@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


erolkaranet'e Hoş Geldiniz.

Reklam

Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif) Yarın Sabah Değişecek
Yıllık geleneklere göre, Kutsal Kabe'yi kaplayan altın işlemeli siyah kumaş olan Kisva Kurban Bayramı öncesi olan ve Arefe denilen günün sabah namazı saatlerinde değiştirilecek .
160 ayrı uzmanın emek vererek oluşturduğu yeni kabe örtüsü, Zilhicce ayının 9. gününe denk gelecek şekilde her yıl yenilir.  
Peygamber efendimizin zamanından beri sürekli yenilenen Kabe örtüsü siyah renkte ve 120 kg altın iplik ve 100 kg gümüş içeren 670 kg saf ipekten oluşmaktadır. Kabe'nin tüm köşelerini kaplamak için 47 ayrı parçanın birleştirlmesiyle yapılan Kabe Örtüsü Pandemi dolayısıyla sayılı bir kaç Müslüman tarafından izlenecek.
Eski örtü ise zemzem suyuyla yıkandıktan sonra sergilenmesi için İslam ülkelerine, müzelere ve hediye olarak bazı devlet başkanlarına gönderilecek.

Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif)
Arapça'da Kisva terimi, vücudu örtmek için yapılan giysiler anlamına gelir, ancak aynı zamanda Kabe'nin ipek örtüsüne verilen isim olarak da kullanılır. Mermer kaidenin altındaki bakır halkalarla taşa yapıştırılmıştır.
Kabe'nin kaplaması, her biri 98 santimetreye 14 metre olan 47 parça doğal ipekten yapılmıştır. Kisva'ın dış tabakası 670 kg ham ipekten yapılmıştır. Kaplamanın iç kısmı, üstteki ipeğin korunmasına yardımcı olan güçlü bir pamuklu astardır.
Altın iplik siyah ipeği süslüyor, Kuran pasajlarının yanı sıra "Allah'tan başka ilah yoktur" ve "Allah'ın şanı" gibi ifadeleri heceliyor.
Kisva ayrıca, onu yerinde tutmak için saran bir kemer bölümüne sahiptir. 46 metre uzunluğunda ve 95 cm genişliğinde, 16 parçadan oluşuyor ve ayrıca Kuran ayetleriyle işleniyor.
Kemerdeki parçalardan biri, Kisva'nın yapıldığı tarihi belirten bir ithaf içeriyor.
Kisve, Kâbe kapısının perdesini içerir. İşlemeli perde ilk kez 1300-1396'da (Hicri takvimde 819) Kabe kapısına konmuştur.
Perdede bir ithaf cümlesi ve altınla kaplanmış gümüş ipliklerle işlenmiş birçok ayet ve dini ifade vardır.

Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif)  nerede yapılır?
Mekke'deki Kabe Kisva fabrikası yaklaşık 45 yıldır Kisva üretiyor. Suudi Arabistan hükümeti tarafından sahip olunan ve yönetilen kapağın üretilmesi bütün bir yılı alıyor; bunun altı ila sekiz ayı sadece nakışla alınır.
Fabrika 1977'de açıldı ve 114'ü sadece nakış üzerine çalışan yaklaşık 200 çalışanı var.

Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif) imal etmek dört aşamalı bir süreçtir.
İlk olarak, İtalya'dan ithal edilen ham ipek 22 saatlik bir sürede siyaha boyanır, ardından mekanik olarak düz siyah tabakalar halinde dokunur. Bunlar daha sonra ayrılır - bazıları altın ve gümüşle, diğerleri siyahla işlenir.
Bu işlemden sonra malzeme, dayanıklılık ve yoğunluk açısından test edilir, ardından uzmanlar tarafından üzerine işlenecek bir desenle basılır.
Toplamda 54 parça kumaş oluşturuluyor ve ardından Kabe'ye uyacak şekilde birbirine dikiliyor. Bu adım, 16m'ye 14m'lik dikiş masasına sahip dünyanın en büyük dikiş makinelerinden birinde yapılır.
Fabrika ayrıca Kisva için pamuklu astar ve Hac sırasında kullanılacak başka bir örtü de üretiyor.

Kabe'nin örtüsü (Kisve-i Şerif)  nasıl değiştiriliyor
Zilhicce ayının dokuzuncu gününün şafağında, fabrikadan kutsal camiye yeni örtü alınır. Yeni Kisva'nın dört parçasının her biri Kabe'nin tepesine taşınır ve eski Kisva'nın üzerine birer birer asılır.
Yeni Kisva takılırken, destekleyici elbiseler gevşetildikten sonra eskisi alttan indirilir.
Yeni Kisva tamamen yerine oturduğunda, tek tek parçalar tam bir kaplama oluşturmak için birlikte dikilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginizi Çekebilir

Reklam