@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Rahmetli Eygi, Bugünkü Ayasofya İmamlarını Beğenmezdi.

2019 yılında rahmanı rahmete kavuşan, kimilerin sevdiği kimilerin için için kızdığı ve uzun yıllar Milli Gazete'de "Takvimden Yapraklar" isimli köşede yazılar yazan Mehmet Şevket Eygi, Ayasofya'nın açılmasını çok arzu eden ancak açılışını göremeden hayata veda eden Ayasofya sevdalısı biri idi. Hatta Eygi'nin 1960 lı yıllarda sadece bir nüsha yayınlanan "AYASOFYA" adında bir de gazetesi vardı.

Sürekli Ayasofya için yazılar yazan Eygi'nin aşağıya alacağımız makalesinde, açılırsa "Ayasofya camiinde nasıl bir imam görevlendirilir" içerikli makalesini okuduğumuzda sanıyorum, bugünkü imamları görseydi asla beğenmezdi.

Baş imamın profesör olduğu ve 3 hatırı sayılır kurra hafız olarak nitelendirilen imamların görev yaptığı Ayasofya camiindeki imamların özellikleri eğer Mehmet Şevki Eygi'nin istediği şekilde olsaydı herhalde imam atanamazdı.

2012 yılında NTVTarih adlı dergiye yazan rahmetli Mehmet Şevki Eygi, Ayasofya'ya atanacak imam halkında bakın neler yazmıştı.

"Fatih’in bize emanet ettiği ve vakfıyesine “Benim bu camimi camilikten çıkartanların üzerine Allah’ın, meleklerin, insanların laneti olsun!” dediği bu ulu mabet açılırsa mihrabına geçirecek, minberine çıkartacak, vaaz kürsülerine oturtacak kaç imamımız, hatibimiz, vaizimiz, âlim ve fakihimiz, mürşid-i kâmilimiz, mesnevîhânımız vardır?" diye soran Mehmet Şevki Eygi'nin o yazısından alıntılar.

Müslüman kesim (ben de içindeyim) Ayasofya’nın tekrar cami yapılmasını istiyor. Peki, Fatih’in bize emanet ettiği ve vakfıyesine “Benim bu camimi camilikten çıkartanların üzerine Allah’ın, meleklerin, insanların laneti olsun!” dediği bu ulu mabet açılırsa mihrabına geçirecek, minberine çıkartacak, vaaz kürsülerine oturtacak kaç imamımız, hatibimiz, vaizimiz, âlim ve fakihimiz, mürşid-i kâmilimiz, mesnevîhânımız vardır?

Ayasofya’nın mihrabına geçecek imamın en az 5 dil bilmesi gerekir… Fuzulî divânını okuyup, anlayabilecek, metin şerhi yapabilecek, bu kıraatten haz ve zevk alabilecek derecede Türkçeye aşina olacak…Arapçayı ilmî kitap yazabilecek derecede bilecek… İran’a gittiğinde kürsüye çıkıp nefis, beliğ, selis bir Farsça ile irticalen konuşacak... İngilizcesi çok güçlü olacak.. Halide Edip gibi İngilizce kitaplar yazacak… Ayasofya’nın mihrabına geçecek imamın Bizans Grekçesine de âşina olması gerekmez mi? İslâm ülkelerinin birindeki ciddi bir üniversitede şer’i ilimler tahsil etmiş olacak… Ayrıca, mesela Heidelberg Üniversitesi’nde felsefe okumuş olacak...Bununla da bitmez, İslâmî geleneksel güzel sanatların birinde üstad olacak… Daha bitmedi. Tasavvuf neşesine sahip olacak... Hem tarikat-i Aliye-i Kadiriye’den hem de Mevleviye’den icâzet ve hilâfeti olacak.

(Ayasofya açılırsa) Bir köşesinde ehliyetli ve liyakatli bir üstadın Mesnevi-i Şerif dersleri vermesi temenni olunur. Korkarım, Ayasofya açılırsa bugünkü kültürümüzle duvarlara darbeli matkapla delikler açar, iğrenç ve korkunç hoparlörler asarız… Minarelerine de 30-40 bağırtlak takarız…"

Derleme : @erolkaranet

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.