@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Banner


erolkaranet

Nikotin bandı orucu bozar mı?
Oruçluyken sigaradan uzak kalmak isteyenlere müjdeli haber.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sitesinden yapılan açıklamada Nikotin Replasman Tedavisi kapsamında kullanılan nikotin bandının oruç ibadetini bozmayacağı yönünde bilgi verildi. Son yıllarda sigarayı bırakmak için sıkça başvurulan NRT-Nikotin Replasman Tedavileri kapsamında kullanılan ve nikotinel bir ürün olan bantlar, Ramazan'ın gelişiyle oruç ibadetlerini gerçekleştiren Müslümanlar için bir soru işareti yarattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sitesinden (Din İşleri Yüksek Kurulu)) yapılan açıklamada Nikotin Replasman Tedavisi kapsamında kullanılan nikotin bandının oruç ibadetini bozmayacağı yönünde bilgi verildi. 

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmemektedir. (Bak. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 366-367)" açıklamasını yaptı

Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz. Bu açıdan sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları da orucu bozmaz.

Kaynak : Diyanet İşleri Başkanlığı

#diyanet #nikotinbandı #nikotin #fetva #sağlık #ramazan #oruç #dinişleri #ibadet #ilmihal #islam
Hukuk, Yaşam, Din, Sağlık, Magazin, Turizm

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.