@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Şehzadebaşında Bir Havari - Bukağlı DedeBukağlı Dede – Şeyh Muhammed Bağdadi (k.s.)
İstanbul’da bulunan bir misafir daha
İstanbul semti öyle güzel bir belde ki manevi erenlerinin çokluğu şehre ayrı bir bereket ve huzur katıyor. Bugüne kadar İstanbul’da Yuşa A.S Hazretlerinin mezarının olduğunu biliyoruz. Yine Peygamberimiz S.a.v’in mihmandarı Eyüp Sultan Hazretlerinin mezarı olduğunu biliyoruz. Bunun gibi daha birçok hakikat yolcularının mezarları İstanbul’da. İşte bunlardan biri de kaynakların verdiği bilgiye göre İsa a.s havarilerinden ve İstanbul’daki patrikhanenin ilk kurucularından Aziz Anderas’ın mezarının da İstanbul’da olduğu yönünde. Hem de Fatih ilçesinin tam merkezinde.
İşte detaylar:
FATİH SULTAN MEHMET TÜRBE YAPTIRIYORFatih İstanbul’un fethi sonrasında Saraçhane’de esirleri izlerken, bir yerde esirlerin zincirleri çözülüyor. Bu bölgede manevi bir farklılık olacağı düşünülerek burası kazılıyor. Kazılan yer ise bugünkü İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin hemen arkasında bulunan 18 Sekbanlar cami önü. Kazı sonrası orada Hıristiyan bir ermişin cenazesi çıkıyor. Onun İstanbul’da yattığı bilinen Hz. İsa’nın havarisi  Aziz Andreas olduğu kabul ediliyor. Fatih ona bir türbe yaptırıyor. Ona ‘Bukağılı Dede’ (Zincirli Dede) adı veriliyor. 100 yıl önce Schrader bu türbeyi ziyaret ediyor. Türbenin 90 yaşında bir piri var o sırada. Müslümanlar da, Hıristiyanlar da Bukağılı Dede’ye büyük saygı gösterip adak adıyorlar. Özellikle hapse düşenlerin kurtulması için…
TÜRBE KALKIYOR AMA CAMİ DURUYOR
Aradan geçen zaman içerisinde Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı türbe yerine 18 Sekbanlar Camii yapılmış. Onlar da Fatih’in Şehit Sekbanları. Cami’nin hemen yanındaki Şehitlik içinde hemen ön sırada ‘Bukağılı Dede’nin mezarı duruyor. Üstünde ismi de yazıyor. İstanbul, büyük değişimlere rağmen ‘Bukağılı Dede’yi bağrında koruyup saklamış… Fakat üzerinde yazan yazı ile kaynaklarda belirtilen kişi arasında kafa karıştıran bilgiler de var.  Ama kuvvetle muhtemel o ki burası İstanbul’un fethinden önce de halkın gönlünü kazanan bir Allah dostuna ait.
Aziz Andreas kimdir?
Simun’un kardeşi, Celile’li balıkçı. X şeklindeki çarmıhta ölmüş. İskoçya ve Rusya’nın baş aziziymiş. 30 Kasım Aziz Andreas günü olarak kutlanırmış. Yunanistan’da ölmüş. Naaş önce Yunanistan’dan İstanbul’a, sonra İstanbul’dan İtalya’ya, son kez olarak İtalya’dan Yunanistan’a getirilmiş. Şu an İtalya’daymış.
Peki Bukağılı Baba Hazretleri kim?
(d.? / ö.1765)
İstanbul'da, Fatih semtinde, Kubbe Tekkesi denilen yerde bulunan zavi­yenin şeyhi olup, ulemadan Şeyh Muhammed Bağdadî Hazretleri'dir. Bağdatlı Baba yahut da Bukağılı Baba diye ün salmıştır. 1179 (m.1765) yılı Safer ayında vefat etti. Yerine Kubbe Tekkesi şeyhi Süleyman Efendi şeyh olmuştur. Saraçhane Karakolu karşısında, eskiden Bukağılı Baba diye bilinen semtteki türbede medfun bulunan zatın Havariyyûn'dan olduğu anlaşıl­mıştır.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/sehzadebasi-ndaki-tahtin-sirri-cozuldu-mu-29490138
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.