Type Here to Get Search Results !

Banner

erolkara.net

Kadir Gecesinde Camilerde Olacak mıyız ?

Korona belası ülkemizle birlikte dünya ülkelerini öyle sardı ki süper güç denen devletler rezil oldu. Bir virüs denildi ancak gözle görülmeyen virüsle hayat içinden çıkılmaz hal aldı Ramazan'da teravih namazlarını evlerinde kılmak zorunda kalan Müslümanların umudu Kadir gecesini ve Bayram namazını camide eda etmek...Pekala, Kadir gecesinde camilerde olacak mıyız ?


Türkiye olarak ülkemiz bu salgın savaşında büyük mücadeleler vererek "benimsin" diyen "süper gücüz" diye hava atan ülkeleri tuş etti. Ve ülkemiz 54 ülkeye yardım ederek asıl gücün kimde olduğunu Allah'ın yardımıyla öğretmiş oldu.

Ülkemiz içerisindeki nankörlere rağmen dualarla ayakta duran bir ülkedir. Vatan, toprak, millet bütünlüğü içinde ümmet anlayışından, kardeşlik sevdasından vaz geçmeyen insanlar topluluğudur. Şehit kanıyla sulanmış peygamberler, evliyalar ve müminler yurdu olan ülkemiz bir kez daha ayakta kalmayı Allah'ın verdiği manevi güçle kazanmak üzere.

Bunda devletimizin de istikrarlı inançlı organları ile yaptığı faaliyetlerde de gördük.

Ve bu kazanım Müslüman milletimizin kul hakkından korkması, günaha girmekten kaçınması ve devlete itaatidir.

Dualardır, ezanlardır. Selalardır. İnsanların birbirine yardım eli uzatmasıdır. Merhametidir. Başta minarelerden yükselen tekbirlere, salavatlara evlerden yapılan dualara karşılık veren Allahu Teala'nın sonsuz rahmeti de eklendiğinde ülkemizin bu beladan ucuz ama ders verici ibret alınacak bir ders ile üzerimizden kaldıracağı ümidi içindeyiz.

Resmi rakamlar doğrultusunda edindiğimiz bilgilerden de gördüğümüz ve devlet ricalinin sevindiren, müjdelenen beyanlarıyla Mayıs'ın ortasından doğru kısıtlamaların bir çoğundan kurtulacağız. Hayat az da olsa canlanacak.

Bu doğrultuda bir ümidimiz de camilerin bilhassa cumaları ibadete açılması olacaktır. Cumalarda açılmasa bile Kadir gecesi en azından belli tedbirlerle ibadet izni verilmesi için duayap olmalıyız

Namaza seccadeyle gelinmeli ve sosyal mesafeye uyulmalı

Mübarek şehri Ramazan'da kapalı camiler yüreğimizi yakıyor. Hele hele arzın merkezi olan Kabe-i Muazzama'nın yalnızlığını televizyonlardan gördükçe içimiz daha da büyük bir yangın acısıyla kavruluyor.

Kabe mahzun, camiler mahzun, mümin mahzun olunca inanıyoruz ki Allah-u Teala göstereceğimiz tedbir, tevekkül ve dualar sonucunda bu musibeti üzerimizden kaldıracaktır.

Ve inanıyoruz ki Kadir gecesi camilerde müminlerin sesleri duyulacaktır. Camilerden tekbirler, hular yine yükselecektir. İnşaallah.

Bunun için hepimize düşen ilk görev devletin tüm uyarılarına uymak. Yasaklara riayet etmektir.

Gerekirse namazlar açık alanlarda kılınmalı
Kurallara, yasaklara, tedbirlere ve söylenenlere riayet edersek bir çok yerde camilerin açılmasına izin verileceği ümidi içindeyiz.

Bu şekilde davranılırsa Kadir Gecesi müminler camilerde bir kez daha hasretle kıyama kalkacak, secdeye varacak ve aminleri göklere yükseltmek için kubbelerin altında Allah'a şükretmek için bir araya gelecektir, diye düşünüyoruz.

Bunun için alınacak tedbirlerin şu şekilde olacağını ümit ediyoruz

 • Camilere 18 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar girmeyecek
 • Camilere gelenler arasında kronik hastalığa sahip olanlar (örneğin kalp rahatsızlığı, diyabet, kronik solunum yolları hastalıkları ve kanser) bulunmayacak
 • Cami görevlileri dahil camilere gelenlerin ellerinde eldiven, yüzlerinde maske olacak. Bunlar olmadan kimse camiye alınmayacak.
 • Camiye gelen herkes kendi seccadesiyle gelecek.
 • Nezle, grip, öksürük vs türden hastalık belirtileri olanlar içeriye alınmayacak.
 • Namazlar kısa tutulacak. Tesbihatlar uzatılmayacak.
 • İmamlar vaazları mümkün olan en kısa sürede bitirecek
 • Camilerde saflar arasında birer secde yeri boş bırakılacak
 • Hava durumu elverirse ve camilerin yanlarında açık alanlar mevcutsa gerekirse namazlar cami dışında eda edilecek
 • Kadir Gecesi kılınacak teravih namazı 10 rekatla sınırlandırılacak.
 • İmamlar dahil hiç kimse musafaha yapmayacak. Musafaha, tokalaşma, yakınlaşma cemaat arasında da kesinlikle olmayacak
 • Namaz biter bitmez camiler boşaltılacak ve ertesi günü dezenfektan işlemi uygulanacaktır. 

Bayram namazına hazırlıklar için camiler temiz tutulacaktır.
Hatta bayram namazında da aynı tedbirler alınması uygun bulunacaktır.

DiniErk / Erol Kara

Yorum Gönderme

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklamBilmeniz Gerekebilir