@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Zaman Yeşil Erik Zamanı.. Fayda Üstüne Fayda. Mucizevi Meyve
Ülkemizde can eriği, papaz eriği ve Yeşil erik larak bilinen erik tezgahlardaki yerini koruyor. Adını her duyduğumuzda ağzımızı sulandıran yeşil eriğin vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Tam bir C vitamini deposu olan erikte her gün almamız gereken C vitamini ,A vitamini, K vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ,demir mineralleri bol miktarda bulunmaktadır.Böylesine vitamin deposu açısından da zengin olduğu için birçok hastalığa iyi geliyor. İşte eriğin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve yeşil erik tüketmeniz için sayısız nedenler.

Eriği çoğu zaman tuzlayarak yiyoruz. Ancak eriği tuzlayarak yemek vücutta ödem oluşmasına neden olduğu için sade tüketmek daha faydalı.

Yeşil Erik hangi hastalıklara iyi gelir? 
*kabızlığı önler
*iştah açar
*hazmı kolaylaştırır
*Ateş düşürücü özelliği vardır.
*bağışıklık sisteminin oluşmasında ve korunmasında etkilidir
*diş etlerini güçlendir
*diş sağlığının oluşmasında ve korunmasında etki gösterir
*demir eksikliğinin önleme ve tedavisinde etkilidir
*bağ dokusunu güçlendirerek daha sıkı bir vücuda sahip olmada etkilidir
*kan şekerini dengeler
*güçlü antioksidandır
*yorgunluğu önler.
*yaşlılarda düzenli olarak yeşil erik tüketmenin görme sorunlarını önlediği düşünülmektedir
*vücutta temiz kan dolaşımını sağlar
*astımı önler
*Erik adet düzensizliklerini giderir.
*Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
*Kolesterolü dengeler.
*Astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük ve kronik akciğer rahatsızlıklarından korur.

Eriği tuzlamadan tüketmeliyiz !
Eriği tuzlayarak yemek son derece lezzetli olmasına rağmen, böbrek ve tansiyon rahatsızlıklarına yol açabileceği için, tuzsuz olarak tüketmemiz gerekmektedir.

Diyette Yeşil Erik
Yeşil eriğin kilo üzerinde etkisi yoktur. Gün içinde birkaç adet yeşil erik yiyen kişinin metabolizmasının normalden daha hızlı çalıştığı tespit edilmektedir.
Eriğin diyet döneminde tavsiye edilmesinin temel nedeni, metabolizma hızlandırması ve aynı zamanda arındırma yapmasındandır. Vücudu toksinlerden arındırıyor olması, ödem sökme konusunda yardımcı olmasını sağlamaktadır. Bu özellikleri ile mevsiminde her gün belli oranda yemek herhangi bir olumsuzluğa neden olmayacaktır.

Yaşlılıkta Erik Tüketiminin Önemi
Sinir sistemini güçlendiren eriğin yararlarından bir diğeri de; göz sağlığını da korumasıdır. Bu nedenle birçok tıpçı yaşlıların erik yemesini tavsiye etmektedir. Ayrıca menopoz döneminde ki bayanların da yoğun bir şekilde kullanmaları tavsiye olunmaktadır, bunun sebebi ise erik, östrojen hormonunu büyük ölçüde dengelediği için vücuda en yararlı olan besinin bu olduğu kanısına varılmasıdır.

Son olarak; diyabet hastaları da eriğin yararlarını görmekte ve hiçbir zaman tüketmekten çekinmedikleri eriğin, suyunu çıkartarak da tüketmelerinin mümkün olduğunu da bilmektedirler. Ayrıca kurutularak, reçel yapımında kullanılan erik, yaz-kış denmeden yenilmektedir.
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.