@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Mekke ve Medine'nin Krallıktan Çıkartılması İstenildi

İslam alimleri ve STK'lar, Suudi Arabistan'ın baskıcı tutumları ve yönetimideki başarısızlıklarını öne sürerek  Mekke ve Medine'nin uluslararası kontrol altına alınması çağrısında bulundular

İki Kutsal Caminin Suudi Yönetimini İzleme Uluslararası Komisyonu ( Al Haramain Watch ), Mekke ve Medine'de bulunan Harem-i Şeriflerin işlerini izlemek ve yönetmek için yeni bir yönetim kurmak amacıyla Suudi Arabistan Krallığı'nın politikalarına karşı durmak amacıyla İslam ülkelerini kapsayan uluslararası bir kampanya başlatıldığını duyurdu

Girişim için, 100 Müslüman alimin ve insan hakları aktivistinin desteğiyle sonuçlanan kampanyanın farkındalığını artırmak için Müslüman çoğunluğunun olduğu Arap ülkeleri ile Avrupa ve ABD'deki Müslüman topluluklarının da desteğinin alınması amaçlanıyor.

Al Haramain Watch'a göre, krallık, Müslümanların kutsal yerlere erişiminin açık haklarını koruyarak hem uluslararası hukuku hem de kurucularının ahlakını ihlal ediyor. Son yıllarda Suudi Arabistan, Hac yapmada ve ülkeyi ziyaret etmede bazı grup ve uluslar üzerinde bir dizi sınırlama uyguladı, bunun örnekleri Katar ve İran vatandaşlarının hacca gelmelerinin yasak edilmesi en önemli örnek olarak gösterildi.

Örgüt, Dünya Müslümanlarını “iki kutsal yerin yönetiminde üyelerinin tüm Müslüman ülkelerden bir İslami yönetim” kurmaya çağırdı. Ve Müslüman medyasından da bu konuda destek olunmaları istendi.

Al Haramain Watch, Suudi Arabistan'ın İslami tarihini koruyarak ve hac ve umre ibadetlerinin siyasallaşmasını önleyerek İslami kutsal alanların daha iyi yönetimini sürdürmesi sağlamak amacıyla 2018 yılında kuruldu.

Malezyalı bilgin Azmi Abdul Hamid'in, krallığın kurucusu Kral Abdülaziz Bin Saud tarafından şahsen yazılmış önemli bir tarihi belgede "Müslüman dünyası - kutsal camilerin işlerini idare etme hakkına sahiptir" ibaresinin yer aldığı bir belgeyi hazırlanan dilekçeye eklediği de dile getirildi. Kralın bu düşüncesinin  Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından yok sayıldığı iddia ediliyor.

Dilekçede yer alan talepler arasında, öncelikli olarak Hac ve Umre sırasında elde edilen gelirlerin Müslüman ülkeler tarafından yönetilecek şekilde kurulacak bir fonda toplanması da istenilmektedir.

Al Haramain Watch'ın komisyonunda yer alanlardan bazıları;

Pir Syed Syed Safdar Shah Jilani, Pakistan Sünni Federasyonu Konsey Başkanı ve Pakistan Alimleri Derneği Genel Sekreteri.
Muhammad Saeed Al-Noori , Hint Reza Akademisi'nin kurucusu ve başkanı
Azmi Abdul Hamid , Malezya'daki İki Kutsal Cami Otoritesi Danışmanı, Malezya İslam Konseyi Başkanı, Milyon Derneği Eş Başkanı ve Filistin'i destekleyen STK Koordinatörü.
Müftü AH Quadri , İki Kutsal Caminin Muhafızı'na danışmanı ve Hindistan'daki Sünni Bilginler Derneği başkanı
Müftü Khaled Ayoub Al-Mesbahi , Hindistan'daki Küresel Hareketin kurucusu ve başkanıdır
Kuran Uleması Zoor Bahadur : Pakistan Alimleri Derneği (JUP) Yüksek Kurulu Başkanı -Jamal Abdul Nasser Ahmed , İnsani Yardım ve Adalet Örgütü Başkanı
Şeyh Şerif Mboulou Senegal ofis sorumlusu  Tanınmış bir şeyh ve insan hakları savunucusu.

Al Haramain Watch tarafından verilen dilekçede ayrıca 2014 yılında hacca giden Akparti 24.dönem İzmir milletvekili Rıfat Sait'in düşüncelerine de yer verilmektedir.

Sait, Suudi Arabistan'ın belediye hizmetlerinde başarısız olduğunu, Arafat Dağı'nın pis olduğunu ve tarihi anıtların kötü durumda olduğunu söylemişti. Bir çözüm olarak, Hac mevsimi boyunca Hicaz'ın Müslüman ülkeler tarafından Vatikan benzeri bir yönetim tarafından idare edilmesini önermişti.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.