@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Anne Babalar, Çocuklarını Teşhir Edemezler
Bilhassa genç anne ve babaların sosyal medyada düşüncesizce yaptığı paylaşımlar dikkat çekerken çocuklarını neredeyse çırılçıplak teşhir etmeleri pedagoglar tarafından tepkiyle karşılanmaktadır.
"Hiçbir aile sadece ebeveyni oldukları için çocuklarının bedenini teşhir ettirme hakkına sahip değildir. Hiçbir firma bu çocukların bedenleri üzerinden kazanç elde etme hakkına sahip değildir." diyen uzmanlar "çocuklarını yada bebeklerini uyurken, yemek yerken, yüzerken, gülerken, ağlarken, kızgınken aklınıza gelen gelmeyen her şekilde sosyal medyada paylaşan anne babaların sayısı giderek artmaya başladı. Genellikle batılı anne babaların rol model alındığı, taklit edildiği bu tür paylaşımlarda çocuklar sapık düşünceli insanların önüne yem olarak atılabilmektedir." dedi.
Çocuklarının neredeyse her anını fotoğraflayıp sosyal medyada düşüncesizce paylaşan anne babalar neredeyse çocuğun cinsel uzuvlarını dahi teşhir etme boyuna kadar geldiler.
Uzmanlar, ilk bakışta ‘zararsız’ görünen bu durumun birtakım sakıncaları beraberinde getireceği yönünde uyarıyor.
Cinsel açıdan sapkın bireylerin de interneti yoğun kullandığı düşünüldüğünde, ebeveynlerin çocukların her fotoğrafını sosyal medyada paylaşmaları oldukça sakıncalı bir hal alabilir.
Pedofillerin varlığı, fotoğraf paylaşan ailelerin daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Özellikle havuzda, denizde bikinili şekilde paylaşılan fotoğraflarda.
Kötü emelli bireyler, bu tür fotoğrafları pornografik sitelerde paylaşabilir ve yayınlayabilir.
Çocukları bu kadar görünür kılmak, toplumdaki ‘nazar’ kavramı sebebiyle de hoş karşılanmayabilir. Anne-baba, her konuda olduğu gibi sosyal medya kullanımı konusunda da çocuklarına iyi rol model olmalı.
Çocuğun hangi fotoğraflarının paylaşıldığı çok önemli. Özellikle yaz mevsiminde çocukların vücudunu teşhir eden fotoğraf konulması, çocuğun vücut mahremiyetini ihlal ediyor. Ya da çocuğun oynadığı parkın, okulunun bilgisini içeren paylaşımlar, çocuğun güvenliğini tehdit edebilir.
Ebeveynler genelde bu konuda bilinçsiz davranıyor. Son zamanlarda suçların pek çoğu artık dijitalleşmeye başladı. Haliyle aileler bilinçli davranmak zorunda. Bir- çok insan olumlu olumsuz her şeyi sosyal medyada paylaşıyor. Elimizde böyle bir özgürlük alanı var diye, çocuğumuzun her fotoğrafını paylaşacağız diye bir kural yok. Çocuk ileride bu fotoğraflarından hoşnut da kalmayabilir.
Çocukla ilgili normal fotoğrafların paylaşılmasında herhangi bir sakınca yok. Ama bu ileride sorun yaratır mı? Evet. Çünkü çocuğun o an aileye çok eğlenceli gelen bir görüntüsü, biraz daha büyüdüğünde çocuğun istemediği sonuçlar doğurabilir. Örneğin, arkadaşlarının onunla alay etmesine sebep olabilir. Bu da çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz etkiler. Aileler, kendi çevreleriyle paylaşmak için bile olsa, çocuklarının fotoğraflarını internete yüklemeyi sınırlı tutmalı. Öte yandan, pedofili yaygınlığını düşündüğümüzde her fotoğrafın paylaşılmaması da önemli. Ebeveynlerin kendilerini sınırlamaları çok daha doğru olur.
Anne Babanın Hakkı Sınırlıdır
Öncelikle çocuğunuz mülkiyet hakkı sizde olan, istediğiniz gibi giydirip, gelen beğeniler ölçüsünde çeşitli şekillere sokabileceğiniz bugüne kadar sahip olduğunuz en güzel oyuncağınız değil, başlı başına hakları olan bir bireydir. en başta bu bilinçle hareket etmek gerek zaten. ebeveyni oluşunuz, çocuğun her anını, mahremini dilediğiniz gibi sergileme ve bunun üzerinden de gelebilecek her olumsuz tepkiye, ben onun annesiyim ya da babasıyım diyerek kendinizce yaptığınız saçmalığı mazur gösterme hakkını size vermediği gibi, bunun da bir teşhir olduğu gerçeğini asla değiştirmez.
'Nasıl da güzel bir çocuk doğurmuşum herkes görsün' 'benim çocuğum en güzeli, en harikası' temalı fotoğraflar altında 'canım sen böyle güzel çocuk yapmayı nereden öğrendin?, 'böyle güzel çocuk doğuracaksan hiç durma' gibi gelen birbirinden acayip yorumlar da cabası tabii.
Bir çocuğun belli bir olgunluğa gelebileceği yaşa kadar, ailesi tarafından bile olsa örneğini çokça gördüğümüz şekilde yapılan her türlü paylaşım birer çocuk istismarıdır.
Son bir uyarı ile yazımızı noktalamak istiyoruz
Geçen senelerde, sosyal medyada 174 bin takipçisi olan ve neredeyse her gün çocuklarının fotoğraflarını paylaşan en ünlü anne bloggerlardan olan N. K eşiyle boşanma sürecinde emsal olabilecek bir suçlama ile karşılaştı. Eşi, “Çocuklarımı reklam malzemesi yapıp para kazanıyor, istismara davetiye çıkarıyor” gerekçesiyle velayetin kendisine verilmesini istedi. Mahkeme de babayı haklı buldu.

Derleme : @erolkaranet - 27.07.2021
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.