@erolkaranet'te Aradığınız Kelime veya Konuyu Buraya yazınız!

erolkarasiteleri

                                                                                                   "

Banner

Düğün mevlidinde neler okunur, nasıl dua edilir

Mevlit töreni nasıl yapılır yazı serimizin ikincisinde Düğün mevlidinde dini programın nasıl yapılabileceğini anlatmak istiyoruz.

Mevlit töreni denilince hemen her fırsatta Süleyman Çelebinin mevlidini bilmeyenleri kurtaran süre-i şerife Yasin-i şerif okumaları olmaktadır.

Ölümde, düğünde vs. de her zaman her yerde Yasin süresini okumak adet haline gelmiş hatta düğün merasimlerinde, doğum merasimlerinde nedense kıyametten, azaptan bahseden sohbetler dahi verilmektedir.

Kimsede sormaz , "ya hocam en mutlu günde azaptan bahsetmenin yeri mi ?" demez. Diyemez.

Zira hocanın işine karışılmaz.Hocadan çokta bilinmez. Bir de Kuran dilini bilmediğimizden okunanın ne ile ilgisi olduğunu da bilmeyiz. O yüzden karışamayız.

Karışılırsa maazallah saygısızlık olur, dinden dahi çıkılır (!)

Şaka bir yana biz de mahihaber.com olarak mevlit programlarında bir din görevlisi yada bu konuda ehil biri nasıl bir program uygular yazı dizimizi yayına aldık.
Belki bir nebze faydalı olur umuduyla.

İnsanların en mutlu günlerinden biri düğündür.

Evlilikler hem Allah c.c'nın meri hem de peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselamın üzerinde önemle durduğu toplumsal yaşamanın helal dairesinde olan bir uygulamasıdır

Gelelim düğün mevlidi nasıl yapılır.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki , mevlit, dînî bir emir ve merasim değildir, dinimizde böyle bir ibadet şekli  yoktur. Kadın ve erkek aynı yerde bulunmamalıdır, mahremliğe dikkat edilmelidir. İsraf ve benzeri haramlardan kaçınılmalıdır.

Rasûlullah`i övme, tanıtma, mevlidin içerdiği öğütleri başkalarına duyurma, güzel tegannilerle gönülleri yumuşatma, onlara Rasûlüllah sevgisini aşılama, İslam'a ısındırma maksadıyla yapılmalıdır.

Kur`an, hâdîs ve ilmihal bilgilerine yer verilip, toplanmış olan kalabalığa dini ilimlerden faydalı olacakları aktarmaya çalışılmalıdır.

Mevlit programına sözlerin en güzeli olan Kur'an-ı Kerim ile başlamak ve bunu da hakkını vererek, yapmak kaydıyla  başlamk gayet iyi olur.

Bunun için de insanların en mutlu olduğu düğün gibi törenlerde okunacak ayeti kerimelere ve ilahilere, sohbet konusuna dikkat edilmelidir.

Müjdeleyici, sevindirici insanı mutlu eden ayetler seçilmelidir.

Bir kaç süreden seçilmiş ayet olabileceği gibi, müjdeyle dolu bir sürenin insanları da daraltmayacak şekilde bir sürenin tamamı okunabilir.

Bir tek süre okumak isterseniz arasına ilahi, tefsir, hadis-i şerifli nasihatler vs gibi dini konular pekiştirilerek misafirleri daima diri dutmak gayesiyle çeşitlemelerle kelime-i Tevhid, tesbihat, tekbir ve tehlil getirilerek sonunda günün önemine göre dua edilir.

Ses güzel ise Kur'an-ı Kerim , salavatı şerifelerin ardından Süleyman Çelebi'nin Mevlid-i Şerif'i  ya da bir kısmı okunabilir.

Hangi süreleri okuyabilirsiniz

Yasin suresi haricinde isterseniz Amme - Tebareke - Duhan - Rahman - Kehf (ilk on ayet- son on ayet kadari) - Secde - Vakia - Fetih - Ameneresülü - Haşr suresinin sonu - Kevser Suresi - Nas Suresi - Felak Suresi - Fatiha Suresi ya da hazırlayacağınız sohbet konusu içerisinde serpiştirlmiş şekilde cennetle, mutlulukla dolu ayeti kerimelri okuyabilirsiniz.

