@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Yetkili Servis Gerçekten Yetkili mi?

Ticaret bakanlığı, Tüketicileri ve firmaları sahte servislere karşı korumak için 'Servis Bilgi Sistemi (SERBİS)' projesini hayata taşıdı. Ve tüketiciler ürünleriyle ilgili gerçek servislere ulaşıp ulaşmadığını aşağıdaki linkten sorgulayarak ulaşabilecek.

Bu hizmeti kullanarak, TS 12047 numaralı belgeye sahip firmaların yetkili servislerini sorgulayabilirsiniz.
TS 12047 standardı; motorlu kara taşıt araçlarının periyodik bakım, teşhis (diyagnostik), motor, vites kurusu, aktarma organları, süspansiyon sistemi, elektrik ve elektronik sistemler, yardımcı sistemler (aksesuarlar), ilave sistemler (tadilatlar), gövde (kaporta ve boya) gibi konularda satış öncesi ve sonrasında verilmesi gerekli hizmetleri, ana firma ile yapılacak sözleşmede belirtilen kurallar çerçevesinde yerine getirecek servislerin işletmecilik, çalışma şartları, çalışanların özellikleri, bulundurulması gerekli teknik donanım, yapısal özellikleri ve gruplandırmasını kapsar.
Türk Standartları Enstitüsü Yetkili Servis Sorgulama yapabilmek için buraya tıklayınız  

Diğer yetkili servis sorgulama yolu...

Ticaret Bakanlığının “Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS)” kapsamında, üretici ve ithalatçıların tüketicilere satış sonrası hizmet sundukları yetkili servis istasyonlarına ilişkin bilgilere doğru ve kolay bir şekilde erişim sağlanmasını temin etmek amacıyla hazırlanmıştır.
Yetkili olmadığı halde yetkili servis gibi tanıtım yapan ve hizmet sağlayan servislerin, hem tüketici mağduriyetlerine yol açtığı hem de firmaların ticari itibarlarına ve marka değerlerine zarar verdiği dikkate alındığında, yetkili servis bilgilerine güvenilir bir platformdan doğru bir şekilde erişim sağlanması önem arz etmektedir.
Vatandaşlar, yetkili servis sorgulamayı firma, marka, ürün, ithalatçı bazında yapabildikleri gibi il ve ilçe bazında da yapabilecekler. Burada sadece yetkili servis bilgilerine ulaşmakla kalmayacaklar, aynı zamanda mevzuatla ilgili bilgilere ulaşabilecekler, garanti ve satış sonrası hizmetlere ilişkin önemli bilgilere de bu siteden erişebilecekler.
Yetkili servis sorgulaması yaparken ürünün garanti belgesinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda veya faturasında yer alan ithalatçı ya da üretici bilgisini dikkate almanız gerekmektedir.

Yetkili Servis Sorgulama için tıklayınız

@erolkaranet - 20.07.2020 - Güncelleme - 25.11.2022

Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.