videoerk


Dünya çapındaki üniversiteler arasında ilk yüze giremeyen üniversitelerimiz Korona tedbirleri kapsamında ne yapacaklarını şaşırdı. Adeta allak bullak olan üniversite yönetimleri sınavlar konusunda aldıkları kararları yazboza döndürdü.

Geçtiğimiz günlerde 250 bin öğrenciye online sınav yaparak ve bir de hemen ertesi günü sınav sonuçlarını ilan ederek bir başarıya imza atan ve uygulaması hakkında herhangi bir tepkiye neden olmayan Anadolu Üniversitesi ve ATAAÖF hariç başta Ankara İlahiyat, Sivas Cumhuriyet Devlet üniversiteleri ile özel üniversitelerden Medipol Üniversitesinin aldığı kararlar sosyal medyada patlama yaptı.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK)'ün "üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceği, üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek “dijital imkânlar" veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak" yapılacağını bildirmesine rağmen teknoloji ve online eğitim fakiri olan üniversiteleri adeta yolda bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde 1700 öğrenciye online sınav yapan Ankara İlahiyat Fakültesi bir kişinin şikayeti ile başladığı iddia edilen "sınavlar iptal edilecek " kararı öğrenciler arasında şok etkisi yaptı. 15.05.2020 de sınavların akıbeti hakkında açıklama yapacağını açıklayan AÜ İlahiyat "öğrencilerin kopya çektiğinden dolayı bu sınavları iptal edeceğini" ve bunun "senato kararı" olduğunu resmi olmayan şekilde açıkladı.
Online Kuranı kerim sınavında öğretmen - öğrencinin karşı karşıya geldiği sınavda bile çoğunlukla başarılı başarısız ayırt edilmeksizin ortalama 60 puan verilmesinin şaşkınlığı geçmeden bu kez 1700 öğrenci vize sınavlarının iptali ile karşı karşıya kaldı

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nce yapılan Kuranı Kerim sınavında öğrenciler ilgili öğretmenleri eposta yağmuruna tutarken, cevap alamamalarının sıkıntısına bu kez de tüm sınavların iptal edileceğini duymaları öğrencilerde psikolojik dengesizliklere ve rahatsızlıklara neden oldu.
Okulun resmi olmayan son kararına göre iptal edilen vize sınavlarının bir kez daha 30/31 Mayıs'ta final sınavlarının da 6/7 Haziran'da yapılacağı söylentileri tepkilere neden olurken net açıklamanın yapılmaması da tepkilere neden oluyor.

İstanbul Üniversitesi, küresel salgın sürecinde eğitim öğretimin aksamaması için gerekli tedbirleri alarak bahar dönemi derslerini uzaktan eğitim sistemiyle yürütmeye devam ediyor. Üniversiteden alınan bilgiye göre, bu süreçte öğrencilerin vize sınavları da Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) üzerinden ödev şeklinde yaptı. Final sınavının nasıl yapılacağı konusunda açıklama yapmazken Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin sınav şeklini açıklamasının ardından sosyal medyada hit yaptı.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörünün "öğrencilerin soruları tek tek göreceğini ve cevaplanan sorularda geri dönüşün olmayacağını, bir soru cevaplandırılmadan diğer soruya geçilemeyeceğini" açıklamasına Twitter üzerinden tepki mesajları yağdı. Açıklanan sınav sistemi sonrası öğrenciler tepki olarak #CÜsınavsisteminideğiştir hashtagı ile tweet atarak Twitter’ın Türkiye gündemine girdi.

Final sınavını uzaktan yapacak olan Medipol Üniversitesi, final sınavına girecek öğrencilerden odalarını görüntülemelerini istedi. Üniversite, masa çevresi, duvar, perde, tavan ve odada bulunan tüm mobilyaların gösterilmesi gerektiğini istedi. Alınan kararı kişilik haklarına saldırı olarak niteleyen öğrenciler, okul yönetimine tepki göstererek, “Kişilik haklarımız online sınav sisteminden çok daha kıymetli” dedi
Öğrenciler, duruma tepki göstererek “İmkânları el vermeyen birçok öğrencinin yaşayacağı mağduriyetin yanı sıra evimizin yani mahremiyetimizin kameralarla görüntülenmesi etik dışı. Bize dayatılan bu yöntem kişilik haklarına aykırı. Kopyanın önüne geçmek istiyorlarsa özgün ödevlerle mahremiyetimize müdahale etmeyen bir seçenek sunsunlar” ifadeleri sosyal medyada yer aldı.

Çözüm öğrenci psikolojinin bozulmadan, orta yol bulunarak çözülmesidir. Ödevlendirmenin bir çözüm olarak görülebileceği başarı ortalaması, yapılmış sınavların iptal edilmemesi veya yüzyüze şekilde yapılan kış dönemi sınavları üzerinden yıl sonu notu verilerek kişilerin sınıf geçme ya da mezun olmaları sağlanmalıdır. Online sınavlarda kopya çekilmemesi imkan dışı görüleceğinin bilinmemesi üniversite yönetimlerinin sosyal hayattan ne kadar uzak olduğunu n göstergesi ve üniversitelerin uzaktan eğimi ve sınav sistemlerine hazırlıksız olduğunun apaaçık ayıbıdır.

erolkaranet / haber


Yorumunuzu yazın

Daha yeni Daha eski