@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Taraktaki Şifa
İslam dini temizliğe önem veren tek dindir. İnsanlığın başlangıcından bugüne dinin olmazsa olmazı olan temizliğin varlığı, Müslümanların ibadetlere başlamadan temizlenmesini öngörür.
Vücut temizliğinin yapılması farzdır. Vücudun insan üzerindeki hakkından bahsedilmeye başlansa kitapların yetmeyeceğini belirtmek isteriz. İslam peygamberleri bu konuda topluluklarını uyarırken "Temizlik imandan gelir" sözü de hemen hemen herkesçe bilinen bir kutsi sözdür.
Hal böyle olunca vücudunu temiz tutmaya çalışan herkesin baş bölgesinden, bilhassa saçlarından temizliğe başladığı da gerçektir. Saçlar bir insanın güzelliğidir. Peygamber efendimiz (sav)'in "Saçlarınızın üzerinizde hakkı vardır. Bakımlarını yapın" emrinin hemen arkasından hatırlatılan Hazreti Ali (rah)'nın bu konuda söylediği "Tarak kullanmaya bakın. Tarak kullanmak insanın gamını alır, vebayı ve fakirliği giderir, gözleri kuvvetlendirir" sözü de bir tavsiye olarak belirtilir.
Bugün her şeyin plastikleştiği ve bu platikleşmenin de insan sağlığına ve çevreye ne kadar zarar verdiği bilinen bir gerçek olsa dabundan vazgeçme imkanımız yok. Hem dayanıklılık hem de doğal olandan ucuz olmasından dolayı plastik mamulleri peksever olduk.
Bunlardan biri de taraklardır.
Tarak kullanmak tavsiye edilse de, bilhassa bayanların ve gençlerin vazgeçmediği bir unsur olsa da yanlış seçimle kullandığımız tarakların bize ne kadar zarar verdiğine de pek dikkat etmeyiz.
Eskilerin tercih ettiği, bir çok eski yapım sinema filmlerinde bilhassa aşıkların hediyeleri arasında bulunan taraklarla bugün herkesin cebinde, çantasında olan taraklar arasında dağ kadar fark vardır.
Bu yazımızda sağlık açısından en yararlı olan taraklardan söz edeceğiz.
Doğal taraklar.
Uzmanlar, doğru tarak veya fırça seçiminin saç sağlığımız için çok önemli bir role sahip olduğunu belirtmektedir.
Yanlış ve bilinçsizce yapılan tercihler saçların çabuk kırılıp, matlaşmasına ve hatta yavaş uzamasına bile sebep olabileceği söylenmekte ve daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için hangi tarakları kullanmamız gerektiği sürekli vurgulanmaktadır.
Uzmanlar saçları her zaman banyoda taramanın saçı sağlığı açısından daha faydalı olduğunu söylüyorlar. İnanıyoruz ki, aşağıda yazdıklarımızdan sonra tarak seçme tercihinize daha dikkat eder olacaksınız.
Öncelikle plastik taraklardan vaz geçiniz.
Plastik tarak ile taranan saçlarda ekstra statik elektrik birikmesine neden olur. Bu da saçlarınızın donuk, cansız görünmesine ve elektriklenmeden dolayı uçuşmasına sebep olur.
Vücut için en sağlıklı olanı kemik tarak olduğunu, ondan sonra ise şimşir tarağın geldiğini kaydeden uzmanlar, “Kemik sonrada ahşap tarak vücud için en sağlıklı olanıdır. Gerçekten de vücut için en sağlıklı olanı kemik taraktır, sonrasında da şimşir tarak gelir. Kullanımı en rahat olanı odur, bilhassa gürgen ağacından yapılan tarak saçta kepeklenmeyi önler, kırılmayı önler, saç diplerine masaj yapar. En büyük özelliği de sitatik elektriği vücuttan alır. Tarihte ‘Kel başa şimşir tarak’ atasözü vardır. Şimşir tarak kullanan kişilerin saç sorunu olmaz. Başınızda elektriklenme ve kepeklenme olmaz"
Bunun yanı sıra kemik tarakların da insan saçı ve vücudu için farklı faydaları olduğıunu söyleyen uzmanlar "Kemik tarağın malzemesi de tamamen keratindir. Saçınıza her sürdüğünüzde keratinle saçınıza vitamin beslemesi yapmış olursunuz. Ahşap tarağın yine aynı özelliklerini taşır, üstüne bir de saçınıza her sürdüğünüzde saça vitamin yüklemesi yapar.”

TARAKLARIN FAYDALARI
Ahşap tarağın faydaları
Plastik ve metal taraklar kafa derisi için serttir. Ahşap taraklar yumuşak ve parlaktır. Bunlar plastik ve metal taraklardan daha fazla yumuşaklık hissi vermektedir. Ahşap taraklar hassas saç derilerinde kullanıldığı takdirde; morarmayı ve kafa derisini soymayı önler. Ahşap taraklar saçların ölmesini engeller.  Kafa derisinden saça yağın dağılmasına yardımcı olur. Kafa derisi üzerindeki “sebum”, uzunluk boyunca dağılır ve saç derisinin yağlanmasını engeller. Plastik tarağın aksine saçların tararken elektriklenmesini önler, ahşabın elektrik iletmeme özelliği vardır, böylece statik hasarı önler. Ahşap taraklar doğal malzemeden el emeği ile üretilirler. Kimyasal madde içermez ve güzel tasarımları vardır. Düzenli olarak temizlediğinde bir ömür boyu kullanılabilirler. Ahşap taraklar zeytinyağı ve doğal yağlarla temizlenir, temizlemek için su kullanılmaz.
Kemik tarağın faydaları
Kemik tarak “keratin” yapılıdır. Keratin ise saçı tararken negatif elektrik yüklenmesi önler. Bu nedenle kemik tarak saç derisinde saçların elektriklenmesini ve kırılmasını engeller. Kemik tarak stres oluşumu azaltır ve ruhsal açıdan faydalı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Kemik tarak saç diplerine masaj yaparak saçların kepeklenmesi önler. Kemik tarağın doğal ve insan derisine yakın bir maddeden oluşmasından dolayı plastik taraklar gibi saç derisinde alerji yapmaz. Saçı ve saç derisini besler, parlak ve doğal bir görünüm sağlar. Özellikle hassas cilde sahip olanların kemik tarak tercih etmesi önemlidir.
Son olarak, tarakarınızı, minimum ayda bir kere yıkamayı unutmayın, hiçbir şey sağlıklı ve güzel saçlarınızdan kıymetli değil.


Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.