta göreceğiniz gibiVe iki yıllık taahhüdümün bitmesine üç gün kala Türktelekom Gaziosmanpaşa Bölge Müdürlüğüne gittim.


Memura aboneliğimi devam ettirmek istediğimi söyledim. Bana 24 MBlık 90 TL lik bir paketten söz etti. Ben 68 TL lik 16 MB paketi (Evde Sınırsız İnternet Kampanyası L Paket) isteyeceğimi ve yalın internete dönmek istediğimi söyledim.
Memure, böyle bir paketin olmadığını söyleyince önceden yanımda getirdiğim resmi gösterdim. Bana o paket yeni aboneler içindir dediğinde hayır, eski aboneler için sayfasında olduğunu belirterek sayfadaki yeri de gösterdim. Tekrar ekrana baktı. Bu paketi biz satamıyoruz ya Müşteri hizmetlerini arayın ya da bayilere gidin. Bizim satış yetkimiz yok dedi.
Evet, yanlış okumadınız. Türktelekom bölge Müdürlüğü web sayfasından sunduğu bir çok paketi kendi müdürlüğünden satışa izin vermiyormuş. Bunu kurumun şef/müdürü olarak belirtilen kişisinden de öğrendim.
Bu kez müşteri hizmetlerine web üzerinden abone olacağımı bildirir notu gönderdim. Taahhüdümün bitmesine iki gün kalmıştı. O gün dönen olmayınca müşteri hizmetlerini aradım. Telefona çıkan bayana abonelik için aradığımı söylediğimde bana yine 90 TL lik paketten söz etti. Ben istediğim paketi söylediğimde yalın internete geçmem için müdürülüğe gidip mevcut telefonumu kapattırmam gerektiğini ( müdürlük yalın internete geçersem hattı kapattırmadan müşteri hizmetleri tarafından kapatılabileceğini söylemişti ), yalın internet için ayda 12 TL ayrıca ödemek zorunda kalacağımı (web sayfasında fiyata dahil olarak yazılı olduğu tekrarladım, hariç imiş.)  ve ayrıca her 4,50 TL pakete ek para alınacağını söyledi.


Artık geriliyordum. Bir türlü ne müdürlük ne de müşteri hzimterli web sayfası üzerinden satışa sunduğu paketleri görünen şekliyle yapmıyorlardı. Bu paketi nasıl alırım diye sorduğumda bana bayilerin yapabileceği söylendi. ( Oysa web sitelerinde hangi paketin müdürlükte, hangi paketin müşteri hizmetleriyle hangisinin bayiler tarafından yapılacağına dair en ufak bir yazı yok) Düşünebiliyor musunuz. Bir kurum size satış paketleri sunuyor ama bu satışı ne kendi kurumu ne de çağrı merkezi yapamıyor, burun ucuyla baktığınız bayiler yapıyor.

Ve bayide soluğu aldım.

Türktelekomdan abonelik bağımı kopartmaya karar verdim. Birkaç tane adını duymadığım ADSL firmasına baktım. Turkcelli araştırdım. İlk yapılan sorgu altyapıma uygun pakete baktılar. Bulunduğum yer ne fiber ne de 20-24 MB lık bir hız sağlamıyormuş. ( Oysa Türktelekom fiber var diyor ve taahhüt süresince 24 hız internet parası alıyordu. ) Ve fiyatlar 100 TL gibi bir rakama denk geliyordu.
Ben o 68 Tl lik 16 MB paketi (Evde Sınırsız İnternet Kampanyası L Paket) almaya kararlıydım. ya da yaklaşık 30 yıllık internet aboneliğime son verecektim.

Ve bayiye gittim.Tali bayi imiş yapamazmış. Yeni abonelik alıyormuş. Daha büyük bayi bulmam gerekiyormuş.Neyse bulduk. Beş dakika içinde işlemi yaptı ve istediğim paketi aldım. 15 TL de sözleşme ücreti ödeyecekmişim. Bayi de bulunduğum yerde en fazla 16 MB hız olduğunu ve fiber hattın olmadığını teyit etti.

