@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Ses Kısıklığı Moral Bozukluğu
Youtube üzerinden bize soru soran ziyaretçimiz "Selamın aleyküm ben ilahi söylüyorum fakat bu gıcıktan dolayı sesim hışırtılı çıkıyor ve beni rahatsız ediyor boğazıma sürekli akıntı oluyor bunun için bana önerebileceğiniz bitkisel ilaç yada ne biliyim her hangi bir şey varmı hemen dönüş yaparsanız çok memnun olurum" demektedir. Kendisine öncelikle geçmiş olsun diyoruz ve edindiğimiz bilgileri ve çözüm yollarını kendisi ve bu sıkıntı içinde olanlarla paylaşıyoruz. Herkese geçmiş olsun..
Sesin düzeyinde kısılma, seste çatlamalar, hırıltılı ses veya sesin tamamen kısılması…

“Nasıl olsa griptendir” düşüncesiyle hafife alıp doktora gitmeyi gerek duymadığımız bir durumdur. Ses kısıklığının altında ses tellerinde polip veya nodülden reflüye kadar birçok neden yatabiliyor. Bu yüzden sık sık tekrarlayan veya uzun süren ses kısılmalarında uzmanlar, mutlaka bir hekime başvurmanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Aksi halde altta yattan hastalığın tedavisi zor bir hale dönüşebiliyor, dediler.

Genellikle ansızın oluşan ve günler geçmesine rağmen azalma göstermediği için günlük yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen boğazda takılma ve gıcık hissi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Aslında bu hissin bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak da görülebildiği bilinir

Sesiniz her zamankinden farklı tonlarda, daha az ya da çatallaşarak çıkıyorsa nedeni alerji, sigara, enfeksiyon, reflü veya sesinizi yanlış kullanmanız olabilir.

Ses kısıklığına neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Ses kısıklığı, çoğunlukla altta yatan faktörün tedavi edilmesiyle ortadan kalkıyor ve ses tellerinin ayrıca tedavisi gerekmiyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanları, ses kısıklığına en sık yol açan beş nedeni şöyle açıklıyor

Geniz Akıntısı Belirtileri
Boğazda gıcık ve takılma hissi, sürekli boğazı temizleme ihtiyacı, ağızda kötü koku ve balgam geniz akıntısı belirtileri olabilir

Geniz Akıntısı Nedir?
Burun ve sinüsler bir nazal akıntı salgılar. Bu akıntı solunum havasının nemlenmesini sağlar. Bazı nedenlere bağlı olarak nazal akıntı daha koyu, daha yapışkan ve aynı zamanda kokulu bir hal de alabiliyor. Bu durum geniz akıntısı olarak adlandırılıyor. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu durumunda nazal akıntıda söz konusu değişimler yaşanabiliyor. Sinüzit sorunu yaşayan kişilerde de çoğunlukla geniz akıntısı problemi yaşanır. Özellikle kronikleşmiş sinüzit durumunda enfeksiyon atakları ile birlikte ortaya çıkan geniz akıntısı burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi sorunları da beraberinde getirir. Geniz akıntısı bazı kişilerde iltihaplı bir hal alıyor ve bu durumda yaşanan sıkıntılar d daha ciddi bir boyut kazanıyor.
Geniz Akıntısı Nasıl Azaltılır?
Elbette öncelikle bir sağlık kuruluşunda muayene olmanız gerekiyor. Hekim tarafından önerilen ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Bununla beraber Günlük sıvı alımını arttırmanız yaşadığınız sıkıntıyı da azaltır. Sıcak bitki çayları tüketmeye özen gösterin. Evde bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek burnunuzu bu suyla temizlemeniz rahatlamanızı sağlar. Alkol, sigara ve kafein içeren içecekler geniz akıntısını arttırır, bunlardan uzak durun. Havası kuru bir yerde yaşıyorsanız burun nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz.
Geniz Akıntısı Tedavisi
Tedavi için öncelikle geniz akıntısına neden olan sorun tespit edilmelidir. Ardından bu sorunu gidermeye yönelik bir tedavi uygulandığında geniz akıntısı da kendiliğinden ortadan kalkar. Bu aşamada sadece geniz akıntısına yönelik ek tedavi de uygulanabilir. Dekonjestif burun damlaları kullanılabilir ve hekim tarafından burun içi nemlendirici kremlerin kullanımı önerilebilir.

