@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Havluyu atmadan önce, bir daha düşünün
İkinci evlilikler,  ilk evliliklerden daha yüksek bir başarısızlık oranına sahiptir. Eğer eşlerimizi değiştirirsek, problemlerimizin çözüleceğini düşünürüz, fakat gerçek daha farklıdır. Hatta çocuklar da varsa, mükemmel (!) bir üvey anne ya da üvey baba konumunu alırsınız. Çocuklu kişilerin yeniden evlenmelerinde- üvey ailelerde- boşanma oranı daha yüksektir.

Ebeveyn-çocuk ilişkileri alanında ünlü bir uzman boşanmış ebeveyn çocuklarının, boşanmamış ebeveyn çocuklarından yüzde 50 daha fazla ayrılmaya eğimli olduğunu ifade etti. Her iki eş de boşanmış ailelerden geliyorsa, boşanma oranları yüzde 200 daha yüksektir.

Bir araştırmacı  “Evli olarak kalmak istiyorsanız eğer, sizin gibi biriyle evlenin.  Eğer boşanmış bir aileden değilseniz, ailesi dağılmamış biriyle evlenin."  Erkek ya da kadın boşanmış bir ailenin çocuğu ise, evlilikleri, boşanmamış bir aileden gelen çiftlere oranla neredeyse iki kat daha başarısızlıkla sonuçlanır. Boşanmış ailelerden gelen eşler arasındaki evlilikler, üç kat daha fazla başarısızlık oranına sahiptir. Boşanmış ailelerin çocuklarında evden kaçma eğiliminin daha fazla olduğu kanısında. Büyüme esnasında geçici ilişkiler yaşarsanız, bir yetişkin olduğunuzda da yapacağınız budur.  Ebeveynlerin çoğu boşandıktan birkaç yıl sonra, yeniden evlenir ve böylece çocuklarına üvey bir ebeveyn edinir. İkinci evlilikler, ilk evliliklerden daha fazla boşanma oranına sahiptir. Bu nedenle çocuk ikinci bir boşanmaya maruz kalabilir. Üvey bir ebeveyne sahip olan çocuğun ileriki yaşamında daha fazla boşanma eğilimi göstermesine neden olur. Eğer işler yolunda gitmiyorsa, eşlerin değişebilir olduğunu gösterir.

“Her ne kadar trajik olsa da, çocuk için boşanmadaki asıl risk şiddetli mutsuzluk değildir. Ailenin parçalanması, gelişim merdiveni boyunca çocuğun gelişimini bir bakıma olumsuz yönde etkiler."

İstatistiksel olarak; tek ebeveynli ailelerde ve üvey ebeveynlerde, çocuğun sağlığı açısından büyük riskler görülmüştür. Bunun yanında okuldan atılma, evden kaçma, sağlığını kaybetme, gelişmemiş beceriler ve düşük gelir gibi bulgulara rastlanmıştır.

Evlilikler de, tüm her şey gibi defalarca ani çöküntüler yaşar. Ancak zamanla her şey kendiliğinden yoluna girer. Evlilikteki memnuniyetlerinin ölçeğin altında olduğunu ifade eden birçok çifte, beş yıl sonra tekrar sorulduğunda, evlilikteki mutluluklarının zirvede olduğunu belirttiklerine dikkat çektiler.

www.yakindunya.com/haber/yasam/evliiftler/2011/06/30/maka
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam