@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Bir Deterjan Öyküsü ve N11.com Desteği ve Omo

Pandemi süresi içerisinde yaşadığımız sokağa çıkma ve kısıtlı çıkışların yapıldığı günlerde online alışverişlere, kapıdan teslim alma türü alışverişlere rağbet artmıştı.
Biz de bu yönde rağbet edenlerdendik.
İşte o günlerde deterjan ihtiyacımızı online alışveriş sitelerinden yapmak istedik ve popüler olanlardan araştırarak teslimde, kalitede ve uygun fiyatta olanları tercih ettik.
Bu arada kargo firmalarının pandemiyi bahane ederek ağır çalışmalarından, işi savsaklamalarından bilhassa kaplumbağa hızıyla çalışmakta önde giden PTTkargo'dan bahsetmek istemiyorum.
Neyse, dediğimiz gibi deterjan ihtiyacımızı gidermek için N11.com alışveriş sitesi üzerinden "outlet.shopping" adlı mağazadan beyaz çamaşırlarımız için 10 kglık Omo  ve renkliler için 10 kglık Ariel siparişini 86 TL üzerinden verdik.

14 Nİsan 2020 günü verdiğim iki paket üründen sadece biri olan OMO geldi. Diğeri için  firma telefonu cevap vermediği gibi N11.com üzerinden satıcıya mesaj gönderdiğim halde ona bile dönmediler. Ve süresi uzayınca gelmeyen ürünü iptal edip paramızı aldık.
Bunun arkasından yine N11.com üzerinden "Özkalyon Teknoloji" adlı mağazaya Ariel siparişi verdik. Kısa sürede geldi. Ürün gelince ikinci bir sipariş vererek hem Omo beyazlar için hem de Ariel renkliler için 2 paket daha sipariş verdik.Onlarda kısa sürede geldi.
Gün geldi biz "outlet.shopping"den aldığımız ilk Omo'yu kullanmaya başladık.
İlk etapta torbayı açınca alışıla geldiğimiz deterjan kokusu çıkmasa da makinede kullanmaya başladık. Yıkama sonrası çıkan beyaz olması gereken çamaşırların sararmaya yüz tuttuğunu gördük. Bir iki yıkama derken giderek rengi sarı olmayan beyaz çamaşırları balkona asmaya utanmaya başlayınca şüphelerimiz iyice artmaya başladı.
Ürün sahte mi idi. ?Bizden önce ya da sonra ürün alanların site üzerinden yorumlarını araştırmaya başlayınca genelde kargo teslimi ve paketleme şekli üzerine yazanlar arasında tek tük ürünü kullananların tepkisine rastlamaya başladık. ( Yorumlara bakmak için tıklayınız )

Ürün ile ilgili bazı yorumlar


s eren-02.08.2020- N 11 mağaza sıkıntımız yok ama böyle dolandırıcıların satışına izin verilmesin
n11.com üyesi-30.07.2020 aldığım ben hiç memnun olmadım mağazalardan almış olduğum ariel den memnunken ürün hiç leke çıkartmıyor çamaşırlar hiç yıkanmış gibi
n11.com üyesi-28.07.2020 Kesinlikle almayın ürün sahte
n11.com üyesi-27.07.2020 Sahte ürün satıyor kesinlikle ariel degil
M Ö Kadıoğlu-27.07.2020 gönderdiğiniz deterjanlar temiz yıkamıyor.sahte ürün satıcıyı uyarın
n11.com üyesi-26.07.2020 Mağazaya 3 defa yazı yazmamıza rağmen geri dönüş sağlanmadı gönderdikleri ürün sahtedir. Tüm vatandaşların bilgisine mağazada iletişim numaram bulunmaktadır,gerekirse dönüş sağlayabilirler.
H Akbalik-23.07.2020 Urunleri hep sahte hiç bir seye yaramiyor urun iadesi istiyorum
n bayram-23.07.2020 sahte ürün kaç adet aldım hatırlamıyorum çevremde kullananların hepsi şikayetçi.
A Taşan-22.07.2020 aldığım deterjan hiç köpürmüyor sahtemi bu ürün
n11.com üyesi-17.07.2020 Ürün berbat sahte bir ürün sakın almayin bu firmaya hakkimi helal etmiyorum.Hakkim zehir zıkkım olsun.Ürün siparis ettikten 1 ay sonra geldi. Müsteri hizmetlerini defalarca aradim 1 ay sonra kargolayabildiler. Ben bu alısveristen zarar gördüm siz görmeyin. Sakın bu ürünü siparis etmeyin.


.
Yüzlerce müşterinin bu tür yorumlarında haklı olduğumuzu anlayarak N11.com  üzerinden müşteri hizmetlerine böylesine şikayet dolu ürünleri satan firmalara neden yer verildiğini sorduk. Durumu anlattık. Müşteri temsilcilerinin ilgisi ve bizi dinleyerek yardımcı olabileceklerini söyleyerek zaman istediler. Her gün şikayetin takipte olduğu sonuçlanınca döneceklerini bildiren N11.com en sonunda kullanmış olsakta ürünü iade etmemizi istedi. 
Ve iade ederek para iademiz sağlandı.
Online alışveriş sitesi olan N11.com'un müşterisini koruyup kollaması çok hoşuma gitti bu yazıyı yazma ve teşekkürü iletme isteğime sebep oldu. Bunu da herkesin bilme hakkı olduğuna inandığım için burada yer verdim.
OMO MÜŞTERİ HİZMETLERİ DE KONUYU TAKİBE ALDI.

Bu arada ürün hakkında OMO müşteri hizmetlerine de durumu bildirdim. Yaklaşık 10-15 gün sonra dönüş sağladılar. Başta OMO gibi bir kurumun şikayete dönmeyişi şüphelere sebep olsa da eposta sisteminde bir hatadan dolayı epostalara dönmediklerini belirten özür konuşmasından sonra ürünü incelemek istediklerini söylediler.
İlk ürünü "outlet.shopping"den aldığımı N11.com'un desteğiyle iade ettiğimi elimde Özkalyon Teknolojiden aldığım ikinci 10 kglık OMO olduğunu açıp denedikten sonra kendilerine bilgi vereceğimiz söyledim.
Ve ikinci OMO paketini kullandığımzda durumun değişmediğini gördük. Yine sararan çamaşırlar ve yine fotoğrafta gördüğünüz gibi çıkmayan lekeler.
Her ne kadar ilk görüşme yaptığımız OMO müşteri temsilcisi "ÖMO'nun 43 lira fiyattan satılamayacağını, bu kadar ucuz olma ihtimalinin olmadığını söylese de mantıklı gelmedi. Serbest piyasa kuralları gereği ve satıcının peşin para ihtiyacı ile çok cüzi fiyattan malı piyasaya sürüp peşin ve sıcak para talep edebileceğini, sürümden kazanma yolunu seçebileceğini düşünerek ve ayrıca seyyar bir satıcı üzerinden değil marka olmuş N11.com gibi müşterisine %100 orijinal ürün pazarladığı iddiası ile hizmet veren bir online alışveriş sitesi üzerinden aldığımızı ilettik.
İkinci OMO paketinden de memnun kalmayınca OMO Müşteri hizmetlerini arayarak durumu aktardık. Paket üzerindeki barkod kontrolünden ürünün Active çeşidi olduğunu bizlere yeni bir 10 Kglık aktive fresh çeşidi olarak üretilen OMO paketi göndereceklerini söyleyerek iade alınan ürünün sahte olup olmadığını inceleyeceklerini söylediler.
Bu yazıyı yazdığım günlerde paketin iade alınmasını bekliyorum.
Gelişmelere site üzerinden yer vermeye çalışacağım.
Bu arada Ariel'den neden söz etmediğimi merak ediyorsanız ondan söz edeyim. 

Arieli renkliler için almıştık. Renklilerde fazla bir etki beklediğimiz için bu konuda sorun yok dedik. Zira tüm deterjanların renklileri soldurduğunu yıllarca buna çözüm bulacak bir ürünün olmadığını, hani reklamlarda diyorlar ya "canlı renkler" diye böyle bir şeyin olmadığına inandığımız için sorun olarak görmedik. Ne var ki yorumlarda Ariel beyazlar için alanların da şikayetçi olduklarını görünce bu ürünün de ya orijinal olmadığını ya da firmaların kalitesiz ürünleri ( 2.,3. kalite çıkanları ) piyasaya ucuz olarak sürdüğüne inanmaya başladık.
Zira hiç bir kurumsal firma adı kullanılarak piyasada hem de online alışveriş siteleri olan N11.com / Gittigidiyor / Trendyol vs üzerinden satılan ve tepki alan ürünlerinin satışına göz yummaz.Kaldı ki, N11.com firmanın faturalarını incelemeye aldığını belirtti. Ve aynı firmalar halihazırda ürünleri satmaya ve her alandan olumsuz tepkiler almaya devam ederken buna dur denilmemesi de satıcının pek suçu olmadığını gösteriyor, gibi.
Bakalım, üretici OMO bizden aldığı ürün hakkında ne sonuca varacak, bekleyeceğiz göreceğiz.
Bu arada yazı ile ilgili araştırma yaptığımda şikayetvar.com züerinde de bir çokşikayete rastladığımı belirtmek isterim. İsteyen yapılan şikayetleri aşağıdaki linklerden öğrenebilir.
N11, Sahte, Urun ŞikayetleriN11, Deterjan ŞikayetleriN11, Sahte ŞikayetleriN11, Ariel, Sahte Şikayetleri , N11, Omo, Sahte, Sikayetleri Şikayetleri

Ve daha ilginci geçmiş aylarda Konya'da ( sözü edilen satıcılar Konya'da ) çıkan haberlerde tonlarca kaçak deterjanın yakalandığı haberleriyle de yaşadığımız durumun vehametini daha net olduğunu gördük.

İşte haber ve fotoğrafı

Konya’da 25 ton sahte deterjan ele geçirildi
Konya'nın merkez Karatay ilçesindeki iş yerinde internetten satıldığı tespit edilen 25 ton 690 kilogram sahte toz deterjan ele geçirildi.Ve diğer kaçak deterjan haberlerierolkaranet / 04.08.2020

Omo firması 01.09.2020 tarihinde gönderdiği eposta ile birlikte yazdığı sonuç belgesini göndererek ürünün sahte olduğunu beyan etmiştir. Hukuki sürece geçeceklermiş.Güncelleme : 02.09.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.