@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Tapuya Giderken Tuzağa Düşmeyin
Meşhur atasözüdür.. Ava giderken avlanmayın, diye.. Siz de tapuya giderken tapu simsarcılarının, tapu komisyoncularının, iş kovalayanların tuzağına düşmeyin.

Faizlerin düşmesini fırsat bilenler her ne kadar emlakçıların ve mal sahiplerinin hırsları yüzünden fahiş fiyatla ev almaya kalksalar bile bu işin bir de tapuda tescil işlemleri var. Tapu kaydı için tapu müdürlüklerinin kapılarını aşındırmak zorunda kalan vatandaşlar buralarda ya işlerinin yoğunluğu dolayısıyla ilgilenememekten, acemilikten veya işlerinin daha çabuk hallolması için kendilerini kurnazların eline bırakmaktadırlar. Ve bir hiç yerine paralarını kaptırmaktadırlar.

Yoğun tapularda hem internet hem de telefon üzerinden başvuranlara randevular 20 ila 30 gün sonraya verilir oldu. Bu durumdan yararlanmak isteyen bazı emlakçılar ve iş takipçileri, tapuda erken randevu alacağı vaadiyle e-devlet şifresi ve 500 /1000 lira arası gibi bir ücret karşılığında erken randevu vaadinde bulunmaya başladı. Oysa kimsenin erken randevu alma gibi bir şansı bulunmuyor.

Yetkilier, Tapu dairelerinden kim olursa olsun e-devlet üzerinden alınan randevu günlerine sadık kalmak zorunda olup, sistemde kimseye ayrıcalık tanınmadığını söylüyor.. Web tapu uygulamasını kullanan tüm vatandaşlar tapu işlemlerini randevu aldıkları gün, çok istisnai durumlarda bir gün sonra tamamlayabiliyor.

E-DEVLET ŞİFRESİ VERMEK ÇOK TEHLİKELİ.

Bazı vatandaşların tapu işlemleri için hiç tanımadıkları iş takipçilerine hem para hem de e-devlet şifrelerini vererek aslında kendi sırlarını bu insanlara verdiklerini düşünmüyorlar. Devletin ilgili mercileri e-devlet şifrenizi kimseye vermeyin uyarısını sık sık yapmasına rağmen bir çok vatandaş "bir şey olmaz" diyerek bu şifrelerini de iş takipçilerine kaptırmaktadır.

Oysa bir tapu işlemi için kendilerinin de kolaylıkla yapabilecekleri bir sistem e-devlette var olmasına rağmen bunu yapmaktan geri kalıyorlar.

E-devlet üzerinden çalışan sistemde, alıcı satıcının T.C kimlik numarası, telefon numaraları, işlem yapılacak tapu müdürlüğünün ismi giriliyor. Harç miktarını hesaplayıp kişilere gönderiliyor.. Onlar ücretlerini yatırdıktan sonra cep telefonlarına mesaj gönderiliyor. Mesajda Şu saatte tapuda olun, denilerek o gün tapuya giderek ıslak imzalarını atmalarıyla işlem son buluyor.WEBTAPU İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi sitesi üzerinden bir e-randevu alarak başvuru işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

 • “Yeni randevu al” butonuna tıkladığınızda karşınıza bir sayfa açılıyor ve size dikkat etmeniz gereken önemli noktalar hatırlatılıyor. Aynı zamanda bu kullanıcı sözleşmesi hükmünde olduğu için ilgili kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.
 • Ekranın alt kısmındaki 6 haneli güvenlik kodunu girdikten sonra karşınıza birkaç adımlı bir ekran çıkıyor.
 • Sırasıyla kimlik bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi girip işleminizi hangi müdürlükte gerçekleştirecekseniz onu seçiyorsunuz.
 • Daha sonraki aşamada yapmak istediğiniz işlem türünü belirliyorsunuz. Alım satım, miras veya ipotek kaldırma gibi farklı alt kategoriler mevcut.
 • Son aşamada talep ettiğiniz randevu tarihini giriyorsunuz ve sistem size uygun saatleri gösteriyor. Tercihinize göre randevunuz belirleniyor ve bir onay maili alıyorsunuz.
 • Tapu müdürlüklerinden alınan randevulara bir takvim yılı içinde 5 kez riayet etmediğiniz taktirde tekrar randevu oluşturmanıza izin verilmez. Ayrıca aynı gün için sadece tek bir randevu oluşturma hakkı verilir.

Tapu Müdürlüğüne başvurmanın diğer yolu ise devlet dairelerine gidip şahsen başvuru yapmaktır. 
 • Sıramatik üzerine TC kimlik numaranızı girerek sıra alabilirsiniz ancak öncelik internet üzerinden randevu alan kişilere verilir.
 • Sıranız geldiğinde ön başvuru odasına girerek randevunuzu oluşturursunuz. İşlem türünüze göre bir randevu saati belirlenir ve telefonunuza mesaj olarak gönderilir.
 • Gerekli tapu harcını yatırdıktan sonra banka dekontu ve tapu işlemleri için gerekli belgelerle birlikte randevu saatinden on beş dakika önce müdürlükte hazır bulunmanız gerekir.
Tapu İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Gayrimenkul alım ve satımları tapu işlemlerinin gerçekleşmesi ile tamamlanıyor. Konut alırken tapu işlemleri için gerekli belgeler:

 • Nüfus cüzdanı ve bir adet fotokopisi
 • Belediyeden alınan ”Vergi Borcu Yoktur” yazısı ve geçmiş borçlara ait ”Ödendi” makbuzu
 • Alım satımlarda önceki tapunun aslı ya da fotokopisi verilmelidir.
 • Tapu harcı ve emlak vergisi ödemesi, tapu işlemlerinden önce yapılmalıdır. Alıcı ve satıcının eşit oranda vereceği tapu harç masrafları, tapudan önce yatırılmalıdır.
 • DASK – Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmalı var ise güncelliği kontrol edilmelidir.
 • Tapu işlemi vekaletle yapılacaksa noter onaylı vekaletname gereklidir.
@erolkaranet - 01.07.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.