Boğazda Gıcık ve Takılma Hissine Neden Olan Durumlar

SESİN YANLIŞ KULLANIMI
Sesin yanlış kullanımına bağlı olarak gelişen ses kısıklığı genellikle öğretmen ve çağrı merkezi çalışanı gibi sesini çok kullanan bir işte çalışanlarda görülüyor. Kişinin sesini her zamankinden farklı tonda kullanması olarak tanımlanan bu faktör; sesin uzun süre gürültülü ortamda kullanılması ve aşırı bağırarak konuşulması gibi durumları kapsıyor. Ayrıca kişilerin yaşı, mesleği ve sosyal hayatı ile kişiliği de bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını etkiliyor. Sesini sürekli olarak yanlış kullanan kişide ise ses tellerinde kalınlaşmalar başlıyor, nodül oluşabiliyor. Ses tellerindeki bu kronik zarar, sesin doğru kullanılmaya başlanmasıyla iyileşebiliyor. Bazı vakalarda ise cerrahi müdahale gerekebiliyor.Uzun süreli veya sık tekrarlayan durumlarda bir K.B. B uzmanına başvurmak gerekiyor.

SİGARA İÇİMİ
Sigaranın içeriğindeki maddeler, ses telleri üzerindeki epitele (örtüye) zarar veriyor ve altındaki tabakada da ödeme neden oluyor. Özellikle kadınlarda buna bağlı olarak ses kalınlaşması meydana geliyor. Sigara içimi epitelin zaman içinde yaralanmış bir doku haline gelmesine de neden oluyor ve hücreler değişmeye başlıyor. Kansere giden ilk adımlar bu evrede görülmeye başlıyor.

REFLÜ
Boğazda Gıcık Boğaz Reflüsü Belirtisi Olabilir!
Reflü, mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasına deniliyor. Genellikle reflüsü olan hastaların göğüs ve boğaz bölgesinde yanma ile acıma şeklinde şikayetleri oluyor. Böyle durumlarda asidin yukarı çıkıp ses tellerinde hasar oluşturmasına bağlı olarak ses kısıklığı gelişebiliyor. Bu hastalarda ses yorulmaları, ses kısıklığı, çatallaşmalar, sürekli sesi temizleme isteği ve kronik öksürük meydana gelebiliyor. Ses kısıklığı sabahları genellikle daha kötü oluyor ve gün içerisinde düzelme eğilimi gösteriyor. Yağlı, baharatlı yemekler, kahve, çay ve asitli içeceklerin tüketilmesi sonrasında reflüye paralel olarak ses kısıklığında artış olabiliyor.
Boğaz Reflüsü Belirtileri
Boğazda gıcıklanma ve takılma hissi
Ses değişimi
Balgam
Sıklıkla boğaz enfeksiyonu geçirmeye başlama
Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı
Orta kulak iltihaplanması
Boğaz Reflüsü Nedenleri
Yapılan araştırmalara göre boğaz reflüsünün en yaygın nedeni düzensiz beslenmedir. Aynı zamanda asitli ve gazlı yiyecek ve içeceklerin sıklıkla tüketilmesi de boğaz reflüsüne adeta davetiye çıkarıyor. Baharatlı yiyeceklerin sık tüketilmesi bu soruna neden olan bir diğer etmendir. Ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları çok fazla kullananlarda da bu problem oluşabiliyor. Kansızlık, vitamin eksikliği, yemek yedikten sonra hemen yatma alışkanlığı olması da nedenler arasında yer alıyor. Ayrıca sigara ve alkol kullanımının da bu hastalığa neden olduğu bilinmelidir.
Boğaz Reflüsü Tedavisi
Öncelikle boğaz reflüsüne sebep olan etmenler tespit edilerek ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi uygulanır. Tedavide en önemli unsur kişinin beslenme ve yaşam alışkanlıklarını değiştirmesidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme, bol sıvı tüketimi, yemekten hemen sonra yatmama ve hareket etme alışkanlığına geçilmesi gerekir. Örneğin yemek ile uyku arasında en az 3 saat bulunması gerekir. Yemek sonrası uzanmak yerinde dik oturmak ve haraket etmek yaşanan sorunu azaltacaktır. Ayrıca şeker hastalığı, vitamin eksikliği ya da kansızlık gibi sorunlar varsa, bunların ortadan kaldırlmasına yönelik tedavi de uygulanmalıdır. İlaç tedavisi mide asidini önlemeye yönelik olarak hekim tarafından tercih edilebilir. Tedavi öncesi endoskopiye de gereksinim duyulabilir.

