@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner

Reklam

Kurana Göre Tebliğ Edenlerin Para KazanmasıKURAN'A GÖRE DİN TEBLİĞ EDİLEREK PARA KAZANILMAZ...


Bu konu aslında defalarca gündem olmuş bir konu. Biz de Kuran’daki ayetlerle bir kere daha hatırlatmak istedik.

Kuran’a baktığımızda, dini anlatmaktan para kazanmak bir mümin için yasaktır. Dini anlatarak para kazanan kimselere de uyulmaması gerektiği bildirilir.

"Sizden ÜCRET İSTEMEYENLERE UYUN, onlar hidayet bulmuş kimselerdir." (Yasin suresi,21)

Bu ayetten, dini anlatmaktan para kazanmanın çok kötü bir davranış olduğunu, doğruyu bulanın ancak dini anlatmaktan para kazanmayanlar olduğunu anlıyoruz. Kuran “DİNİ ANLATMAKTAN PARA KAZANMAK YASAKTIR” mesajı veriyor ise, biz müslümanlar olarak buna uymakla yükümlüyüz.

Kuran'da din adamlarını övücü hiçbir ayet bildirilmediği gibi hep din adamlarına karşı ağır eleştiri içeren ayetler indirilmiştir. Kuran’da zaten din adamı diye bir zümre de oluşturulmamıştır. Kuran’ın oluşturmaya çalıştığı toplum yapısında, KADIN-ERKEK HER MÜMİN, KURAN'I ARAŞTIRMAK, ANLAMAK, BİLMEK VE İÇİNDEKİ MESAJLARI İNSANLARA TEBLİĞ ETMEKLE sorumlu tutulmuştur.

Bu zamana kadar, gönderilen hiçbir peygamber dini anlatmaktan ötürü para kazanmamıştır. Ancak savunma savaşı serbesttir, savaş ganimeti kazanmak başka bir şeydir, her Peygamber de savaş yapma durumunda kalmamıştır.

Nitekim Kuran’da Elçilerin dini anlatmak için ücret almadıklarını aşağıdaki ayetlerdende açıkca görmekteyiz.

Hz. Yunus Ücret İstemedi

Eğer yüz çeviriyorsanız, sizden zâten hiçbir ücret istemedim. Benim ücretim, ancak ALLÂH’a aittir. Bana müslümanlardan olmam emredildi.” (Yunus Suresi, 72)

Hz. Hud Ücret İstemedi

Hûd; “Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 127)

Hz. Nuh Ücret İstemedi

Nûh;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 109)

Hz. Salih Ücret İstemedi

Sâlih;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 145)

Hz. Lut Ücret İstemedi

Lût;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 164)

Hz. Şuayb Ücret İstemedi

Şu’ayb;“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan ALLÂH’a aittir.” (Şuara Suresi, 180)

Hz. Muhammed Ücret İstemedi

İşte, o Peygamberler, ALLÂH’ın doğru yola ilettiği kimselerdir. (Ey Muhammed!) Sen de onların tuttuğu yola uy. De ki: “Bu tebliğe karşı sizden bir ücret istemiyorum. O(Kur’ân), bütün âlemler için ancak bir uyarıdır.” (Enam Suresi, 90)

Görüldüğü gibi diğer peygamberlerin de izlediği yol, son peygamberin de izlediği yol, tebliğden para kazanmamaktır.

Kuran’da bu kadar açık ve defalarca tekrarlanan bir gerçeğin, hala daha kendisine Müslüman diyen toplumda bilinmemesi, hala daha bu konu üzerinden tartışmalar olması, aslında dinimizdeki gerçeklerin nasıl da öğrenilmediğini gözler önüne seriyor.

Gerçek mümin, Allah rızası için yaptığı hiçbir işi, insanlardan maddi-manevi çıkar amacıyla yapmaz. Zekat verdiği insandan bile teşekkür beklemez. Beklentisi sadece Allah’tandır.
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam


Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam