@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam


Öpüşmek orucu bozar mı?
Her Ramazan sıkça sorulan sorulardan biridir öpüşmenin orucu bozup bozmadığı. Bu soruya yanıt verebilmek için peygamber efendimizin hayatına bir göz atmak gerekiyor.

Ümmü Seleme ve Hz Aişe “Resulullah oruçlu olduğu halde hanımlarından birini öperdi ” diye rivayet etmiştir.

Farklı zamanlarda iki farklı sahabe, peygamberimize öpüşmek orucu bozar mı diye sormuş birine bozar diğerine bozmaz yanıtını vermiştir. Soruyu soran sahabelerden biri genç diğeri yaşlı idi. Burada kriter öpüşmenin devamının gelip gelmemesidir. Eğer sırf öpüşmekle kalacaksa, devamı gelmeyecekse bozmaz. Lakin genç insanların kanı kaynamakta, kendilerine engel olmaları çok zor olmaktadır. Bu nedenle gençlerin hanımlarına oruçlu iken öpmek maksatlı dahi yaklaşmamaları tavsiye edilmektedir.

Bir diğer husus ise oruçlu insanın nefsini terbiye etmesi gerektiğidir. Nefsi terbiye ve oruçlu iken oynaşmak birbirine taban tabana zıt şeylerdir. Bu nedenle oruçlu iken kendimizi açlıktan, günaha girmekten ve cinsellikten uzak tutmalı, bu tür eylemlerin iftardan sonraya bırakmalıdır. Şimdi size islam alimlerinin bu konuda görüşlerini verelim.

Tüm islam alimleri öpüşmenin orucu bozup bozmadığı konusunda fikir birliğine varmışlardır. Öpüşmenin kişinin devamını getirmeyeceği konusunda kendisinden emin olması koşuluyla orucu bozmayacağını dile getirmişlerdir.

Oruçluyken öpüşmek uçurum kenarında yürümeye benzer. Tehlikeli sularda yüzmeye benzer. Ne zaman başınıza birşey geleceği belli olmaz. O yüzden o sınırlara yaklaşmamakta fayda var.
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.