@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamİstanbul Ayasofya Cami İmam ve Müezzinleri

86 yıl sonra ibadete açılan İstanbul Fatih ilçesi Sultanahmet semtinde bulunan Ayasofya-i Kebir Caminin imam ve müezzinleri belli oldu.

24 Temmuz 2020 tarihinde resmen açılan Ayasofya-i Kebir Camiinde üç imam ve beş müezzinin görev yapacağı Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklandı.
Yapılan açıklamada,  "imamlarımız. imamların kıraat  hitabet, lisan ve ilmi birikimleri itibariyle cemaatin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacağını. müezzinlerin de ezanı en güzel şekilde okuyacak görevlilerden olacağı" belirtildi.

86 yıl sonra ibadete açılan İstanbul Fatih ilçesi Sultanahmet semtinde bulunan Ayasofya-i Kebir Caminde görev yapacak imam ve müezzinler;

İMAM HATİPLER

Bünyamin Topçuoğlu
Ferruh Muştuer

MÜEZZİN KAYYIIMLAR

Mehmet Hadi Turan
Rıdavn Akbaş
Şükrü Asıleren
İbrahim Çoban
Alpcan Çelik

İMAM HATİPLER

Bünyamin Topçuoğlu - Kurra Hafız1980 yılında Erzurum’da doğdu. Hafızlık öğrenimini 11 ay gibi kısa bir sürede Erzurum’da tamamladı.
Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi, İlahiyât eğitimi aldı. İstanbul Abdurrahman Gürses Haseki Eğitim Merkezi’nde Kıraat bölümünden mezun oldu.
3 Türkiye birinciliği kazanan Topçuoğlu Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen ve 10. Uluslararası Kur’an-ı Kerim Yarışmasında, Güzel Okuma dalında dünya birinciliğine sahiptir.

Ferruh Muştuer - Kurra Hafız

Ferruh Muştuer, 1971 yılında Kütahya'da doğdu. Hafızlık ve lise tahsilini Kütahya'da tamamladı. 1996 yılında Tavşanlı ilçesinde müezzin-kayyım olarak göreve başladı. 2006-2010 yılları arasında Avusturya'da din görevlisi olarak görev yaptı. İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Kıraat Bölümü'nü tamamlayarak icazet aldı. 2015 yılında Kuveyt'te düzenlenen Uluslararası Kur'ân-ı Kerîm'i Güzel Okuma Yarışması'nda birinci oldu. 2013 yılından beri İstanbul Eminönü Yeni Cami İmam Hatibi olarak görev yapmışolan Muştuer evli ve üç çocuk babasıdır.

Müezzinler

1991'de tek minareden okunan ezanı Muhammediye, 2013'te iki minareye çıkartıldı. Daha sonrasında da 4 minareye çıkartılarak 3 müezzin tarafından Ayasofya'da Ezan-ı Muhammedi yükselmeye başladı. Yine aynı sene 29 Mayıs'ta İstanbul'un fethi gününde Sultanahmet Camisi ile münavebeli ezan okunmaya başlandı. 2016 yılından sonra Ayasofya'nın 4 minaresinden özellikle öğle ve ikindi ezanı Sultanahmet Camisi ile karşılıklı okunmaya devam ediyor. Muharrem ayının birinci gününden onuncu gününe kadar, Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerine ithafen Ayasofya'da ezanlar Hüseyni makamında okunmaktadır.

İşte bundan sonra ezan okuyacak olan Müezzin kayyımlar

Mehmet Hadi Turan


Mehmet Hadi Duran, 1970 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.
Üsküdar’da ilk, orta ve lise öğrenimi de tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu. Aynı fakültede Dini Musiki Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Kur’an eğitimini Hâfız İlhan Tok ‘tan aldı. Hâfız Yusuf Gebzeli ile Mevlid çalıştı. Musıki eğitimine Ankara’da Ruhi Kalender ve İstanbul’da Nuri Özcan ile devam etti. Çalışmalarına katıldığı Aziz Mahmud Hüdâyi, Marmara Türk Müziği Topluluğu ve Nameİstanbul gibi müzik topluluklarıyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok programlara katıldı.
Meslek hayatını Fatih Müftülüğü'ne bağlı olarak Sultanahmet Camii müezzini olarak devam ettiren Mehmet Hadi Duran, 23 Temmuz 2020 itibariyle Ayasofya Camii'de görev aldı
Mehmet Hadi Duran, evli ve iki çocuk babasıdır.

Rıdvan Akbaş


Hafız Rıdvan Akbaş, 1991 yılında Sinop Durağan Kaplangı köyünde dünyaya geldi. Lise eğitimini Sinop Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamlayan Akbaş, Burada ki eğitiminin son yılı olan 2009 yılında Imam hatip listeleri arası Kuranı kerim okuma Türkiye 1. si oldu.

Şükrü Asıleren


Kastamonu'lu olan Hafız Şükrü Asıleren Kadıköy Selami Çeşme Camisi Müezzini iken bu göreve atandı. Şükrü Asıleren 9 yıldır müezzin kayyım olarak görev yapmaktadır

İbrahim ÇobanAyasofya Camii müezzini İbrahim Çoban, daha önce Sultanahmet Camii'nde müezzin olarak görev alıyordu

Alphan Çelik

Alpcan Çelik, 1993 yılında doğdu. Küçük yaşlarında Kuran-ı Kerim'i okumayı öğrenmiş ve kısa sürede Kuran-ı Kerim'in tamamını ezberleyerek Hafızlık belgesini almıştır. Hafız Alpcan Çelik, kıraat derslerini İstanbul Bahçelievler'de bulunan Hafız Ali Camii Kuran Kursunda almıştır. Edirne Selimiye Camii İmam Hatibi olarak görev yapmakta olan Hafız Alpcan Çelik, 2014 yılında düzenlenen ''Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma'' adlı yarışmada Dünya birincisi oldu.Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam