@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Güvenli Araç Satış Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır
Güvenli Araç Satış Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır

3 Şubat 2020 tarihinde yurt genelinde başlatılan Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ikinci el araç alım satımlarında zorunlu hale getirildi.
İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazetede yayınlandı.
Yönetmeliğe göre, ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımında ödemenin nakit yapılması halinde taşıtın satış bedeli, yetkilendirilen kuruluş tarafından taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş anlı el değiştirmesini sağlayacak şekilde oluşturulan elektronik sistem üzerinden ödenecek ve elektronik sistemin kullanılmasına ilişkin masraflar satıcıya aktarılan taşıt satış bedelinden mahsup edilecek.

VATANDAŞ BİRÇOK KAZANIM SAĞLIYOR

Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ile vatandaşlar birçok kazanım sağlıyor. Uygulamayla birlikte nakit taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri ortadan kalkıyor. Satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcını hesabına geçemeyeceğinden alım-satım daha güvenli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Uygulama kapsamında yine taraflar alım satım işleminin her aşamasında alıcı ve satıcı SMS ve elektronik posta ile bilgilendiriliyor. Yine uygulama kapsamında tarafların anlaşamaması ve satış işleminin iptal edilmesi durumunda, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esansında bildirilen banka hesabına iade edileceğinden dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görme riski ortadan kalkıyor. Yeni uygulama ile birlikte bloke, çek ve benzeri masraflarla karşılaşılmadan satış işlemleri gerçekleştiriliyor.

NASIL KULLANILIR

İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında söz konusu taşıtın mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı ve güvenli şekilde el değiştirmesi için Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile entegre olarak çalışacak Güvenli Ödeme Sistemi banka kanalları ile müşterilerin kullanımına sunulmuştur.
Bu sistemle taşıt alım satım işlemlerinizi hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.
Alıcı ve satıcının farklı kanalardan işlem başlatabildiği uygulamanın kullanımına ilişkin detaylar aşağıda belirtilmiştir:
Güvenli Ödeme Sistemini kullanabilmek için Banka müşterisi olmanız gerekmektedir.
Güvenli Ödeme Sistemi’nde Araç Alım-Satımı Nasıl Yapılır?
Satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru oluşturur.
Alıcı, cep telefonuna gelen referans numarası ile alıcı kaydını yaparak işlemi onaylar ve hesabındaki ilgili tutar para araç bedeli olarak Banka güvencesine alınır.
Taraflar birlikte notere giderek referans numarası üzerinden devir tescil  işlemlerini gerçekleştirir.
Noterde işlemler tamamlandığında Banka güvencesinde bulunan araç bedeli otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır.
Taraflar SMS ile bilgilendirilir.
İnternet Şube ve Mobil’den Güvenli Ödeme Sistemi İle Araç Alış-Satışı Yapabilmek için;
Başvuru Süreci sadece 2 aşamadan oluşmaktadır:
1 - Satıcı Kaydının Yapılması : Ruhsat sahibinin sisteme giriş yaparak
Ödemeler>
İkinci El Araç/Satış >
Satıcı İşlemleri menüsünden;
Aracın Plakası,
Satış Tutarı
ve Alıcı Cep Telefonu numarası girişi ile hesap seçimi yaparak satıcı kaydını oluşturması gerekmektedir.
Satış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya işlem referansı sms ile bildirilir.
2 - Alıcı Kaydının yapılması: Aracı alacak kişinin sisteme giriş yaparak
Ödemeler>
İkinci El Araç/Satış >
Alıcı İşlemleri menüsünden; cep telefonuna gelen referans numarası ile işlemin detaylarını görüntülemesi ve hesap seçimi yaparak alıcı kaydını oluşturması gerekmektedir.
Alış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya araç bedelinin güvence altına alındığı ve devir tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere notere gitmeleri gerektiği sms ile bildirilir.
Şubelerden Güvenli Ödeme Sistemi İle Araç Alış-Satışı Yapabilmek için;
Başvuru Süreci sadece 2 aşamadan oluşmaktadır:
1 - Satıcı Kaydının Yapılması : Ruhsat sahibinin/Ruhsat Sahisi Adına İşlem Yapmaya Yetkili Kişinin herhangi bir şubeye başvurarak satış kaydını yaptırması gerekmektedir. Satış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya işlem referansı sms ile bildirilir.
2 - Alıcı Kaydının yapılması: Alıcı/Alıcı Adına İşlem Yapmaya Yetkili Kişinin herhangi bir şubeye başvurarak alış kaydını yaptırması gerekmektedir. Alış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya araç bedelinin güvence altına alındığı ve devir tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere notere gitmeleri gerektiği sms ile bildirilir.

İşlem Ücreti: 20 TL 

*Ücretin alınması satışa konu taşıtın alıcı adına tescil edilmesi şartına bağlıdır.
İşlem Saati: Şubelerden mesai saatleri içerisinde, İnternet Bankacılığı/Mobil’den 7/24 işlem başlatabilirsiniz. Ayrıca hafta içi mesai saatleri nedeniyle araç alım-satım işlemlerine zaman ayıramayan müşteriler İnternet Bankacılığı/Mobil kanalıyla işlem başlatarak nöbetçi noterlerde hafta sonu da işlem yapabilirler.
İşlem İptali: Noterlikte araç satış sözleşmesine ilişkin noterlik makbuzunun kesilmesinden ve aracın alıcı adına tescil edilmesinden önce alıcı ve/veya satıcı tarafından işlem iptal edilebilir. Ayrıca Alıcı ve/veya satıcı tarafından iptal işlemi yapılmasa dahi, satıcı tarafından yapılan başvuru gününü takip eden iş gününün mesai saati sonuna kadar noterlikte tescil işlemi gerekleştirilmezse başvuru geçerliliğini yitirmektedir.

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ile ilgili RESMİ GAZETE'DEKİ KARARA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.