Şimdi cinlik nerede . Nereye dikkat etmelisiniz.
Konuyu, Türktelekoma aktardım.
"merhaba.. internet aboneliğimi yenilemek istiyorum. Müdürlüğünüze gittim istediğim paket yetki dışında olduğunu söyleyerek işlem yapamadılar. Çağrı merkezini arıyorum. Bana farklı paketler sunuyor. İstediğim paketi anlatana kadar (Evde Sınırsız İnternet Kampanyası L Paket) akla karayı seçtim. En sonunda istediğim paketi anlattığımda yalın internete bağlı taahhüt vereceğim konusunda kesin kararımı verecekken ücrete yalın internet ücreti ekleneceği belirtildi. Yalın internet ücretinin paket içerisinde olduğunu web sitenizde görmeme (ve fotoğrafı çekerek size ekte de gösterdiğim) gibi rağmen ayrıca faturalandırılacağı konusunda çalışanınız ısrar ediyor. En sonunda bana bayiye gidin oradan sorunu çözün diyor.  Doğrusu nedir. Müşteriyi sıkıntıya sokmanın ve benim gibi yılların müşterisini, bezdirmek nedendir. Bana yardımcı olur musunuz." dedim.
Bana ilk gelen sms de yanlışlığın olmadığını vurgulayan mesaj gönderdiler. Ardından ben aradım telefona çıkan kişi de haklı olduğumu, ekranda dahildir yazdığını söyleyince ben "şok" tabi İlk kez bir Türktelekom müşteri temsilcisi bana hak verdi. Çağrı elemanı ne dediysem teyit ediyor, haklı olduğumu söylüyor ancak sistem gereği bir şey yapamayacağını açıklıyor. Şikayetinizi kayda aldım sizi arasınlar diyor ve özür diliyor.

Matruşka  ya da İşin sırrı Lacivert'teVe sonunda bir bayan arıyor. Ekran başına geçmemi istiyor. beraberce Türktelekom sayfasına giriyoruz. Bana istediğim paketin olduğu sayfayı açtırıyor. Açıyorum. Okuyoruz. Bana lacivertten söz ediyor. Sayfa içinde lacivert arıyorum İlk etapta göremiyorum. Lacivert olarak ilk önce Başvuru Kaynakları yazan yeri söylüyorum. daha sonra "Kampanya Detayları" denilen yeri açıyorum. Dahildir yazıyor diyorum. Tıklama yer orası değilmiş. Ekranın sağ tarafında "Tüm paketler" yazılı lacivert kutucuğu tıklamam gerekiyormuş.
Tıklıyorum ve yepyeni bir sayfa açılmıyor. Sadece farklı sayfada açamayacağınız yeni bir pencere ile karşılaşıyorsunuz. Ve orada gerçek fiyatlar görülüyor.

Tüm Kampanya Paketleri denilen ve müşterinin diğer tüm paketlere gider düşüncesiyle tıklamayacağı sayfada tüm paketleri değil seçtiğiniz pakete ait fiyatlandırma tablosunu görüyorsunuz

Sabit telefonu olanlar için kampanyaya dahil tüm internet paketleri denilerek alınacak ücretleri ilk tanıtım sayfasında gösteren Türktelekom diğerlerini ise lacivert kutuyu tıkladıktan sonra şu şekilde gösteriyor.


İnternet ve Alo Paket tercih edenler için kampanya dahil tüm paketler  denilerek alınacak ücretleri


Yalın İnternet tercih edenler için kampanyaya dahil tüm paketler​​​​​​​​​  denilerek alınacak ücretleri aşağıda görüyorsunuzTam bir matruşka.. Kutu kutu içinde. paket paket içinde :::
Aklınızda olsun. Türktelekom pazarlama taktiğinde fiyatlar kutu kutu içinde. Almadan önce bilgi sahibi olun.

Erol Kara - 21.08.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.