@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Kabe'ye 7 Minare Yaptırtan Cami
Sultan I. Ahmet tarafından Sedefkar Mehmet Ağa’ya 1617 tarihinde inşa ettirdiği meşhur Sultanahmet Camii sayesinde Kabe'nin etrafında bulunan minare sayısının 7 adede yükseltildiğini biliyor muydunuz.

Bugün 9 minareye sahip olan ve içerisinde Kabe-i Muazama'nın olduğu Mescidi haram olarak bilinen yerde bir zamanlar 6 minare bulunuyordu. Bir yedincisi İstanbul'da yapılan Sultanahmet Camini'nin yapımı sonrası yapılmıştır.

Yapıldığı 1617 yılından bu güne, ihtişamıyla herkesi büyüleyen cami, o dönem hayranlık kadar tepki de toplamıştır. Günümüzde olduğu gibi Osmanlı döneminde ve her devirde,  İstanbul’da meydana gelen her büyük olay, her büyük eser İslam dünyasını yakından ilgilendiriyor ve başlıca konu ediliyordu.

Sultan Ahmet Camii’sinin yapılması da hayranlıklar ve geniş yankılar uyandırmıştı. Fakat İmparatorluğun bazı eyaletlerinden de itirazlar gelmişti. İtiraz edenler “Camiye altı minare yapılması Kabe’ye saygısızlık olur” diyorlardı. Çünkü o zamanlar altı minaresi olan tek mabed Mekke’de idi. Durum üzerine mimarı huzuruna çağıran Padişah Ahmed, caminin kaç minareli olduğunu sorar. “Altı” cevabını alan Padişah, Kâbe’nin kaç minaresi olduğunu sorunca Mimar durumu fark eder ve Kâbe’ye doğru yola koyulur. İki yıl sonra Padişah’ın huzuruna çıkan Mimar, Kâbe’nin yedi minaresi olduğunu söyler.Zira, Mekke'ye giden mimar Sedefkar Mehmet Ağa bir minare daha ilave ederek Kabe'nin 7 minareyeue sahip olmasını sağlamıştır. Böylece tepkiler de dinmiştir.

Sultanahmet cami neden 6 minarelidir.
Efsaneye göre dönemin padişahı I. Ahmet başta minareleri altından yaptırmak istemiştir. Ama kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşınca caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa bu emri güya yanlış işiterek "altın" sözcüğünden "altı" yaparak camiyi 6 minareli inşa ettirmiştir.

Altı Minareli Camilerimiz
Bu arada şu notu da eklemek istiyoruz. Bir zamanlar sadece 6 minaresi olan tek cami Sultanahmet camisi iken bugün ülkemizde toplam 5 camide 6 minare bulunmaktadır.
Bunlar Sultan Ahmet Camii, Adana'daki Sabancı Camii, Mersin'deki Muğdat Camii, İstanbul Arnavutköy'de Taşoluk Yeni Camii ve son olarak  İstanbul Çamlıca Camii'dir. 
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.