videoerk


İstanbul'da Taksim Meydanı'nda yapımına 17 Şubat 2017'de başlanan Taksim Cami inşaatında çalışmalarda sona gelindi. Caminin yüzde 90 kısmının tamamlandığı, Covid-19 salgını dolayısıyla ara verilen çalışmaların bugünlerde iyice artırıldığı belirtildi.

Yaklaşık 1000 kişinin aynı anda namaz kılabileceği kapalı alana sahip caminin yıl sonuna doğru açılabileceği belirtilirken, çevre esnafı bu açılışın Taksim Cumhuriyet Meydanı adıyla özdeşleştirilerek  bu isme yakışır şekilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününe denk getirilmesinin arzu edildiği öğrenildi.

Taksim ve civarında bulunan çevre esnafı caminin her geçen gün tamamlandığını görmekten mutlu olduğunu söylerken, cami duvarına yakın yerde satıcılık yapan çiçekçiler ve simitçi esnafı da " Çok sayıda vatandaş buraya gelerek sürekli caminin açılışını bize soruyorlar. Bol bol fotoğraf çekiyorlar. Herkes heyecanla bekliyor, derken bir çiçekçi "İnşaallah Cumhuriyet Bayramında açılır" diyerek samimi duygularını dile getiriyor.

Tamamlandığında Rum Ortodoks ve Ermeni Katolik Kiliselerine komşu olacak olan Sur Yapı tarafından inşa edilmekte olan ve mimarı Şefik Birkiye ve Selim Dalaman olan cami projesi toplamda 875 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Üç katlı olan ve 960 kişilik ibadet kapasitesine sahip olacak camide 165 araç kapasiteli bir park yeri ile konferans ve sergi salonları da yer alması planlanmaktadır.

Zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre olan caminin kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği 30,3 metre olarak planlanmaktadır. Yapılan açıklamalara göre bu yükseklikler projenin hemen yakında yer alan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi'nin yükseklikleri dikkate alınarak projelendirildi.

erolkaranet / Özel

Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski