@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Nefes Alamıyorum, Diyen İlk Kişi Bilali Habeşi Rah İdi.

Bilâl-i Habeşî veya Bilal bin Rebah, (Allah ondan razı olsun ) İslam'ın ilk müezzini, Habeşistanlı köle bir ailenin çocuğu, müezzinlerin efendisi bundan yaklaşık 1500 yıl önce "Nefes alamıyorum" diye bağırdığında üzerinde devasa bir kaya vardı.

Bilâl, Benî Cumah’tan Ümeyye b. Halef’in kölesi idi. Mekke’de Müslüman olduğunu açıkça söyleyen ilk yedi kişiden biri olduğu için Ümeyye b. Halef öğle vakitlerinde onu kızgın güneş altında sırt üstü yatırır, büyük bir kaya parçasını göğsü üzerine koydurur, sonra da İslâmiyet’ten vazgeçerek Lât ve Uzzâ’ya tapmaya zorlardı. Fakat o her defasında, “Rabbim Allah’tır; O birdir” diyerek bu dayanılmaz işkenceye imanıyla göğüs gererdi.

Hazreti Bilali tüm işkencelere rağmen tevhid inancından vazgeçmemiş ancak sıkça "Nefes alamıyorum" sözlerini dile getiriyordu. Acımasız kafirler bunları işitmeyecek kadar sağır olduklarından işkencenin her türüne devam ediyorlardı.

Hz. Ebû Bekir (rah) Müslüman olmayan güçlü siyahî bir köleyi vererek Bilâl’i Ümeyye b. Halef’in elinden kurtardı ve nefes almasını sağladı. Ve Hazreti Bilal her zaman müminlerin yüreğinde apayrı bir saygınlığa ermiştir.

İşte Hazreti Bilal'in yıllar önce söylediği "Nefes alamıyorum"" sözü bugün Amerika zencileri arasında da söylenmeye başlandı.

Mayıs ayında polis gözetimindeyken öldürülen George Floyd'un ardından ABD'de başlayan ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protesto gösterilerinin yankıları Amerika dışına taştı. Protestolar devam ederken Amerika polisi aynı zulme devam ediyor. En son Virginia eyaletinde sokakta dolaşan ve gergin görünen siyahi bir kişi, polis memuru Tyler Timberlake'e arkadan yaklaşarak elektroşok tabancasını ateşlediği görülüyor. Yere düşen siyahi kişinin sırtına dizini koyan Timberlake, acıyla bağıran adamın ensesine elektroşok tabancasını dayayarak defalarca ateşledi. Diğer polis ve sağlık ekipleri de siyahi kişinin üzerine çıkarak etkisiz hale getirmeye çalıştığı görüldü.

Görüntülerde, siyahi kişinin gözaltına alındığı sırada, defalarca "Nefes alamıyorum" diye bağırdığı dikkat çekti. Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülen siyahi George Floyd'un da son sözleri,"Nefes alamıyorum" olmuştu.


Arabi21 sitesine göre, sosyal medyada yayınlanan bir videoda, Kanada'daki bir caminin imamı, Amerikan halkının ve diğer ülkelerin ırkçılığa karşı protestolarına değinerek, "Peygamber Efendimizin (s.a.v) müezzini Bilal-i Habeşi dinini korumak için müşriklerin baskı ve zulmü ile mücadelede "Nefes alamıyorum" cümlesini kullanan ilk kişiydi. Allah'ın dini yolunda mücadele veren bu değerli sahabe İslam'ı seçmesi nedeniyle her türlü işkence ve tacize maruz kalan siyah bir Müslüman'dı." ifadelerinde bulunarak ırkçılığı halen beyazlar arasında sürdüğünü dile getirdi.

Kanadalı imam her türlü baskı ve zulmü kınadıklarını belirterek, Peygamber Efendimiz'den bir hadise dikkati çekerek, "Hz. Muhammed (s.a.v) "Rabbiniz birdir ne Arap’ın Acem’e ne Acem’in Arap’a ne beyazın siyaha ne de siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur" vurgusunu yapmıştır’’ dedi.

Özel haber / Dinierk Arge

#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.