@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Diyanet, Müslümanın Yoga Yapması Uygun DeğildirMalumunuz Yoga, Hindistan kökenli dini bir ritüel. Bakmayın birilerinin para kazanmak için "ibadet değil, spor ve egzersizdir" demesine.


Biraz araştırırsanız, Yoga'nın Hinduizm ve Budizm dininin bir ritüeli olduğunu öğrenebilirsiniz.Hint inanışına göre tarihte ilk kez Yoga yapan Shiva (Şiva)'dır. Hinduizm'de "Yıkım ve Yeniden Doğuş Tanrısı" olarak kabul edilen Şiva, Hintlilere göre sözde Tanrı'nın üçüncü halidir. Şiva, yogayı sözde tanrıça olan karısı Paryati'ye öğretmiştir. Hindistan, Şiva'yı yoga yaparken gösteren heykel ve resimlerle doludur. Yoga kursuna gidenler bilir, hareketlere "om" diyerek başlanır. "Om" kelimesi Hindulara göre tanrının adıdır. Bu konuda yazılacak daha birçok husus var, ama sadece bunlar bile yoganın Hindular için dini bir ritüel, yani ibadet olduğunu anlamamıza yeter sanırım.Birçok Hindu tarikatının çeşitli ülkelerde ve bu arada Türkiye'mizde yoga kursu adı altında misyonerlik yaptığını, bu işi iyi niyetle yaptıklarını söyleyen yoga üstatları bile itiraf ediyor. Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde huzur arayan ünlü isimlerin yoga sayesinde din değiştirdiği haberlerini okumuşsunuzdur.
Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'de hızla yayılan Hint ve Uzakdoğu kökenli reiki, transandantal meditasyon, ananda marga ve feng sui gibi akımları, Müslümana ve Müslümanlığa uygun olmayan öğretiler ve eylemler olarak tanımladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının sayfasından yayınladığı açıklamada "Müslümanın, başka bir dinin inanç ve ibadetlerine dayandığını bilerek, yoga yapması uygun değildir." dedi.
Diyanet Fetva makamından "Yoga yapmanın hükmü nedir? sorusuna yapılan açıklamada
"Yoga, Hinduizm ve Budizm’de kişiye birtakım ilâhî bilgiler ve yetenekler kazandırarak, onun arınmasına ve hakikate ulaşmasına aracı olması amacıyla uygulanan bir yöntemdir.
Son yıllarda ülkemizde bedensel egzersiz ve psikolojik terapi faaliyetleri görünümünde yaygınlaşan yoga merkezlerinin önemli bir kısmı kendilerini bu dinlerden ayrıştırarak bağımsız yoga uygulayıcısı oldukları söylemiyle faaliyet göstermektedirler. Ancak yoganın dinî bir yönünün bulunmadığı ve zihinsel arınmayı amaçlayan alıştırmalar olduğu söylemi tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Hint dinlerinde yoga, dinî bir uygulama olarak varlığını sürdürmektedir. (“Brahmanizm”, DİA, VI, 331) Buna göre bir Müslümanın, başka bir dinin inanç ve ibadetlerine dayandığını bilerek, yoga yapması uygun değildir." denildi.
Diğer bir husus ise, insanlar bunu bedensel ve ruhsal yönden rahatlamak için yapıyorlarsa, bunun yerine İslâmiyet'in emrettiği ibadetleri yapmak daha iyidir. Çünkü yapılan ibadetler (namaz, oruç, vs.) hem insanın ruhunu rahatlatır hem de insanın bedeni yönden sıhhat bulmasını sağlar. Ayrıca bu ibadetleri yapmakla kendi dininin emirlerini yerine getirmenin verdiği bir huzur hali yaşanır. İbadet yerine yapılan sun'i hareketler ibadetin yerini tutamaz. Namaz ve oruç gibi ibadetlerin madden ve manen insana verdiği faydalar ilmen dahi isbat edilmiştir. Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de “Kalpler yalnız Allahı zikretmekle mutmain olur.” buyurmuştur.

Derleme : Dinierk
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.