@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!


Banner

İnternetten Mukabele Olur mu ?

Koronavirüsle mücadele kapsamında camilerde mukabelede yapılamz oldu.  Kısıtlı şekilde sokağa çıkan, toplu olarak bir arauya gelmesi büyük sakıncalara sebep olan durum karşısında Müslümanlar mukabeleyi nasıl yapacaklarını düşünmeye başladılar.
Camilerden uzak kalmamızın hüznünü yaşadığımız şu günlerde, teravih namazlarımızı, mukabelelerimizi evimizde ifa etmek zorunda kalacağız. Ramazanın geleneksel alışkanlıklarından olan mukabele nasıl yapılacak. Aslında Kur'an-ı kerim bilenler için sorun yok.  Ancak Kur'an-ı bilmeyenler nasıl yapacaklarının derdine düştü.
Mukabele aslında karşılıklı birden fazla kişinin okumasıyla oldur. Hal böyle olmasına rağmen genellikle camilerde ya da toplu olarak evlerde yapılan okumalarda bir kişi okuyor, diğerleri takip ediyor.
Hiç şüphesiz makbul olan, mukabelede Kur’ân’ı bir insanın canlı olarak okumasıdır. İbadeti teknik bir cihaza yaptırmak dinimizde yoktur. diyen bazı alimler televizyon veya cd’den okunan bir mukabeleyi takip etmek veya dinlemek sevaptır, demektedir. Ancak bu durumda kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle yetinirse, Kur’an dinlemiş olur. Mukabele yapmış sayılmaz.
Hatim yapmış olmak için Kur'an'ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir. Ancak kişi mukabeleyi takip esnasında aynı zamanda okursa hem dinlemiş hem de hatim yapmış olur.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 'Televizyon veya CD’den mukabele dinlemekle hatim yapılmış olur mu?' sorusunun cevabını şöyle verdi: "Televizyondan Kur’an dinlerseniz hatim yapmış olmazsınız, sadece Kur'an dinlemiş olursunuz" açıklamasında bulunmaktadır.
Televizyon veya CD’den okunan bir mukabeleyi takip etmenin sevap olduğunun vurgulandığı yüksek kurul cevabında, şu görüşe yer verdi: "Hatim Kur’an’ın başından sonuna kadar okunarak bitirilmesidir. Kişi okunan mukabeleyi sadece dinlemekle Kur’an dinlemiş olur. Hatim yapmış olmak için Kur’an’ın bizzat tilavet edilmesi/okunması gerekir. Ancak kişi mukabeleyi takip esnasında aynı zamanda okursa hem dinlemiş hem de hatim yapmış olur."
Mukabele dinlemek çok sevap olmasına rağmen, TV’den, radyodan veya kasetten dinlemenin hiç sevabı olmaz. Yalnız öğrenmek niyetiyle dinlenebilir
Sonuç olarak, Öğrenmek niyetiyle televizyon, cd, radyo, telefon ve internet üzerinden dinlenir. Ancak,dinlemekle hatim olmaz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

ReklamReklam

Bilmeniz Gerekebilir