@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Evlenmeden önce bunu yapın

Evlenmeyi düşünüyorsanız öncelikle kendinize sormanız gereken sorular var.

Günümüzde evlilikler çoğunlukla sağlıklı yürümüyor. Başlıca sebeplerden biri de evlenmeden önce doğru kararı verip verememek...

İster evliliğe giden ciddi bir ilişkide olun ister yeni tanıştığınız biri hakkında karar vermeye çalışın, evlilik öncesi kendinizi sorgulamanızda fayda var. Bir sonraki adımı atmadan önce kendinize sormanız gereken 20 soruyu Uplifers olarak sizler için derledik.

Bu ilişki daha iyi olmamı mı sağlıyor daha kötü olmama mı neden oluyor?

Partneriniz, kendinizi geliştirmeniz için sizi cesaretlendiriyor mu, yoksa sizin başarılarınız ve kendinizi hep bir adım öteye taşımanız onu korkutuyor mu?
Birbirimizi gerçekten olduğumuz gibi kabul edebiliyor muyuz?

Herkesin, hayatındaki insanlarda değiştirmek istediği birkaç yön vardır. Ama kimse, özgün olmasına izin verilmediği, kendine has özelliklerinin kabul görmediği bir durumda yaşamak istemez.

Ben kimim?

Eğer kendi kişiliğinizden emin değilseniz, partnerinizin doğru bir tercih olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Bu ilişkide olmaktan mutlu muyum?

Hayatı biriyle paylaşma fikri, sizi tamamlayan ya da mutlu eden birilerini bulmakla aynı anlama gelmiyor. Ama şunu kabul etmek lazım: Evdeki mutluluk hayatınızın diğer alanlarına da yansır. Eğer sürekli kavga ediyorsanız ya da genel olarak beraberliğiniz çok iyi gitmiyorsa, bu, hemen ayrılmanız gerektiğini göstermiyor (bir terapiste görünmeyi deneyebilirsiniz). Fakat bir insanla, değişeceğini umut ederek evlenmek oldukça kötü bir fikir.

Kapana kısılmış gibi mi hissediyorum?

Genel olarak bu ilişkide olmaktan mutlu musunuz yoksa arada sırada kaçacak bir yer mi arıyorsunuz? İlişkinize çok zaman harcadığınız için mi onu devam ettiriyorsunuz yoksa partnerinize bağlandığınız için mi?

İlişkimizin önünü tıkayacak bir şey mi yapıyorum?

Belki daha dikkatli ya da düşünceli olmanız gerekiyor ya da olumsuz şeyleri geride bırakıp kafanıza takmamak konusunda daha başarılı olmanız. Belki de bir çift terapisine başlama fikrini ortaya atan siz olmalısınız. Konu ne olursa olsun, bir adım ileri gitmeyi deneyin.

İlişkimiz dengeli mi?

Verilen tavizler, ilgi ve destek ile yapılan fedakarlıklar düşünüldüğünde, ikiniz de eşit durumda mısınız? Yoksa bir taraf her zaman daha mı çok kendinden ödün veriyor?

Birlikte eğleniyor muyuz?

Karşılıklı oturup hiç konuşmadan yemek yiyen çiftleri izlediniz mi hiç? Evet, hiç eğlenceli değil.

Tek başımıza olduğumuzda da eğleniyor muyuz?

Yapışık ikizler gibi sürekli beraber gezen ve tek başlarına eğlenemeyen çiftlerden de olmamak lazım.

Neden bu ilişkideyim?

Partnerinizi sevdiğiniz, ona güven ve saygı duyduğunuz ya da değer verdiğiniz için mi bu ilişkidesiniz yoksa yalnız kalmaktan korktuğunuz, para sıkıntısı çekeceğinizi düşündüğünüz ya da arkanızda bırakmak istemediğiniz bir hayat kurduğunuz için mi?

Bu ilişki nereye gidiyor?

Anı yaşamak müthiş bir duygu, bunda hepimiz hemfikiriz. Fakat eninde sonunda ilişkiniz bir plana ihtiyaç duyacak ya da çiftlerden biri gerginleşecektir.

Partnerime gerçekten güveniyor muyum?

Bazılarının bu soruya verdikleri yanıt çok yıkıcı olabilir. Eğer siz de onlardan biriyseniz, nasıl güven inşa edeceğinizi ya da var olanı nasıl onaracağınızı düşünme vakti gelmiş olabilir. Eğer aranızda güven yoksa, ilişkinizin de pek şansı olmaz.

İyi bir insanla mı birlikteyim?

Eğer partneriniz hakkında bugün bildiklerinizi en başından bilseydiniz ve sadece arkadaş olsaydınız, başkası için onun adına kefil olur muydunuz?

Partnerim bana çekici geliyor mu?

Fiziksel çekicilik bir ilişkideki en önemli etken olmayabilir, fakat sırf rahatsınız ya da her şey kağıt üzerinde çok iyi diye, size çekici gelmeyen biriyle birlikte olmaya da kendinizi zorlayamazsınız.

Bir partner mi yoksa bir ebeveyn gibi mi hissediyorum?

Sevdiğiniz birine ilgi ve sevgi göstermek harika bir duygu olsa da, kendinizi bir çocuk yetiştiriyormuş gibi hissetmeye başladığınız an, bir yerde bir yanlışlık var demektir.

Sevgilim bana arka çıkıyor mu?

Birbirine her zaman destek olan, her durumda arka çıkan ve kollayan bir çift gibi misiniz yoksa partnerinizin sizi hep yarı yolda bıraktığını ve farklı takımdaymış gibi davrandığını mı hissediyorsunuz?

Aynı yolda mı ilerliyoruz?

Bazı çiftler evlilik, din, bebek sahibi olmak gibi ciddi konularda konuşmaktan kaçınır, bu konuların kendi kendilerine hallolacaklarını düşünürler. Fakat zaman geçtikçe, bu işin böyle olmadığını onlar da fark eder ve bir taraf (hatta bazen iki taraf da) kendini kapana kısılmış bir durumda bulur.

Beraber büyüyor muyuz?

Hepimizin büyüyüp gelişmeye ve ayrı bir hayat kurmaya hakkı var. Peki partneriniz ve siz, birer birey olarak büyürken hâlâ aynı tutkuları paylaşıyor musunuz?

Ben hâlâ aynı ben miyim?

Birine aşık olmak, onun bizi, kendi istediği gibi değiştirmesine fırsat vermek demek değildir. Bu kişiliğiniz bütün yönleri için geçerli.

İçimdeki ses ne diyor?

“İçime doğdu” dediğiniz durumlarda genelde haklı çıktığınızı unutmayın. Kendinizi dinleyin.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.