@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

BannerReklamRahmetli Eygi'den Yardım Toplayan İmamlara
Zekat parası ile din hizmeti, davet, irşad, tebliğ yapılabilir mi? diye soran Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi bir yazısında "Alçak Din Sömürücüleri" başlığı ile camiye ya da vakıf ya da derneklere yardım altında toplanan paraları zimmetine geçiren sözde din adamlarına verdi veriştirdi.

Eygi'nin yazısından alıntılar

"Din sömürüsü  nedir?.. Dini, mukaddesatı, Kur’an’ı, Peygamberi (Salât ve selam olsun ona), Tarikatı, hocalığı, dinî hizmet ve faaliyetleri alet ederek kendi nefsi için para toplamak, hizmet paralarının bir kısmını zimmetine geçirmek, dini kendi şahsî prestiji ve nüfuzuna âlet etmektir."

"Dini ve mukaddesatı alet ederek ikbal, prestij, ün, alkış, sağlayanlar nedir? Onlar da alçak din sömürücüleridir."

"Arivistten (ikbal avcısından) hizmetkâr olur mu? Olmaz, onlar baş belası sömürücülerdir."

"Dinin ve Tasavvufun içini boşaltan cahil ve gafil yüzeysel kimseler din hizmeti yapabilir mi?.. Yapamazlar, onların hizmet diye gösterdiği şeyler aslında sömürüdür."

"İslam’da hizmetin ana kuralı şudur: Haliq (Yaratan) için yapılan hizmetlerin ücreti yaratıklardan istenmez ve alınmaz".

"Zekat parası ile din hizmeti, davet, irşad, tebliğ yapılabilir mi?.. Yapılamaz. Şeriat, zekât parası ile cami inşaatına bile izin ve ruhsat vermiyor."

"Din hizmeti paralarını zimmetine geçirenler, çarçur edenler, israf edenler hizmetkar mıdır?... Hayır, onlar hezimete sebep olan beyinsizlerdir"

"Müftülerin, imamların, müezzinlerin, vaizlerin, din dersi hocalarının, hademe-i hayratın maaş ve ücret almaları caiz midir?..Taqva ve azimet açısından caiz değildir, lakin müteehhirîn uleması, geçimlerini temin için onlara maaş ve ücret verilmesine fetva ve ruhsat vermiştir."

"Onların din hizmetleriyle zengin olmaları caiz midir? Hayır, bu hususta ne eskilerin, ne yenilerin ruhsatı ve fetvası vardır."

"Saf ve gafil Müslümanların paralarını, mallarını ganimet bilenler kimlerdir?.. Onlar alçak ve beyinsiz din sömürücüleridir."

***
Mehmet Şevki Eygi
 26.05.2019

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam