Type Here to Get Search Results !

Banner

erolkara.net

Vefa Semtinde Eğlence ManzaralarıEski İstanbul'un bugüne kalan efsanevi semtlerinden biri olan Vefa semtinde her bayram salıncaklar kurulurdu. Bayram boyunca adeta semtin ortası panayır gibiydi.
Vefa semtimizde bayram yeri, semtin orta yerinde Acıçeşme olarak bilinen bir yanında Vefa Caddesi diğer yanda Katip Çelebi Caddesinin arasında kalan alanda idi. Bugün alan da bir lokanta yer almaktadır.
Bayram günleri kurulan bayram yerleri ahşap salıncaklar, payton ya da faytonlar..palyaçolar, Dönme dolap, atlı karınca, salıncak vs vs.. Öyle elektrikle falan çalışmazdı bunlar, tamamen insan gücüyle..
Bayram günü sokaklarda gezen, pamuk helvacı, şam tatlıcı, kağıt helvacı, macuncu, elma şekerci, baloncu.... Hepsi zamanla yok olup gittiler. Oysa ne güzeldi hepsi..
Seyyar salıncaktan inen çocuklar, çatapat, kızkaçıran cephanelerini toplar, sokaklarda "fiiçuuuyyyvv" sesleri yankılanırdı.
İşte o günlerden kalan fotoğraflardan bazıları.
Dönmedolap

Çocuk Oyunları
Pamuk Helva

Pamuk helvacı 1930 lar
Elma Şekerci
macuncu


Fotoğraflar internetteki sosyal medya sitelerinden ve ziyaretçi gönderilerinden alınmıştır. Katkı gösteren ve göstermek isteyenlere  teşekkür ederiz.
erolkara@msn.com

Yorum Gönderme

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklamBilmeniz Gerekebilir