@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Hazreti Habil'in Kabri
Yer yüzünün ilk mezarı olarak kabul edilen Hz. Adem”in oğlu Habil’in kabri, Suriye’nin başkenti Şam’ın yaklaşık 40 kilo metre dışında Kasyun dağında bulunuyor. 6 metrelik bir mezardır.  İnsanlığın yeryüzüne gelişinden günümüze kadar ulaşabilen kabir, mermerlerle çevrilerek güzel bir görünüme kavuşturulmuş. Mezar ayrıca çevresine bir türbe inşa edilerek koruma altına alınmış. Kabrin girişinde Habil’in kardeşi Kabil tarafından nasıl öldürüldüğü ile ilgili kıssayı anlatan bir yazı bulunuyor.Habil'in mütevazı bir türbede bulunan kabri bölge halkı olan Dürziler tarafından korunuyor. Kabri büyük itina ile koruyan dürziler Habil'i bir peygamber olarak kabul ediyor

Habil’in yeryüzünün “ilk şehidi ve aynı zamanda mazlumların ilk atası” denebilir. Habil’in ilk ölen insan olması itibariyle mezarının da dünyanın ilk mezarı olduğu kabul edilir. Habil haksızlıkla öldürülmesi sebebiyle ilk şehit olarak kabul edilebilir. Hz. Adem’in oğlu Habil’e insanlığın ilk evladı, ilk şehidi, ilk mazlumu denilebilir. Hz. Adem ikiz evladından ikincisi olan Habil, ağabeyi Kabil tarafından öldürülmüştür. Habil insanoğlunun ilk şehidi olurken, Kabil ilk katil olma talihsizliğine düşmüştür.


Habil’in, kardeşi Kabil tarafından öldürülmesinin üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen hala ziyaret edilip dua alıyor. Kabil ise sadece bir kardeş katili olarak hafızalarda yer etmiştir.


Gerçek yeri tartışmalı olan Hz. Adem aleyhisselamın oğlu Habil'in mezarı olduğu söylenen yerde bulunan cami / türbenin, 1599 yılında Osmanlı valisi Ahmed Paşa tarafından yaptırıldığı ve 40 mihrabı olduğu söyleniyor. Habilin kabir boyunun 23 metre olduğu ve burada sadece 13 metrenin göründüğü belirtiliyor.

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.