LARENJİT
Larenjit ses kısıklığının en sık görülen sebebini oluşturuyor ve çoğunlukla nezle, grip veya sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ortaya çıkıyor. Bazen ateş ve boğaz ağrısıyla birlikte görülse de, çoğu zaman ağrısız bir ses kısıklığı olarak gelişiyor. Larenjit nedeniyle görülen ses kısıklığında temel problem enfeksiyonun ses tellerinde oluşturduğu ödem oluyor. Ancak bazen üst solunum yolu enfeksiyonunda ikincil gelişen geniz akıntıları ve boğazda gıcıklanmalara bağlı yoğun öksürük ve boğaz temizleme hareketi de ses tellerinde ödeme yol açabiliyor. Larenjit tanısı konulduktan sonra ses istirahati, üst solunum yolu enfeksiyonunun tedavisi ve bol su içilmesi hastalığı geriletiyor. Hastalık gerilemezse hekimi mutlaka bilgilendirmek gerekiyor.

ALERJİ
Alerjik kişilerin burun etlerinde hafif şişlik ve tıkanıklık, ses tellerinde de hafif ödem olabiliyor. Alerjenlerin etkisinde değilken çok rahat olan bu kişiler, alerjenle karşı karşıya oldukları durumda sık hapşırma, burun ve damak kaşıntıları, geriye doğru geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin yanı sıra çabuk yorulan ve monoton bir sese sahip oluyorlar. Bu kişilerin burunlarından iyi nefes alabildikleri dönemlerde, sesle ilgili problemlerinde de büyük oranda azalma görülüyor. Alerji tedavisinin yanı sıra iyi nefes almayı sağlamak için radyofrekans ile burun etleri küçültülüyor ve hastanın şikayetleri azalıyor.

SES TELLERİNDE FELÇ GELİŞMESİ
Ses telinde felce bağlı gelişen ses kısıklıkları nadir olarak görülüyor. Cerrahi girişim sonrası gelişebildiği gibi, darbeye bağlı olarak tiroit bezine ait kitlelerde, boyun, akciğer ve beyinde ortaya çıkan kitlelerde de gelişebiliyor. Bazı enfeksiyonlar sinir harabiyeti yaratıp, ses tellerinin hareketinden sorumlu olan sinire hasar verip, ses kısıklığına yol açabiliyor. Aynı zamanda parkinson, alzheimer, ALS gibi nörolojik hastalıklarda da ses telinde felç oluşabiliyor. Ancak ses teli felcinde çoğunlukla hiç bir sebep bulunamıyor. Bu gibi durumlarda ses telinin bir müdahale yapılmadan tekrar hareket etmesi için 12-18 ay bekleniyor. Bazı hastalarda hareketin geri geldiği görülüyor, ancak gelişme olmayanlarda nefes darlığını ortadan kaldırmak veya ses kalitesinde düzelme sağlamak için cerrahi girişim yapılabiliyor.