Son olarak şöyle bir dua yapılır ( Dua örnektir. İstenilen şekilde dua hazırlayabilirsiniz )

“Elhamdülillâhi Rabbil-‘âlemîn.
Vel-‘âkıbetü lil-müttekîn.
Vessalâtü vesselâmü ‘alâ Rasûlinâ Muhammedin ve ‘alâ âlihî ve sahbihî ecma’în.
Rabbenâ takabbel minnâ inneke ente’s-semî’ul-‘alîm.
Ve tüb ‘aleynâ yâ Mevlânâ inneke ente’t-tevvâbür-rahîm.
Vehdinâ ve veffiknâ ilel-hakkı ve ilâ tarîkın müstekîm.
Va’fu ‘annâ yâ Kerîm.
Va’fü ‘annâ yâ Rahîm.
Vağfir lenâ zünûbenâ bi fadlike ve keramike yâ ekramel-ekramîn veya erhamer-râhımîn

………………Ailesi ile…………..ailesinin bu mutlu günlerinde, kızlarını gelin ettiklerini, oğullarının damatlığını gördükleri bu özel ve güzel günde, eşleri/dostları, akrabaları sevdikleri ve sevenleri ile birlikte el açtık huzuruna geldik, sana açılan ellerimizi ve sana yönelen gönüllerimizi boş çevirme, dualarımızı kabul eyle yarabbi.

Yüce Kur’an’ında “ey insanlar biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık” buyurdun.  Âdemi yarattın ama yalnız bırakmadın, Havva’yı da yarattın ki Aile yuvası kursunlar, birbirlerini sevsinler, mutlu olsunlar, üresinler, çoğalsınlar, hayatı iyi günde, kötü günde birlikte paylaşsınlar.

Evlilik hayatına adım atan bu gençlere dünyayı kolay kıl, hayatı kolay kıl, Ahiret işlerini de kolay kıl yarabbi.

Yüce Kur’an’da “İçinizden bekârlarınızı evlendirin” buyurdun
Evlenen bu gençlerimizi ömür boyu mesut eyle, mutlu eyle, bahtiyar eyle yarabbi.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) Nikâh benim sünnetimdir, Yani benim yolumdur, Kim benim sünnetimden, benim yolumdan yüz çevirir de nikâhsız birliktelik yaşarsa benden değildir. Buyuruyor.
Nikâhlanarak senin ilahi emrini eda ederek, Peygamberimizin sünnetini icra ederek kurulan bu yuvaya dirlik ve düzenlik ihsan eyle, birlik ve beraberliklerini daim eyle yarabbi
Yüce Kur’an’da “eşlerinizle iyi geçinin” buyuruyorsun. Bu gençlerimize de hayırlı, hoş, güzel geçimler nasip eyle Yarabbi.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) ile Hz. Hatice Radıyallahu anha validemiz arasındaki sevgiyi, saygıyı, muhabbeti, meveddeti, sadakati ve karşılıklı anlayışı nasip eyle.
Allah Resulü (SAV) in hanei saadetini örnek almalarını, aile hayatında cenneti bir hayat yaşamalarını nasip eyle.
Hanelerini şen eyle, yüzlerini ak eyle, gelinimizide, damadımızıda birbirlerine layık eyle, birbirlerine sadık eyle, Şerleri, kötülükleri onların üzerinden uzak eyle, yuvalarını hasetten, fesattan ve kötülerin şerrinden muhafaza eyle, gönüllerinide kin ve nefretten uzak eyle. Peygamberimizin yolundan gidecek, vatana, millete, dine, devlete faydalı, yararlı, hayırlı, sağlıklı nesiller ve evlatlar yetiştirmeyi nasip eyle. Tüm insanlığa faydalı, yararlı anne-baba olmalarını nasip eyle.
Sen her şeyi bilensin, her şeyi duyansın, Dualarımızı kabul buyur Yarabbi.
Ey Yüce Rabbimiz! Okuduğumuz Mevlid-i şerifi, sureleri, âyetleri ve salâvat-ı şerifeleri dergâh-ı ulûhiyetinde kabul eyle.
Hâsıl olan sevabı, peygamberlerin ilki Hz. Âdem ile sonuncusu Hz. Muhammed Mustafa (a.s) ve her ikisi arasında gelmiş-geçmiş bütün peygamberlerin mübarek ruhlarına hediye eyledik kabul eyle. Sevgili Peygamberimizin âlinin, ezvacının, ashabının ve etbaının ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle.
Evliyanın, asfiyanın, âlimlerimizin ve ahirete imanla gitmiş müminlerin ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle. El açarak âmin diyen buradaki hazır bulunan cemaatin geçmişlerinin ruhlarına hediye ediyoruz, kabul eyle.
Özellikle bu mevlid-i şerifin okunmasına sebep ………………Ailesi ile…………..ailesinin geçmişlerinin ruhlarına da hediye ediyoruz, ikram eyle.
Allah’ım!
Bütün sevdiklerin hürmetine, habibin Hz Muhammed Mustafa (a.s) hürmetine dualarımızı kabul eyle.
Âmin! Bi hurmeti Seyyidi’l-Murselin, ve’l-Hamdü lillâhi Rabbi’l-Âlemîn
Gençlerin mutluluğu için, Allah rızası için el Fatiha.  

denilir.

Program bitirilmiş olabilir.

Derleme : erolkarasiteleri / mahihaber.com
#Yargı, #Magazin, #Hastalık, #Gezi, #Dini, #Kamuda

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Asılsız yorum yapmayınız. Mesajlar Yönetici tarafından denetleniyor.