@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Raporluların, Reçetesiz İlaç Temini Sürekli Hale Getirilsin.
Her şerde bir hayır vardır derler. Korona belası başta ülkemiz olmak üzere dünyaya korku ve endişe dolu günler yaşattı. Bir virüs süper güç denilen devletleri bile fos durumuna getirirken ülkemizin başarısı tarihe altın harflerle yazılır duruma getirdi.

Bunda başta Devletimizin gayreti, Cumhurbaşkanlığı'nın istikrarlı kararları ve Sağlık ile birlikte Emniyet teşkilatının özverili çalışması ve vatandaşlarımızın riayeti önem arzeder.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın müthiş idaresi de yıllar yılı asla unutulmayacak kadar takdire şayandır.

Evet, korona belası biz insanlara çok ders verdi. Bir çok uygulama değiştir.Okullar bile yılların alışkanlığını değiştirmek zorunda kaldı. İnsanların davranışları değişti.

Ders alanlar oldu.

Uygulamalar değişti derken yıllardır bir istek olan ve her vatandaşın arzusu olan raporlu hastaların ilaçlarını doktora gitmeden direk eczaneden günü gelince alabilme şansı da bu dönemde uygulandı ve sayısız hasta ve hasta yakını bu kolaylık için dua etti.

erolkaranet olarak geçmiş yıllarda da sıkça dile getirdiğimiz ve "Raporlu hastaların ilaç çilesi" ve "Sağlık Bakanı Bu Sesi Duysun.. İlaç Yazdırma Çilesi Son Bulsun" ve "Yaşlısı var yatalağı var, bu uygulama bazen zulüm oluyorbaşlıklarla iletmeye çalıştığımız hatta sosyal medya üzerinden ve zaman zaman gönderdiğimiz öneri epostalarıyla raporlu hastaların sadece ilaç yazdırmak için hastane yollarına düşmesine, çekilen çilelere, yaşanan sıkıntılara son verilmesini istemiştik.

Ne var ki tüm duvarlar sağır olunca bu dert zaman zaman insanların çileden çıkmasına kadar varmıştır.

15 Mart 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konulan "Kronik hastalığı nedeniyle raporlu ve sürekli kullanımı gerektiren ilaçların sağlık kuruluşlarına giderek reçete yazılmasına ihtiyaç duyulmaksızın sadece raporlu ilaçlarını eczanelerden alınabilecek." kararı ile tüm raporlu hasta ve yakınları derin bir nefes aldı.


Kararın Haziran 2020 tarihi ile biteceği, endişesi de yine hasta ve yakınlarını düşündürmeye başladı. Yine eskisi gibi randevu almalar, gün beklemeler, bir reçete yazdırmak için ulaşım ve zaman kaybetmeler, doktorları meşgul etmeler, muayene olması gereken hastaların haklarını yenilmesine sebep olan uygulamanın baş göstermesinden duyulan endişe için vatandaşların başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'ndan talepleri bu uygulamanın sürekli hale getirilmesi talebinin millet yararına dikkate alınması dileğine kayıtsız kalınmaması temenni edilmektedir.

erolkaranet / 16.05.2020


#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.