@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

Kadir Gecesinde Camilerde Olacak mıyız ?Korona belası ülkemizle birlikte dünya ülkelerini öyle sardı ki süper güç denen devletler rezil oldu. Bir virüs denildi ancak gözle görülmeyen virüsle hayat içinden çıkılmaz hal aldı Ramazan'da teravih namazlarını evlerinde kılmak zorunda kalan Müslümanların umudu Kadir gecesini ve Bayram namazını camide eda etmek...Pekala, Kadir gecesinde camilerde olacak mıyız ?


Türkiye olarak ülkemiz bu salgın savaşında büyük mücadeleler vererek "benimsin" diyen "süper gücüz" diye hava atan ülkeleri tuş etti. Ve ülkemiz 54 ülkeye yardım ederek asıl gücün kimde olduğunu Allah'ın yardımıyla öğretmiş oldu.

Ülkemiz içerisindeki nankörlere rağmen dualarla ayakta duran bir ülkedir. Vatan, toprak, millet bütünlüğü içinde ümmet anlayışından, kardeşlik sevdasından vaz geçmeyen insanlar topluluğudur. Şehit kanıyla sulanmış peygamberler, evliyalar ve müminler yurdu olan ülkemiz bir kez daha ayakta kalmayı Allah'ın verdiği manevi güçle kazanmak üzere.

Bunda devletimizin de istikrarlı inançlı organları ile yaptığı faaliyetlerde de gördük.

Ve bu kazanım Müslüman milletimizin kul hakkından korkması, günaha girmekten kaçınması ve devlete itaatidir.

Dualardır, ezanlardır. Selalardır. İnsanların birbirine yardım eli uzatmasıdır. Merhametidir. Başta minarelerden yükselen tekbirlere, salavatlara evlerden yapılan dualara karşılık veren Allahu Teala'nın sonsuz rahmeti de eklendiğinde ülkemizin bu beladan ucuz ama ders verici ibret alınacak bir ders ile üzerimizden kaldıracağı ümidi içindeyiz.

Resmi rakamlar doğrultusunda edindiğimiz bilgilerden de gördüğümüz ve devlet ricalinin sevindiren, müjdelenen beyanlarıyla Mayıs'ın ortasından doğru kısıtlamaların bir çoğundan kurtulacağız. Hayat az da olsa canlanacak.

Bu doğrultuda bir sevincimiz camilerin vakit namazlarında ve cumaları ibadete açılmış olmasıdır. Ümidimiz odur ki, Kadir gecesinde en azından belli tedbirlerle ibadet izni verilmesi için duayap olmalıyız

Namaza seccadeyle gelinmeli ve sosyal mesafeye uyulmalı

Mübarek şehri Ramazan'da camilerde teravihsiz olmak yüreğimizi yakıyor. Hele hele arzın merkezi olan Kabe-i Muazzama'da Ramazan Umresi yapmanın arzusuyla hasretle bekleyen yürekleri yananların özlemi daha da büyük bir yangın acısıyla içimizi kavuruyor.

Kabe mahzun, camiler mahzun, mümin mahzun olunca inanıyoruz ki Allah-u Teala göstereceğimiz tedbir, tevekkül ve dualar sonucunda bu musibeti üzerimizden kaldıracaktır.

Ve inanıyoruz ki Kadir gecesi camilerde müminlerin sesleri duyulacaktır. Camilerden tekbirler, hular yine yükselecektir. İnşaallah.

Bunun için hepimize düşen ilk görev devletin tüm uyarılarına uymak. Yasaklara riayet etmektir.

Gerekirse namazlar açık alanlarda kılınmalı

Bu şekilde davranılırsa Kadir Gecesi müminler camilerde bir kez daha hasretle kıyama kalkacak, secdeye varacak ve aminleri göklere yükseltmek için kubbelerin altında Allah'a şükretmek için bir araya gelecektir, diye düşünüyoruz.

@erolkaranet

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

İlginizi Çekebilir

Reklam