SES TELLERİNDE POLİP YADA NODÜL
İyi huylu ve yayılma göstermeyen kitleler olan polip ile nodüller ses tellerinde gelişiyor ve bu ses tellerin doğru kapanmasına olanak vermiyor. Ağrısız olan bu tarz kitleler bazen öksürükle birlikte kan gelmesiyle kendini gösterebiliyor. Küçük kitlelerde ses kısıklığı geçici ancak tekrarlayıcı olabiliyor. Özellikle sesin yorulduğu, üst solunum yolu enfeksiyonu geçirildiği veya yüksek sesle konuşulduğu zaman ortaya çıkan tekrarlayıcı ses kısıklıklarında polip veya nodül akla gelmeli. Daha büyük kitlelerde ise ses sürekli olarak kısık oluyor veya kalitesi bozuluyor. Her iki durumda da hemen bir K.B.B hekimine başvurmak gerekiyor. Bu gibi durumlarda hekim ses istirahati, reflü tedavisi, ses terapisi veya daha büyük kitleler için cerrahi önerebiliyor.

KANSER
Kanser ses kısıklığının en ciddi sebebini oluşturuyor. Ses tellerindeki kanserlerin hemen hepsi sigara içen veya yoğun ikinci derece sigara dumanına maruz kalan kişilerde görülüyor. Sigara içen bir kişide tekrarlayıcı veya sürekli hale gelmiş ses kısılması veya sesin kalitesinde değişme saptanması durumunda hemen bir K.B.B. hekimine başvurulmalı. Ek olarak kansere bağlı ses kısıklıklarında nefes darlığı, boğazda özellikle öksürük ile birlikte kan gelmesi, ağız kokusu ve yutkunma güçlüğü görülebiliyor. Kış aylarında ses kısıklığın yaygın olması, dolayısıyla sigara içen kişinin dikkate almaması nedeniyle tanıda gecikme olabileceği için kanserin büyüme veya yayılma riski olabiliyor. Bu nedenle sigara içen ve sürekli veya tekrarlayan ses kısıklığı sorunu olan hastalarının mutlaka bir hekime danışmaları gerekiyor.

Boğazda Gıcık ve Takılma Hissine Neden Olan Diğer Etmenler
Vücudun susuz kalması
Psikolojik etmenler
Boğaz iltihabı
Boğaz tahrişi
Çeşitli alerjiler

Boğazda Gıcık ve Takılma Hissini Nasıl Yok Edebilirsiniz?
Elbette bu sorunu yaşayanlar öncelikle sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi görmelidir. Bununla birlikte evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de yaşadığınız sıkıntıyı büyük oranda azaltabilir ya da ortadan kaldırabilir.
Damla ve Sprey Kullanımı
Boğaz için üretilen damlalar ve spreyler boğazdaki kuruluğu ortadan kaldırarak daha nemli olmasını sağlar. Bu da özellikle gıcık hissini ciddi oranda azaltır. Boğaz pastilleri de boğazı nemlendirme noktasında etkin olabiliyor.
Tuzlu Su ile Gargara
Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek boğazınızla gargara yapın. Günde 3 defa tekrarlamanız rahatlamanızı sağlayacaktır.
Zencefil ve Bal
Bir çay kaşığı bala bir çay kaşığı zencefil karıştırarak tüketmeniz ya da çayınıza eklemeniz bir hayli rahatlamanızı sağlar. Özellikle boğazı yumuşatma etkisi olan bu karışım yutkunma zorluğu sorununu da ortadan kaldırır.
Zerdeçal ve Süt
Bir bardak ılık süte bir çay kaşığı zerdeçal ekleyerek içmeniz hem gıcık hissini hem de takılma hissini azaltabilir.

Prof. İbrahim Saraçoğlu'da "Ses kısıklığına karşı kür nasıl yapılır? Hangi bitkiler ve meyveler kısık sesi düzeltmede işe yarar? Sesimizi korumak için hangi besinleri tüketmeliyiz?" sorusuna da şe şekilde cevap vermektedir.#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.