@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Banka Kredisi Ya da Kredi Kartı İle Kurban Kesilir mi ?
Krediyle kurban almak ve kesmek caiz mi?

Yaklaşan Kurban Bayramı, dini yönden akıllara pek çok soruyu getiriyor...
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala tüm yurtta çadırlar kurulmaya başlandı. Vatandaşlar kendileri için uygun olan kurbanı almak için her sene olduğu gibi yine çetin bir pazarlığa tutuşacak ancak herkes nakit kurban alamayabilir.
Peki, Kurbanlık hayvanı kredi ile almak dini açıdan doğru mu?
Alınan hayvanın kesimi caiz mi?

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın cevabı

İster vacip isterse nafile olarak kurban kesecek kimse, kurbanını peşin satın alabileceği gibi, borçlanarak da satın alabilir. Bu, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak faizli borç alması durumunda faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur. Kendi imkanlarıyla kurban kesemeyecek olanların böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun değildir.

KREDİ KARTI İLE KURBAN ALINABİLİR ANCAK...

"Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya peşin fiyatına vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez.
Ancak, kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.
Kurban kesmek, akıl sağlığı  yerinde, ergen , dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip  olan bir müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir İster vacip isterse nafile olarak kurban kesecek kimse, kurbanını peşin satın alabileceği gibi, borçlanarak da satın alabilir. Bu, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez.
Ancak , faizli borç alması durumunda faiz verme yasağını işlediği için günaha girmiş olur.  Kendi imkânlarıyla kurban kesemeyecek olanların böyle yöntemlere başvurmaları dinen uygun değildir. Kurban, 'Allah’a yakınlaşma' niyeti ile yerine getirilen bir ibadettir.
Bu amaç kişinin kendi mülkiyetindeki hayvanı kurban etmesi ile gerçekleşir Mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras yolu ile olabileceği gibi satın alma yolu ile de gerçekleşebilir. Esasen vadeli satış caizdir.


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.