@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Taharet almak, Küvete oturmak orucu bozar mı?

Taharet almak orucu bozar mı? Oruçlu iken, taharet alırken tenasül uzvuna su kaçması orucu bozar mı?  Taharetlenirken su kaçsa bile rektumda tıbbi olarak hiçbir emilim olmuyormuş, emilim olmadığı halde rektuma su gitse orucu etkiler mi?

Taharet yani Büyük abdest sırasında temizlenirken anüs deliğinden vücûda su girerse, oruç bozulmaz. Çünkü bu, yeme ve içme değildir. Ayrıca yeme ve içme hükmünde de değildir. Ancak taharet alırken aşırıya kaçıpta makada (dübür,arka)su kaçırırsa o zaman oruç bozulur

Taharet alırken suyun içeri girme ihtimali yüksektir bunun için;  Oruçlu kimse, taharetlenirken, suyun içeriye girmemesi için, nefes almamalıdır. Oruçlu bir kimse, taharetlenirken su içeriye girerse, orucu bozulur. Bahr-ür-Râık'ta da böyle yazılıdır. (Fetâvâ-i Hindiyye)

Ömer Nasuhi Bilmen hoca da, Büyük İslam İlmihâli kitabında şöyle yazıyor:

Oruçlu olan kimse, büyük abdest temizliği yaparken, içeriye su geçmemesi için nefes alıp vermemelidir. Bu temizlikte aşırı gidilir de, su hukne yerine kadar ulaşırsa, orucu bozar.

Din kitaplarında bu bilgiler veriliyor. (Taharetlenirken su kaçabilir, nefes almamalı) deniyor. Kaçmaz diyen hiçbir kitap, hiçbir İslam âlimi yoktur. Yine din kitaplarında, (Göle ve denize girip hemen çıkmakla oruç bozulmuş olmaz) deniyor, ama dakikalarca su içine oturmak, denizde yüzmekle, suyun kaçmayacağı hiçbir kitapta yazmamaktadır. Buna rağmen zamane hocaları, kadını erkeği denizde rahatça yüzdürebiliyor, küvete suyun içine oturtup, (Saatlerce beklese de alttan su kaçmaz) diyebiliyor. (Bana göre bir şey olmaz, denizde saatlerce yüzmek, orucu bozmaz) diyen ve kitaptan nakletmeyenlere itibar etmemelidir.

Taharette temizliği iyi yapabilmek için mübalağa etmelidir. Ancak oruçlu ise, mübalağa yapılmaz, su içeri girip de orucu bozmaması için makatını büzmeden bir bez parçası ile silmeli. Yani taharetlenirken su içeri girerse oruç bozulur. (İbni Âbidin)

Zirâ büyük abdest sırasında daha fazla temizlenmeyi gerekçe göstererek makatının içine su girdirmesine gerek yoktur. Çünkü bu davranış, dînde aşırıya gitmektir.

Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda -üç defa- şöyle buyurmuştur:

"(Söz davranışlarında) aşırı gidenler (haddi aşanlar), helak olsunlar."

LAVMAN YAPTIRMAK

Lavman (Enema: Rektum yoluyla kalın bağırsaklara sıvı sevk etme, dışkıyı yumuşatarak boşaltma ve tedavi amacıyla belli maddeler içeren sıvının lavman aleti aracılığıyla rektumdan kalan bağırsaklara sevk edilmesi) ve makata konulan fitilin orucu bozan şeylerden olmadığı açıklanmıştı.

Bazı ilim ehli, insanın içine ulaşan (giden) her şeyin orucu bozduğundan dolayı lavmanın da orucu bozduğu hükmüne varmıştır. Bazı ilim ehli de, 'lavman orucu bozmaz' demişlerdir.

Bu konuda doktorların görüşüne başvurulmalıdır. Eğer doktorlar bunun yeme ve içme gibi olduğunu söylerlerse, lavmanı yeme ve içme hükmüne dâhil etmek gerekir ki bu takdirde orucu bozar. Yok eğer lavman vücûda yeme ve içme gibi güç vermez derlerse, bu takdirde lavman orucu bozmaz.

FİTİLLERİN DURUMU

Bir kimsenin, hasta ise anüsten verilen fitil kullanmasında bir sakınca yoktur.Çünkü bu fitil, yemek ve içmek gibi değildir. Ayrıca yemek ve içmek hükmünde de değildir.

Allah Teâlâ ve elçisi Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- (Ramazan'ın gündüzünde) yemeyi ve içmeyi bize haram kılmıştır. Yeme ve içmenin yerine geçen her şeye, yeme ve içme hükmü verilir. Ne lafız olarak, ne de anlam olarak yeme ve içme hükmünde olmayan şey, bu kapsama girmediğinden dolayı yeme ve içme hükmünün yerine geçmez.

Makattan tedavi amaçlı kullanılan fitiller, her ne kadar sindirim sistemine dahil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı için orucu bozmaz. Aynı şekilde kadınların da tedavi amaçlı vajina/fercinden kullanılan fitiller de orucu bozmaz.

Kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur. Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da, çok az olduğu için oruç bozulmaz.

Böyle bir istinca nerdeyse imkansızdır. Zaten bunun yapılması sağlığa zararlıdır. Bu nedenle normal şartlarda istinca yapmakla oruç bozulmaz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Derleme :  Erol Kara
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.