@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Altı Gün Oruçları İçin Son Uyarı - Şevval Bitmek Üzere
Ramazan ayı orucunu tam olarak tutup, bütün bir yılı da oruçluymuş gibi geçirmek isteyenlere son uyarı.
Mübarek ramazan ayı geçeli yaklaşık 22 gün olduğu şu günlerde Ramazan ayı orucunu tam ay tutup da üzerine bir de Şevval ayı orucunu tutanlar Resullulah aleyhisselamın buyurduğu şekilde 360 günü oruçlu olarak geçirmiş olacaklar.
Bu kutlu müjdeye nail olanlar gibi olmayı arzu edenler de gecikmiş sayılmazlar. Önümüzde 7 gün var ve bu 7 gün içerisinde 6 gün oruç tutanlar da, Allah'ın rahmeti ve inayetiyle aynı dereceye sahip olabilecekler.
Bilindiği gibi, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Şevval ayında 6 gün oruç tutmayı tavsiye etmiş ve bu orucun faziletlerinden bahsetmiştir.
6 günlük oruç Ramazan Bayramı’nın birinci günü hariç Şevval ayı içerisinde peşpeşe veya pazartesi perşembe günlerinde olmak üzere tutulabilir. Ramazan Bayramı’nın ilk günü yani Şevval Ayı’nın birinci günü oruç tutmak mekruh sayılmıştır. Bununla birlikte tek başına Cuma veya tek başına Cumartesi günü de oruç tutmak aynı şekilde mekruh sayılmıştır.
Yani Şevval ayı orucu 2023 yılı için  21 Nisan tarihinden itibaren bu yıl Şevval ayı 30 gün sürdüğü için 20 Mayıs cumartesi dahil, o güne kadar peş peşe ya da ayrı olmak üzere tutulabilir.
Yani 20 Mayıs 2023 günü akşamına kadar olan süre içerisinde 6 gün oruç tutabilme imkanı bulabilen Müslümanlar, Allah’ın elçisi Hz. Muhammed Mustafa S.A.V. "Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval'den de altı gün daha eklerse, bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur." (Müslim, Ebu Davud, Tirmizî, Nesâî ve İbn-i Mâce) ya da Allah Teâlâ bir iyiliğe karşılık on mislini vermiştir. Buna göre Ramazan ayı orucu on aya, Ramazan bayramından sonra tutulan altı gün oruç ise senenin tamamına (iki aya) denktir." (Nesâî ve İbn-i Mâce) müjdesine nail olabilecektir.

ŞEVVAL ORUCUNA (6 gün orucuna) NASIL NİYET EDİLİR?
Nasıl tutulacağına gelince, bu faziletli oruç; peşpeşe tutabilineceği gibi belli aralıklarla da tutulabilir. Bu konuda herhangi bir fazilet derecesi beyan edilmemiştir. Nafile ibadetlerde genişlik ve kolaylık esas olduğu için, nasıl kolayına gelirse ay boyunca öyle yapılabilir. Dolayısı ile isterse altı gün ardı ardına hiç ara vermeden, isterse haftanın Pazartesi ve Perşembe günlerinde tutarak tamamlayabilir. İsterse de eyyam-ı biyd’ı yani ayın 13-14-15. günlerini de içine alarak tutabilir

@erolkaranet
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.