@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

Reklam

İlk Teravih Bu Akşam, ilk Oruç Yarın
Mübarek Ramazan Ayına bu gece kılacağımız akşam namazı ile birlikte ilk gecesine girmiş olacağız.  Müslümanlar ilk teravih namazını yatsı namazı sonrası salgın hastalık yüzünden evlerinde eda edecek ve gece yarısı da kalkacakları sahurla ilk geceyi yaşamış olacaklar

Takvimlerin 2 Nisan 2022 tarihini gösterdiği gün de Ramazan ayının ilk gününü yaşayacak olan Müslümanlar 11 aydır özlemle bekledikleri şehri Ramazan ayını yaşamaya başlamış olacaklardır.

1 Mayıs 2022 günü bitecek olan Ramazan ayının ardından da Ramazan Bayramının sevinci yaşanacak.

Ramazan ayı bu yıl geçen yıla göre 10 gün daha öne gelerek 24 Nisan Cuma Günü başlayacak

30 gün sürecek olan Ramazan orucu 1 Mayıs'ta da sona erecek.

2 Mayıs'da Ramazan Bayramı'nın 1. günü

Ramazan ayı ile birlikte başlayacak olan Teravih namazı iftardan sonra kılınan bir namazdır.

Milyonların kıldığı teravih namazı bu yıl 1 Nisan 2022 Cuma akşamını Cumartesi akşamına bağlayan gece ilk olarak kılınacak ve Ramazan ayının son gününden bir gün önceki gece sona erecektir.

Gece bir gün evvelden girdiği için teravih namazı cuma gününden başlayacak.

Aynı zamanda bu gece ilk sahur yemeği de yenilecek.

Ramazanı şerifin ilk gecesi olan bu gecede kim teravih namazı kılarsa Hak Teala o kimsenin bütün günahlarını bağışlar denilmiştir.

11 ayın sultanı olan bu gecede ayrıca bir tesbih namazı kılarak tevbe ve istiğfar etmek çok faziletlidir.

Ramazanın ilk gecesini ibadetle geçirip sabahlayan kimse için :"yeryüzü ve gökyüzünde bulunan bütün melaike istiğfar eder ve Hz.Allahın cennetü alada onlar için türlü türlü nimetler hazırladığını müjdeler.

Her iftar sonrası, Yatsı Namazı'ndan sonra kılınan Teravih Namazı ile Ramazan Ayı'nın bereketinden daha çok istifade etmek de yine bu ayın başlıca önemli konularından biridir.

Bu yüzden Ramazan'da Teravih namazı kılmak çok büyük sevaptır.

Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitir namazından önce kılınır. 20 rekat kılınır. Makbul olanı, her 2 rekatta bir selam vermektir. Ancak 4 rekatta bir selam verilerek de kılınabilir. İmam-ı Azam hazretleri, "Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Hz. Ömer,"teravihin 20 rekat olarak cemaatle kılınması kendiliğinden ortaya çıkarmamıştır. O, elindeki sağlam esasa, yani Resulullahın sünnetine dayanarak emretmiştir" buyuruyor. (El-İhtiyar)

Teravih namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar, imsak vakti girinceye kadar devam eder. Teravih namazı yatsıya tâbi bir sünnet olduğu için, vitir namazı teravihden sonra kılındığı gibi, önce de kılınabilir. Âdet olan, teravihi önce kılıp vitri sonra kılmaktır. Bu sebeple teravihin bir kısmında imama yetişen bir kimse, imam vitre kalkınca imamla beraber önce vitri kılıp sonra teravihten kılamadıklarını kazâ etmesi câizdir.

Teravih namazı vakti içinde kılınmazsa, vakti dışında ne cemaatle, ne de tek başına (münferiden) kazâ edilmez. İki veya dört rekatte bir selam verilir. Her selamdan sonra biraz oturmak sünnettir. Bu esnada salevat-ı şerife, salat-ı ümmiye, ayet veya dualar okunur.

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ve Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gibi ilahiyat fakültesi mezunu olmalarından dolayı kendini ilahiyatçı zanneden, bazı akademisyenler İslam'da böyle bir namazın bulunmadığı ve bunun beyhude bir ibâdet olduğunu iddia etseler de bu görüş sadece kendi kişisel fikirleri olarak dikkate alınmalıdır. Müslümanların bu tür söylemleri dikkate almamaları gerekir.

Hatta bozuk mezhep sahibi olanlara göre bu ibadet bidattır. Hatta onlar, tesbihat Mevlid Kandili ve bir çok vesileyle belirli günlerde Mevlid okunması gibi şeylere bi'dat olduğu gerekçesiyle şiddetle karşı çıksalar da  her nedense Teravih namazını bi'dat olarak görmemektedirler.

Selefîler'de ikişer rekatta bir selâm vererek ara vermek suretiyle, toplamda Sekiz rekât olarak icra edilir. Fakat, Ramazan ayı boyunca hatmedilen Kur'an aceleye getirilmeden ağır ağır okunduğundan her bir rekatın süresi Türkiye'deki uygulamalar ile kıyaslanamayacak kadar uzundur.

Erkeklerin camide cemaatle namaz kılmalarının, evde kıldıkları namazdan 27 derece daha fazla sevab olduğu, kadınların ise, evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevab olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir.

Kadınlar, cemaatle namaz kılmak için camiye gidemez. Kadınların, beş vakit namaz için veya cuma, teravih ve bayram namazları için, camiye gitmeleri caiz değildir. (Redd-ül-muhtar)

"Ramazan ayında inanarak ve sevabını umarak teravih namazı kılanın, günahları affolur." (Nesâi)

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.

Reklam

Reklam

İlginç Bilgiler

Reklam