@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Teheccüd Mushafları Toplatılıyor

Yaklaşık 7/8 Yıldır Türkiye'de de yayınlanan "Teheccüd Mushafı" denilen kitapların hatalı oluşu yüzünden Ürdün'de toplatıldığı bildirildi.

Kenanahnews'in haberine göre,  Ürdün Evkaf Bakanlığı camii cemaat imamları ve müezzinlerinden 14’e 20 boyutlarında olan ‘’Teheccüd Mushafı’’ kopyalarının toplanarak Evkaf idaresine teslim edilmesini istedi.

Bakanlık toplatılma sebebi olarak Bakara Sûresi 260. ayetinde «قال» yani Yüce Allah'ın sözünden (o dedi ki, evet dedi)  kelimesinin kaldırılmış olduğunu ve kitabın yayınlanmasında Bakanlık onayının alınmamış olduğuna dikkat çekti.

Ürdün Evkaf Bakanlığının açıklamasına göre, Teheccüd Mushafı denilen kitabın, bakanlığın Kur'an İşleri Departmanına müracaat edilmeden umrecilerden biri tarafından ülkeye sokularak çoğaltılmış olduğunu ve Ürdün’de gözden geçirilerek incelenmediğini açıklamasına ekledi.


Teheccüd Mushafı nedir ?

Namaz kılınırken Kur'an-ı kerim'e bakılarak namaz kılınması Hanefi mezhebine göre, mekruh olduğu bilinmesine rağmen bazı İslam âlimleri tarafından, teheccüd, kuşluk, evvabin gibi nafile namazların, Kur’ân-ı Kerim sayfasından okunarak kılınabileceğine hükmetmişlerdir.Teheccüd Mıushafı denilen kitapla ya da Kur'an-ı kerim bakarak sadece ezberlenmiş olan ayet-i kerimelerin dışında bir okumaya da imkân tanıyacak şekilde hazırlanmış kitaptır. Kur’ân-ı Kerim’in iki buçuk sayfasının tek sayfada yazıldığı, uzaktan rahatça okunabilecek ebatta bilgisayar hattı ile basılmış olan Türkiye'de satılan Teheccüd Mushaflarının Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ezher Üniversitesinin onayladığı iddia edilmektedir.

Teheccüd Mushafı Nasıl Kullanılıyor

Teheccüd Mushafının boyutunun boyutun büyük olması nedeniyle özel bir sehpası bulunmkatadır. Gece namaza kalkan kişi mushafı karşısına koyup okumaktadır. Sağ taraftaki sayfayı birinci rekatta sol taraftaki sayfayı ikinci rekatta okuyacak kişi selam verdikten sonra ise sayfayı çevirerek diğer sayfalara geçerek nafile namazlarında ezberlemediği yerleri okumuş olacaktır.

Özel Haber / Dinierk Arge
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.