@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Çanakkale Gelibolu Güneyli Köyü
Güneyli Köyü, Çanakkale‘nin Gelibolu ilçesine bağlı Kuzey Ege’de Saros Körfezi’nde yer almaktadır. Güneyli Köyü, boş arazileri, yeşille mavinin birleştiği, deniz suyunun soğuk ancak bir o kadar temiz olduğu bir yandan da kaçak yapıların süratle arttığı, giderek kalabalıklaşan ve bir o kadar da çevre köyle halkı ve yazlıkçılar tarafından pek hoş karşılanmayan  2 derece sit alanında bulunan yerleşim ve sahil köyüdür. Köy yüksek bir tepede kurulmuştur. Köyün limanı ise 1 km uzaklıkta yer alır. Burası şimdi  mantar gibi türeyen, gittikçe çirkinleşen mimarileriyle konteynerlerle yapılan yazlıklara esir olmak üzere. Öğrendiğimiz kadarıyla yaz aylarında Tekirdağ, Edirne ve İstanbul ve diğer çevre illerden ciddi bir yerli turist akınına uğruyor.


Güneyli sahilde irili ufaklı dükkanlar yer alıyor. Halka açık plajda rantiyeciler yerlerini almış bile. Güneyli ufak bir köy. Yoldan sapınca önce köyün içerisinden geçiyorsunuz arkasından hemen sahil bölgesine ulaşıyorsunuz. Köyde tek bir cami var o da tepede.. Plajda duş alacak yer yok. Araçlar gelişigüzel park ederek herkes bulduğu yere park ediyor. Tabii, plaja gelenlerin çöplerini de gelişigüzel bıraktığını, kumlar içinde kırık şişe parçalarına rastlamamak mümkün değil. Sahil boyunca bir çok kafe, restoran, büfe, hotel, pansiyon bulabilirsiniz. Marketler, semt pazarı, plajda simitçi, mısırcı, midyeci ile aradığınız herşeyi bulabileceğiniz bir tatil köyü.  Sahile yakın bulunan Bebek Kayalıkları’nın  bir hikayesi bulunuyor. Efsaneye göre bu bölgede Altın Post anlamına gelen Agospatami Antik Kenti varmış. Altın postu giyebilen biri ölümsüzleşirmiş ve bu yüzden bölge korsanlar tarafından sürekli baskına uğrarmış. Baskından kaçan halk, sesleri duyulmasın diye bebeklerini bu kayalıklara bırakırmış..


Güneyli köyünün eski adı Kargacık veya Kargıcıkolarak bilinmektedir. Bir rivayete göre, Harp zamanında su bulmak için köye gelen askerler, kargaların inip çıktıklarını görünce su olduğunu düşünerek o tarafa yönelmişler. Gerçekten de bir çeşme bulmuşlar. Bundan sonra da köyün ismi “Kargacık” olarak kalmış. Çanakkale iline 59 km, Gelibolu ilçesine 11 km uzaklıktadır.Güneyli cami

Güneyli cami

Erol Kara - 23.07.2020 - @erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.