@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Polise Verilen Vaad İdi. Temcit Pilavına Döndü.

Son olarak TBMM Genel Kurulunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanırken akıllara polislere verilecek olan 3600 ek gösterge geldi. Yıllar önce sadece Emniyet Teşkilatında çalışanlara vaad edilen 3600 ek gösterge daha sonra tüm kamu memurları tarafından kendilerine de verilmesi istenince gerçekleşmeden, havada asılı kaldı.

Sayıları 260 bin'e yaklaşan polisler için öngörülen "3600 ek gösterge" son genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından polislere tanınacak bir hak olarak dile getirilmişti.

Daha sonra başta öğretmenler, sağlık görevlileri ve din görevlileri olmak üzere kamu personelinin her branşından bu hakkın kendilerine de verilmesi talep edilmesi üzerine 2018 yılındaki yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin seçim beyannamesi toplantısında, "Değerli kardeşlerim önemli bir konuya geliyorum. Burayı hassas dinleyelim. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3 bin 600'e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği gidermiş olacağız." demişti.

Ve bu söz üzerine kamu memurları beklenti içine girmişti, ne yazık ki bunca zaman içerisinde sadece bir vaad olarak kalan hak temcit pilavı gibi sürekli ısıtılarak gündeme getirilmektedir.

Canlarını, mallarını hiçe sayarak vatan güvenliği için her türlü fedakarlığı yapan, bazı hain düşünceli mihraklar tarafından sürekli gündeme getirerek istismar edilen, en fazla çalışan, tatili bayramı olmayan gece gündüzü olmayan, her an görev alan ve almaya hazır olan, herkesin bayram yaptığı zaman görevde kalan polisler artık bu vaadin gerçekleşmesini beklemektedir.

Aynı işi yapan, Jandarma Astsubayların, 1995 yılında yapılan düzenleme ile ek göstergeleri 2200’den 3600’e çıkarılmasına rağmen polislere bu hakkın verilmeyip vaad olarak kalması bıkkınlık vermeye başlamıştır.

Aynı görevi yapan eğitim düzeyi aynı olan ve sadece görev alanları farklı olan İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetleri arasında fark olan hakkın verilmesinin 260 bine yaklaşan sayısı ile polisleri en azından moral olarak rahatlatacaktır.

Anayasanın 55. maddesinde belirtilen "Devlet çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.''  ilkesinin es geçilmeyerek verilen vaadin gerçekleşmesi artık an meselesi olmalıdır.

En son, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nin açılış sonrası sağlık çalışanlarıyla kısa bir sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 3600 ek gösterge ile ilgili soruya "Verilen söz ne ise tutarız" diye yanıt vermesi memnun edici olmasının yanında "yaparsa Erdoğan yapar" gerçekliğine inanan tüm Emniyet Teşkilatının görevde ve emeklilikte ücret adaletsizliğinin ve mağduriyetinin giderilmesine bir an önce geçirilmesi için bir çıkış yolu olacak kanaati taşımaktadır.

Ve artık bu vaad gerçekleşmelidir..

Erol Kara - 03.06.2020
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.