@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Konut Kredisinde Sigorta Hakkında Merak Edilenler
Konut Kredisinde Yaptırılan Sigortalar
Tüketici Korunması Hakkında Kanun’a göre kredi kullanan kişinin “açık talebi” olmadıkça kredi işlemlerinde bankalar tarafından sigorta yapılamaz.
Konut kredisi kullanırken yaptırılan başlıca sigortalar ise şunlardır:
  • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)
  • Konut Sigortası
  • Hayat Sigortası
  • Ferdi Kaza Sigortası
Konut Kredisi Alırken Hangi sigortalar zorunlu?
Konut kredisi alırken yaptırmanız gereken tek zorunlu sigorta DASK yani zorunlu deprem sigortasıdır
Konut kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mu?
Kredi için hayat sigortası zorunlu mu? ... Bankaların kredi vermek için koşul olarak öne sürdükleri hayat sigortası şartının yasal bir dayanağı ise bulunmamakta. Yani, konut kredisi kullanırken hayat sigortası zorunlu diye bir kavram yok. Banka sadece hayat sigortası konusunda vatandaşı bilgilendirir ve sigorta yaptırıp yaptırmak istemediğini sorar. Tüketici, sigortayı istememe hakkına sahip. Müşteri istediği takdirde bu zorlamayı dilekçe ile, bundan da sonuç alamaması durumunda ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti aracılığı ile çözüme kavuşturabilir.
Banka Hayat Sigortasını Zorunlu Tutabilir mi ?
Tüketici sigorta yaptırmak istiyorsa istediği sigorta şirketinden yaptırıp, bankaya sunabilir. Banka, ‘sigortayı benden yaptıracaksın’ diye bastıramaz. Banka, ‘krediyi veririm ama hayat sigortası istiyorum’ diyebilir. Bu durum karşısında tüketici başka bir bankadan kredi kullanabilir ya da istediği sigorta şirketinden yaptıracağı kredi tutarı ile orantılı hayat sigortasını bankaya sunabilir.
Konut kredisinde hayat sigortası ne işe yarar?
Bankadan talep ettiğini kredinin geri ödemesinde herhangi bir sorun yaşanmasını önlemek ve borcunuzu garantilemek için yapılan sigortaya, hayat sigortası denmektedir. Bankalar, hayat sigortasını çekmek istediğiniz kredi karşılığında sizden talep edeceklerdir
Konut kredisinde hayat sigortası her yıl yenilenir mi?
Konut sigortaları yasal olarak zorunlu değildir. Fakat bankalar tarafından konut kredisi alan her kişinin konut sigortasını yaptırması da zorunlu hale getirilmiştir. Konut sigortaları başlatıldığı andan itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir. ... Konut sigortası, kredi süresi boyunca her yıl yenilenmelidir.
Konut kredisi alınırken yapılan DASK her yıl ödenir mi?
Konut kredisi kullanılarak satın alınan evler için istenirse her yıl DASK yaptırılabilir. Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatının değişen inşaat metrekare birim maliyetlerine göre her yıl yenilenmesi yapılır. Bu şekilde, verilen teminat bedelleri de güncelleştirir ve rakamlar belirlenir.
Konut Kredisi Kullanırken Bu Sigortalar Yaptırılmazsa Ne Olur?
Konut kredisinde tüketicilerin karşısına çıkan bu sigortaların yaptırılması durumunda bankalar faiz veya masraf indirimine gidebilmektedir. Zorunlu olarak yaptırılan Konut Sigortası ve DASK’ın dışında kalan sigortaları krediyi daha uygun faiz oranlarında kullanmak adına yaptırılabilir.  Ancak yapılan sigortalar boşa harcanan para veya indirim aracı olarak görülmemelidir. Sigortalar kişiyi, konutu ve krediyi teminat altına alır.
Konut kredisinde 'hayat sigortası' yapmamakta kusurlu taraf kim olur?
Yargıtay, 13. Hukuk Dairesinin 2019/6518 sayılı kararaında konut kredisi kullananlara "hayat sigortası" yapılması hususunda hem tüketiciyi hem de bankayı sorumlu tutan bir karar verdiği bilinmektedir.
Hayat Sigortası Yaptırmanın Faydası
kredi kullanırken -özellikle de konut gibi uzun vadeli kredilerde- hayat sigortası yapılıp yapılmaması tartışması bana anlamsız geliyor. Bu bir lüks değil ihtiyaç. Düne kadar hayat sigortasının kredinin maliyetini artırdığını, gereksiz olduğunu tartışıyorduk; bugün bankaların neden yapmadığını, neden zorunlu tutulmadığını tartışıyoruz. Burada bankayı ilgilendiren bir husus yok. Banka ipotek sayesinde verdiği krediyi her şart altında geri alıyor. Bu iş asıl tüketiciyi ilgilendiriyor. Sigortası yoksa geri kalanların ödeme gücü varsa krediyi devam ettiriyor, ödeme gücü yoksa konut bankaya geçiyor. Hayat sigortası yapılmışsa kalan borcu sigorta şirketi ödüyor, mirasçılar da konutun sahibi oluyor. Bu iş bu kadar basit. 

@erolkaranet - 25.06.2020
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.