@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Kapıya İn, Kimliğini Getir Diyen Emredici Postacı...
Online alışverişler kargo firmalarının yükünü artırdığı gibi büyük bir kolaylık olarak satıcı ve tüketici arasında iyi bir köprü oluyor. Ancak zaman zaman bu köprü kargo firmalarının acentelerinin çalışmazlığı, elemanların atalet içinde çalışması, işi sallamaya çalışanları ve adamsendecilik duygularının ardındaki sorumsuzluk kargo firması ile alıcı arasında gerginliğe sebep olmaktadır. Her ne kadar içlerinde istisna dışı sayabileceğimiz çalışanlar varsa da genelin davranışı bu dürüst çalışanları yok saymaya yetmektedir.
Bunun böyle olmasının ardındaki nedenlerden biri "çok iş az eleman" olsa da bazı kargo firmalarının "yetersiz maaşları" "maaş ödemelerindeki gecikmeleri" "sosyal hakların yerine getirilmemesi" da bu yavaşlamayı tetiklemeye yeten unsurlar olmaktadır.
Konumuz tabi bu değil.
Bulunduğumuz yerde görev yapan bir PTTKargo kuryesinden söz etmek istiyoruz. Bu eleman ne zaman bize ya da şahit olduğum birkaç yerde de aynı hareketine rastladığım şekliyle kime bir ürün getirse emrivaki konuşan, karşısındaki küçümseyen sanki bir polis bir jandarmanın (gerçi onlar bile bu şekilde hitap etmekten imtina eder oldu) suçluya yaptığı hitap şekline benzer seslenmeyle sesleniyor.
Şahsen ben dördüncü katta oturan biriyim. Zil çaldığında balkondan bakıyor ve gelen ürünleri üst katlara çıkıp getirmesin, yorulmasın düşüncesiyle kuryeyi yukarıya çağırmıyorum. Zaten akşama kadar ayaklarına karasular inen bu insanların işini kolaylaştırmayı tercih ediyorum. Ne var ki bu şahıs her seferinde "kimliğini al aşağıya in" sözünü sert bir uslupla diyor ve bu emrivaki sözü gerçekten bizi üzüyor.
Bu durum dayanılmaz hal alınca en sonunda kuruma bildirmek zorunda kaldık.
Dağıtım personelinde uslup ve saygı sorunu olduğunu bildirdik durumu anlattık.
Kuryenin her gelişinde balkondan baktığımzda "kimliğini al aşağıya in" emrivaki sözcüğü ile sokak ortasından bağırarak aşağıya inmemi istemesi çekilmez olduğunu söyledik.  Usul, davranış ve etik olmayan ve karşısındaki horlayıcı, küçümseyici ve emredici bir üslupla çağıracak şekilde bu davranışı sergileyen kurye bizi üzüyordu.  Resmi memur bile olmayan, sözleşmeli olarak çalışan bu kişi bu tavrı nereden alıyordu. PTTKARGO elemanı olmak bir üstünlük mü sayılıyordu.
En son ki olay tuz biber ekti.
Son kargo gelişinde aynı kurye elemanı gelmiş ve aynı şekilde, TC numaramı söylememe rağmen "kimliğini al gel diyorum yoksa geri götürüyorum" diyerek tehditvari konuştu. Ve bu diyaloglar sokak ortasında herkesin duyacağı şekilde oluyordu..
Defaatle işlenen bu durumu kuruma ilettik.
"Kuryenizin Tutum Ve Davranışları
İlgiliye..
İnternet üzerinden sıkça alışveriş yapan biriyim. Aralarında sizinde olduğunuz bir çok kargo firmasından kapıma ürünler geliyor. Ne var ki kurumunuza ait kuryenin davranış, hitap ve diyalogları gibi aksi bir tutuma rastlamış değilim. Üretici bana ne zaman PTT Kargo ile gönderiyorum dese bu durumu tekrar yaşamak korkusu içinde kalıyorum. Binanın dördünce katında oturuyorum. Kuryeniz her gelişinde balkondan baktığımda "kimliğini al aşağıya in" emrivaki sözcüğü ile sokak ortasından bağırarak aşağıya inmemi istiyor. Usul, davranış ve etik olmayan ve karşısındaki horlayıcı, küçümseyici ve emredici bir üslupla çağıracak kişi görmesi karşısında üzülüyorum. En son barkodu yazdığım ürünü alırkende aynı sözlerle yine hitap etti. TC numaramı söylemem rağmen kimliğini al gel diyorum yoksa geri götürüyorum diyerek tehditvari konuştu. Ve bu diyaloglar sokak ortasında herkesin duyacağı şekilde oluyor. Kuryenizin bana değil hiç kimseye bu şekilde davranması, sokak ortasında bağırması, kendisini nasıl görüyor bilmiyorum ama emniyet güçlerinin dahi davranmayacağı şekilde hitabı bizi rahatsız ediyor. Tatsız olaylara sebep vermemek için defaatle işlenen bu durumu kurumunuza iletmek istedim."
Kurum yapmış olduğumuz "2020-1543993 Numaralı" başvurumuza kısa zamanda dönerek  şikayetimiz karşısında duyarsız kalmadı ve bir kaç gün içinde elemanın uyarıldığını, gerekli tedbirlerin alındığını bildiren şu mesajı gönderdi.
"Değerli müşterimiz ,   
İletmiş olduğunuz şikâyete istinaden ilgili birimlerimizle görüşüldüğünü, yaşanan sıkıntı nedeni ile üzgün olduğumuzu; bu tür hataların tekrarlanmaması adına gerekli önlemlerin alınarak şube personelimizin bilgilendirildiği ve uyarıldığını bilmenizi isteriz.
Değerli fikir ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmaya devam etmenizi bekler, işlerinizde kolaylıklar dileriz. "
Şimdi, bayram sonrası yine bir ürün PTTKargo ile gelecek. İnşaallah herşey normale dönmüştür, diye dua ediyoruz.
Evet, bayram sonrası farklı bir kurye satın aldığımız ürünü araçla getirdi ve kimlik sormadan malı teslim etti. Teşekkür ettik.
Ne yazık ki bu ürünün gelişinden 1 hafta sonra aile bireylerinden birine daha gelen kargoyu "emredici kurye" getirdi ve değişen bir şey olmadığını gördük.

20.08.2020
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.